امروز شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
۷:۳۷:۲۲ - سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رییس کنفدراسیون صادرات ایران:
افزایش ۲۱ درصدی صادرات به رشد اقتصادی منجر شده است
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به افزایش ۲۱٫۱۱ درصدی صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، دستیابی به این رشد اقتصادی را نتیجه افزایش صادرات عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران و به نقل از اتاق بازرگانی ایران، محمد لاهوتی با اشاره به رشد اقتصادی ۴٫۴ درصدی اقتصاد کشور در بهار امسال، اضافه کرد: رشد اقتصادی یک مرتبه و اتفاقی نیست و دستیابی به آن نیازمند اجرای سیاست ها و برنامه های کارشناسی شده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: رشد اقتصادی تحقق یافته در بهار امسال باید استمرار داشته باشد تا بتواند تغییراتی در اقتصاد کشور رخ دهد.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران تاکید کرد: جدا از این که در جزییات آماری اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما باید توجه کرد که رشد اقتصادی رخ داده است. البته در این ۲۱ درصد رشد صادراتی، دو ردیف کالایی مربوط به صادرات گاز طبیعی قرار داده شده که در آمارهای سال های گذشته وجود نداشته است.
وی گفت: باید همین روند حمایتی ادامه پیدا کند؛ دولت باید راهبرد حمایت از تولید و صادرات را ادامه دهد تا این رشد اقتصادی در داخل کشور ملموس شود.
ایشان افزود: ما به آمار رشد اقتصادی اعتماد داریم اما وقتی به بنگاه ها و بازار داخلی نگاه می کنیم تغییر آنچنانی ایجاد نشده و قابل لمس نیست.
وی ابراز امیدواری کرد دولت در بخش داخلی موفق شود این تغییرات را ایجاد کند تا رشد قابل لمس شود.
لازم بذکر است که  روحانی دیروز در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت دفاعی رشد اقتصادی پارسال را ۱٫۳ درصد و این میزان در سه ماهه نخست امسال را ۴٫۴ اعلام کرد.
وی ادامه داد: هدف گذاری ما تا پایان امسال، رشد اقتصادی پنج درصد است.
بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی در چهار ماه نخست امسال ۲۱.۱۱ درصد افزایش داشت و در مدت یادشده ۱۶ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی به خارج از کشور صادر شد. بر این اساس، تراز تجاری کشور در این مدت مثبت بود.
بر پایه این گزارش، عمده ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در مدت یادشده به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با ۴۱.۵۱ درصد و سایر کالاها با ۲۰.۷۱ درصد اختصاص داشت.
بنابراین مجموع صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در چهار ماهه نخست امسال به ۱۶ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار رسید. این رقم در چهار ماهه نخست پارسال با احتساب میعانات گازی ۱۳ میلیارد و ۴۶۵ میلیون دلار بود.
این گزارش در بررسی علت رشد صادرات در چهار ماه نخست امسال اعلام کرده، اقلام صادراتی کشور در این مدت به طور عمده با افزایش صادرات روبرو بوده است، به طوری که فقط ۲۰ قلم نخست صادرات که بیش از ۶۰ درصد از کل را به خود اختصاص داده با وجود کاهش قابل توجه کالاهایی همچون میعانات گازی، پلی اتیلن، متانول، اوره و… در مجموع رشد ۳۴ درصدی در وزن و ۲۵ درصدی در ارزش دلاری را به خود دیده است.
براساس آمار تجارت خارجی کشور، در این مدت در صادرات کالاهای پتروشیمی شاهد رکوردشکنی سهم این کالاها از کل صادرات بودیم، به طوری که با افزایش ۴۱.۵۱ درصدی صادرات این کالاها سهم این کالاها از کل صادرات غیرنفتی به ۴۱.۵۱ درصد افزایش یافت.
در این مدت ۶ میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار انواع کالای پتروشیمی به وزن ۱۳ میلیون و ۶۸۴ هزار تن از ایران به سایر کشورها صادر شد. سهم کالاهای پتروشیمی از کل صادرات کشور ما در چهار ماهه نخست پارسال ۳۵.۵۲ درصد بود.
همچنین در این مدت صادرات سایر کالاها رشد داشت ، به طوری که صادرات سایر کالاها از مرز ۶ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار فراتر رفت و با افزایش ۲۰.۷۱ درصدی سهم ۴۰.۶۴ درصدی از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشورمان را به خود اختصاص داد.
با وجود افزایش صادرات پتروشیمی و سایر کالاها، شاهد کاهش صادرات میعانات گازی در چهار ماهه نخست امسال بودیم، به طوری که در این مدت، صادرات میعانات گازی ۸.۷۷ درصد کاهش داشت و به مرز دو میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار رسید و سهم میعانات گازی از کل صادرات کشور به ۱۷.۸۶ درصد کاهش یافت و جای خود را به محصولات پتروشیمی و سایر کالاها داد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب