امروز جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
22:08:22 - یکشنبه 14 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکتر لاریجانی مطرح کرد:
لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی
رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری خارجی برای دستیابی به رشد ۸ درصدی در اقتصاد تاکید و تصریح کرد: کلیت کاهش نرخ سود بانکی مورد تفاهم است اما کاهش ناگهانی آن می‌تواند مسائلی در اقتصاد ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران ، رئیس مجلس در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پسابرجام که در روز یکشنبه ۲۵ بهمن ماه سال جاری در قم برگزار شد ، در مورد نقش دولت، مجلس و بخش خصوصی در این عرصه گفت: سال ۹۴ برای بخش صنعت و تجارت کشور دشوار بود و این موضوع در کلان اقتصاد کشور نیز مشهود است زیرا به دلیل اعمال تحریم‌ها، فشارهایی به اقتصاد و صنعت وارد شد.

بالابودن بهای تمام شده تولید در کشور، مانع از رقابت جدی با دنیا شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به صحبت‌های فعالان اقتصادی و بررسی‌های انجام شده، بهای تمام شده تولید در کشور بالاست که این موضوع مانع از رقابت جدی با دنیا در حوزه صنعت شده است.

لاریجانی افزود: تحریم‌ها در بالا رفتن بهای تمام شده بخش تولید تاثیرگذار بودند البته برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند در کاهش ۳۰ درصدی قیمت تمام شده موثر باشد.

وی با اشاره به پرونده هسته ای افزود: پرونده هسته‌ای که کشور  حدود ۱۲ سال درگیر آن بود، در سال ۹۴ به سرانجام رسید؛ اگرچه در داخل کشور برخی‌ها مخالف آن بودند و در مجلس نیز برخی‌ها مخالفت خود را با روند کار عنوان کردند اما باید توجه داشت مطالعات بسیاری در مورد مذاکرات صورت گرفت تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم.

وی گفت: من در کل طرفدار این موضوع هستم که مذاکرات هسته‌ای به صورت درستی انجام شده است البته اینکه از لحاظ تاکتیکی در بعضی جاها می‌توانست بهتر کار شود بحث دیگری است، اما زمان به درستی انتخاب شد و کلیت موضوع نیز به درستی پیش رفت.

محدودیت‌های پذیرفته‌شده در تولید هسته‌ای، مشکلی برای عالم اسلام ایجاد نمی‌کند

رئیس مجلس ادامه داد: برخلاف تصور برخی‌ها مذاکرات هسته‌ای با دقت بسیاری صورت گرفت؛ لذا باید به برخی نکات همانند اینکه در ازای چیزی که داده شد، چه چیزی طلب شد، دقت کرد و اینکه چگونه تحریم‌ها برداشته شد تا دانش هسته‌ای باقی بماند.

 لاریجانی افزود: اگرچه در مذاکره حتما باید چیزی داده و چیزی گرفته شود، اما از خلال این مذاکرات، کلیات دانش هسته‌ای، موضوع غنی سازی و ورود به بازار مبادلات هسته‌ای برای کشور عاید شد؛ ضمن آنکه تحریم‌ها نیز برداشته شد.

وی بیان کرد: البته محدودیت‌هایی در تولید هسته‌ای پذیرفته شد اما باید پذیرفت این موضوعات برای عالم اسلام مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ ما زمان فروختیم و به غنی سازی دست یافتیم.

به بازار مواداولیه طبیعی اورانیوم دسترسی داریم

ایشان افزود: ما در حال حاضر به سوخت هسته‌ای نیاز نداریم و سوخت نیروگاه از روسیه تامین می‌شود؛ حتی در این زمینه روسیه تعهد داده است.

لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر ۶ هزار سانتریفیوژ در کشور کار می‌کند، افزود: برای کار در زمینه تکنولوژی هسته‌ای نیاز به مواد طبیعی بود و در این خصوص نیز سیستمی فراهم شد که بتوانیم وارد بازار شویم تا مواد اولیه طبیعی اورانیوم را به دست آوریم، سیستم تکنولوژی هسته‌ای کار کند و در برخی بخش‌ها نیز به بهینه‌سازی نیاز بود که از این فرصت استفاده شد.

وی ادامه داد: بیش از ۳۰ جلسه مفصل در جریان مذاکرات هسته‌ای برگزار شد و گزارش ارائه می‌شد و پیگیری‌های لازم در این خصوص صورت گرفت و در کل نظام تصمیم درستی گرفت.

باید از فضای پس از توافق هسته‌ای به درستی استفاده کرد

 لاریجانی با تاکید بر اینکه باید گشایش هایی در فضای اقتصادی کشور ایجاد می‌شد، ادامه داد: نباید هزینه برای کشور ایجاد کرد، گاهی برخی‌ها می‌گویند در موضوع هسته‌ای همه چیز بسته شده  که این حرف نادرستی است زیرا مثلا در منطقه فوردو یک هزار سانتریفیوژ کار می‌کند؛ هرچند ممکن است به برخی دلایل، محدودیت‌هایی پذیرفته باشیم.

وی ادامه داد: باید از فضای پس از توافق هسته‌ای به درستی استفاده کرد زیرا در حال حاضر دنیا آماده همکاری با ایران است و ما باید از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کرده و از فضای جدید بهره ببریم.

قوانین مزاحم تولید بررسی می‌شود

رئیس مجلس با اشاره به اینکه باید با لحاظ استراتژی درست و محور قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کار شود، در خصوص تجارت با کشورهای همسایه گفت:  برای تسهیل تجارت با عراق باید مشکلات در زمینه حمل و نقل حل شود و در صحبت‌هایی که با نخست وزیر عراق داشتم، این موضوع پیگیری خواهد شد.

وی  افزود: اینکه برخی قوانین موانعی در تولید ایجاد می‌کنند به صورت کلی قابل قبول است ولی باید جزئیات آن بررسی شود، به طور مثال در بخش تجارت فرش باید به طور دقیق گفته شود کدام قانون مزاحم است.

قوانین رفع موانع تولید و تسهیل فضای کسب و کار، زمینه‌ساز تقویت رونق تولید

رئیس مجلس با طرح این پرسش که آیا تنها با ارائه تسهیلات بانکی مشکل صادرات حل می‌شود، افزود: من فکر می‌کنم چیزهای دیگری در این زمینه لازم است؛ توجه به سلیقه کشورهای دیگر نیز در این زمینه مهم است و باید در این باره کار تحقیقاتی و مطالعاتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: تصویب قوانین رفع موانع تولید و تسهیل فضای کسب و کار در مجلس زمینه‌ساز تقویت رونق تولید است و اگر مشکلی قانونی در این زمینه وجود دارد باید عنوان شود تا بدانیم لازم است کدام ماده قانونی تغییر کند و چه موانعی در زمینه تسهیل صادرات وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور نیاز به تنفس دارد، ادامه داد: باید توجه داشت برای عزتمندی نظام اسلامی باید وضع اقتصادی کشور سالم باشد. حرف کلی مشکلات را حل نمی‌کند. شهید مطهری در این رابطه می‌فرماید اهداف عالی اسلامی بدون داشتن اقتصاد سالم محقق نمی‌شود.

اقتصاد کشور ضعف دارد/ لزوم ارائه مشوق‌های صادراتی

وی بیان کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور نسبت به سایر بخش‌ها ضعف دارد که همه آن به تحریم مربوط نمی‌شود بلکه باید ساختار درونی به نحوی همگرا شود تا هزینه تولید کاهش یابد.

رئیس مجلس با استقبال از ارائه مشوق‌های صادراتی گفت: با توجه به تغییرات در آئین نامه داخلی مجلس، اتاق بازرگانی می‌تواند در هنگام بررسی بودجه در کمیسیون‌های مجلس نماینده داشته باشد تا بتوان از نظر مشورتی آن‌ها برخوردار شد البته در حال حاضر مشوق‌های صادراتی در حد توان ارائه می شود.

کاهش نرخ سود بانکی باید با بررسی همه جوانب باشد

وی گفت: در خصوص معوقات بانکی بخش تولید می‌توان ازشرایط استمهال ۵ ساله پرداخت مطالبات استفاده شود یا در خصوص جرائم، بخشودگی‌ها لحاظ شود؛ هرچند من احساس می‌کنم کاهش ناگهانی نرخ سود بانکی می‌تواند مسائلی در اقتصاد ایجاد کند؛ بنابراین این موضوع باید با بررسی همه جوانب و شیب مناسب اعمال شود تا سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج نشود هرچند در کلیت کاهش نرخ سود بانکی تفاهم وجود دارد.

لاریجانی ادامه داد: در زمینه تسهیل صادرات تا آنجا که لازم باشد در بودجه سالانه حمایت انجام خواهد شد و با توجه به اینکه دولت احکام برنامه ششم را به مجلس داده، تلاش می‌شود برنامه ششم توسعه عملیاتی باشد.

توسعه زیرساخت ریلی اولویت است/ لزوم اتصال راه آهن کشور به راه آهن آسیای میانه

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: اتاق بازرگانی باید بررسی‌های لازم را انجام داد و با کمک مجلس و دولت زمینه رونق تولید را فراهم کند تا صنایعی که مواد اولیه آن در داخل تهیه می‌شود، در اولویت توجه باشد.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت ریلی یک اولویت است و باید برای افزایش حمل و نقل ریلی تلاش صورت گیرد؛ همچنانکه در خصوص راه آهن تهران- قم- اصفهان نیز با چینی‌ها توافقاتی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: باید با تکمیل شبکه حمل و نقل ریلی زمینه اتصال راه آهن کشور به راه آهن آسیای میانه را فراهم کرد که البته نیاز به سرمایه گذاری دارد.

چگونگی خرید هواپیما از خارج از کشور، توافق نسبتا خوبی بود

 لاریجانی در ادامه با بیان اینکه قراردادهای خوبی با ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها منعقد شده است، گفت: در خصوص خرید هواپیما از خارج از کشور بررسی‌هایی انجام شد؛ در کل توافق نسبتا خوبی بود زیرا ۲۰ درصد سرمایه اولیه را شرکت خارجی تامین می‌کند و به مرور زمان و در طول ۱۰ سال، هزینه خرید آن از پول بلیط تامین می‌شود.

لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی برای تحقق رشد ۸ درصدی

وی گفت: برای تحقق رشد ۸ درصدی در اقتصاد باید از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی استفاده شود؛ در قم نیز مزیت‌هایی وجود دارد که اتاق بازرگانی باید با لحاظ این مزیت‌ها شرایط جذب سرمایه‌گذار را فراهم کند. ما نیز در این رابطه مساعدت‌های لازم را انجام خواهیم داد زیرا معتقدیم در استانی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی وجود دارد و دفتر تهران نیز در حال پیگیری مسائل مذکور است.

کش مکش‌های حیدری- نعمتی سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت وجود وفاق برای دستیابی به موفقیت گفت: کش مکش‌های حیدری- نعمتی سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد و باید با وفاق، به پیشرفت کشور فکر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر نزاع‌های داخلی زیاد شود، ذهن از مسائل کلی منحرف می‌شود لذا همه باید بدانند راه پیشرفت، در اقتصاد زاینده است.

رونق تولید با شعار محقق نمی‌شود

وی ادامه داد: میزان بالای ورود محصولات قاچاق به کشور نشان از اتخاذ تصمیم‌های اشتباه بود در حالیکه باید مناطق مرزی و ویژه اقتصادی به سکوی صادرات تبدیل می‌شدند.

 لاریجانی افزود: رونق تولید با شعار محقق نمی‌شود؛ باید اقتصاد را با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری رونق داد تا زمینه اشتغال زایی فراهم شود.

گفتنی است در ابتدای این مراسم اعضای اتاق بازرگانی استان قم گزارشی از وضعیت فعالیت‌های اقتصادی در این استان به رئیس مجلس  شورای اسلامی ارائه دادند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب