امروز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
۱۲:۲۲:۰۳ - چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وزارت اطلاعات منتشر کرد؛
گزارشی از جنایات گروهک های تروریستی تکفیری توحید و جهاد سنندج
وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای با انتشار خلاصه ای از اقدامات گروهک تروریستی تکفیری در سنندج موسوم به توحید و جهاد، اعلام کرد: تعداد ۱۰۲ نفر از عناصر و هواداران این گروهک ها شناسایی و مورد پیگرد اطلاعاتی، عملیاتی و قضایی قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات در این اطلاعیه آمده است: به دنبال گسترش عقاید سلفیت تکفیری در منطقه غرب کشور، تعدادی از فریب خوردگان در زمستان سال ۱۳۸۷ فعالیت تروریستی خود را معطوف به ایران کردند لذا به تشکیل گروهی تروریستی که در بین مردم به نام ‘گروه ابوبکر’ معروف گردیده بود، اقدام کرده بودند.

در این اطلاعیه افزوده شده است: در اولین اقدام خود صبحگاه ۴ اردیبهشت ۸۸ با استعداد ۲۷ نفر نیرو در قالب دو گروه مجزا به ستاد فرماندهی و یگان ویژه نیروی انتظامی حمله می کنند که به شهادت و زخمی شدن تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی منجر شد.
این اطلاعیه می افزاید: در ابتدا نوک پیکان اتهامات به سمت جریانات قومی از جمله پژاک نشانه رفت. لیکن بر اساس اطلاعات جمع آوری شده مردمی و پیگیری های بعمل آمده مشخص شد که این اقدامات از سوی جریانات تکفیری طراحی و اقدام شده است بطوری که این گروه به تأسی از تفکر تکفیری – وهابی به بسته تر کردن دایره مسلمانی اقدام و به تکفیر شهروندان کردستان پرداخت بطوریکه در اقدامات عملیاتی خود برخی از علما و ماموستاها و همشهریان را به شهادت رسانیدند.
وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود افزوده است: متعاقب آن برای اعلام موجودیت بدون لحاظ اصول و تاکیدات اسلام اقدام به ایجاد رعب، وحشت، ایجاد ناامنی و حتی اقدامات تروریستی کردند و نام گروه را توحید و جهاد نامیدند.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: با بررسی اقدامات و تفکرات گروهک تکفیری توحید و جهاد مشابهت های فراوانی بین این گروه و داعش می توان یافت که برای روشن تر شدن موضوع به برخی از آنها اشاره می شود:
۱- بسته تر کردن دایره مسلمانی و تکفیر دیگران بنابر اجتهاد شخصی
۲- پایین بودن سواد فقهی و شرعی نفرات اصلی گروه و اجتهاد مبانی فقهی بر اساس فهم پایین آنها
۳- تاثیرپذیری از تفکر تکفیری وهابیت و نفی مبانی فقه شافعی و تکفیر علمای شاخص اهل سنت
۴- ماجرا جویی
۵- افراط در عقیده
۶- یکجانبه نگری کور و عدم قبول یا تحمل نظر و عقیده دیگران
۷- خشونت در رفتار
۸- …
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در پی ضربات اولیه ای که از سوی تشکیلات اطلاعاتی به گروهک وارد شد توان انجام عملیات نظامی در سطح وسیع از گروه سلب شد و گروه با جذب عناصر جدید اقدامات تروریستی و ایذایی را دستور کار قرار داد که اهم موارد آن به شرح ذیل است:
۱- توزیع شکلات مسموم بین پرسنل نیروی انتظامی ، نظامی و قضایی شهر سنندج ( خرداد ماه ۸۸)
۲- سرقت مسلحانه از طلا فروشی شهرستان قروه (۱۷ تیر ۸۸، ربایش و قتل طلا فروش)
۳- حمله مسلحانه به ایستگاه پلیس کلانتری ۱۲ سنندج ( ۲۲ تیر ۸۸، مجروح شدن ۳ پلیس)
۴- ترور مسلحانه دادیار دادگستری سنندج بنام مهدی کامیان ( ۱۸ شهریور ۸۸ ، مجروح شدن ایشان)
۵- ترور مسلحانه و شهادت ماموستا برهان عالی از روحانیون اهل سنت (۲۱ شهریور ۸۸ )
۶- ترور مسلحانه و زخمی کردن قاضی دادگستری بنام حسن داوطلب (۲۵ شهریور ۸۸)
۷- ترور مسلحانه و شهادت ماموستا شیخ الاسلام ( ۲۶ شهریور ۸۸)
۸- درگیری مسلحانه در محله شریف آباد با پرسنل وزارت اطلاعات ( ۵ مهر ۸۸ ، به شهادت رساندن ۱ نفر از پرسنل وزارت اطلاعات، ۱نفر پاسدار بازنشسته و مجروح نمودن یکی دیگر از پرسنل وزارت. در این درگیری ۳تن از تروریست ها به هلاکت رسیدند)
۹- سرقت مسلحانه خودروی ۴۰۵ و مبلغ ۶ میلیون تومان از شهروند سنندجی (۱۳ مهر ۸۸)
۱۰- درگیری مسلحانه با نیروهای گشت انتظامی سنندج (۲۸ آبان ۸۸ )
۱۱- سرقت مسلحانه و زورگیری ۴ دستگاه خودروی اتومبیل در همدان، زنجان و شمال کشور (سال های ۸۸ و ۸۹ که منجر به قتل یک راننده گردید)
۱۲- سرقت مسلحانه ۵/۴کیلو طلا از طلافروشی در همدان ( ۶ بهمن ۸۸ و مجروح نمودن یک نفر)
۱۳- اقدام ناموفق سرقت مسلحانه در همدان (۰۶بهمن ۸۸)
۱۴- سرقت مسلحانه حدود ۵/۴کیلو طلا از طلافروشی در زنجان (۲۴ بهمن ۸۸ که منجر به قتل شهروند عادی و مجروح شدن ۲تن از پرسنل نیروی انتظامی گردید)
۱۵- درگیری مسلحانه در نزدیکی سنندج با پرسنل وزارت اطلاعات (۵ تیر ۸۹ که منجر به هلاکت یکی از تروریست ها گردید.)
۱۶- درگیری مسلحانه در شهر همدان که منجر به شهادت یکی از پرسنل وزارت اطلاعات گردید (۲۲ خرداد ۸۹)
۱۷- حمله به کیوسک راهنمائی و رانندگی در میدان آزادی سنندج که منجر به شهادت ۴پرسنل نیروی انتظامی ، ۱نفر مردم عادی و مجروح شدن ۱۱ نفر دیگر گردید (۱۵ مهر ۸۹)
۱۸- درگیری با نیروهای وزارات اطلاعات که منجر به کشته شدن ۲نفر تروریست گردید (۲۷ آبان۹۲)
۱۹- به شهادت رساندن ۴ نفر از محیط بانان محیط زیست استان کردستان (۱۳ اسفند ۸۹)
۲۰- درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی سنندج (۱۸ اسفند ۸۹)
۲۱- دو حمله جداگانه به کلانتری ۱۵ و ۱۶ سنندج که منجر به شهادت ۱ نفر و زخمی شدن ۲ نفر دیگر از پرسنل نیروی انتظامی گردید (۰۴فروردین ۹۰)
۲۲- حمله به گشت نیروی انتظامی محله غفور سنندج (۸ فروردین ۹۰)
۲۳- درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در روستای تجره سنندج ( ۱۵ فروردین ۹۰)
۲۴- درگیری با نیروهای عملیات وزارت اطلاعات که منجر به هلاکت ۴ نفر تروریست گردید (۱ اردیبهشت ۹۰)
این اطلاعیه ادامه می دهد: اقدامات آنها در نهایت منجر به شهادت ۲۰ نفر و مجروحیت ۴۰ نفر دیگر شد که در میانشان عناصر شاخصی مانند شهید محمد شیخ الاسلام نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری و شهید برهان عالی از روحانیون متنفذ اهل سنت می توان اشاره کرد. در نهایت با تلاش های صورت گرفته در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ آخرین خانه تیمی گروه در محله حسن آباد سنندج زیر ضربه قرار گرفت و دستگیر شدند.
این اطلاعیه در پایان می افزاید: لازم به ذکر است که تعداد ۱۰۲ نفر از عناصر و هواداران گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد شناسایی و مورد پیگرد اطلاعاتی، عملیاتی و قضایی قرار گرفتند که از این افراد تعدادی در درگیری مسلحانه با نیروهای انتظامی و امنیتی به هلاکت رسیدند و تعدادی دستگیر که برخی از آنها محکوم به اعدام و تعدادی نیز به حبس محکوم شدند.
به گزارش ایرنا، دادگستری سنندج شامگاه گذشته با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با استعانت از خداوند متعال و در راستای اجرای حکم شریعت الهی و دفاع از حق مظلومین و مردم ستمدیده کردستان، احکام اعدام محکومین گروهک تروریستی و تکفیری موسوم به توحید و جهاد، در سحرگاه سه شنبه دوازدهم مرداد سال ۹۵ اجرا شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب