امروز چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
16:58:44 - یکشنبه 11 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
در همایش تحلیل چشم انداز اقتصادی و سیاسی ایران پس از انتخابات آمریکا در اتاق بازرگانی اصفهان ؛
تمدید تحریم های داماتو نقض آشکار برجام است
پایگاه خبری تحلیلی سرمایه گستران -همایش تحلیل چشم انداز اقتصادی و سیاسی ایران و جهان پس از انتخابات آمریکا با حضور صادق خرازی و احمد توکلی دو چهره شناس سیاسی و اقتصادی در سالن همایش هابی بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان ،مصطفی رناسی نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در  این جلسه با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به عنوان مشاوره سه قوه است ،افزود:اتاق بازرگانی تلاش می کند که مسایل و مشکلات پیش روی تجارت بین الملل را برای قوای کشور از منظر اقتصادی تجزیه و تحلیل کند .
وی تصریح کرد:آمریکا با دلار به عنوان یک ارز رسمی جهان و داشتن ۳۴ درصد اقتصاد بین الملل نقش تعیین کننده در روابط اقتصادی اروپا و آسیا دارد و پیامد انتخاب ترامپ از منظر اقتصادی و سیاسی باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی هدف از برگزاری این همایش را بررسی تاثیرات انتخاب رییس جمهوری جدید آمریکا در معادلات اقتصادی جهان و بویژه ایران برشمرد و گفت:تحلیل شرایط کنونی و آینده می تواند در تصمیم سازی فعالان اقتصادی در تجارت با سایر کشورها  کمک موثری باشد.
خرازی :انتخاب ترامپ ،آمریکایی ها را  هم سر در گم ساخته است
صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایران و سفیر سابق ایران در فرانسه در این همایش گفت:انتخاب ترامپ بی تردید تاثیرات خود را در حوزه های اقتصادی خواهد گذاشت و هر کس گمان می کند تنها اثر سیاسی دارد اشتباه می کند و آمریکایی ها سر در گم هستند که با این انتخاب چگونه مناسبات خود را تنظیم کنیم و بسیاری از اندیشکده های آمریکایی نقشه ای آینده آمریکا را با سردرگمی دنبال می کنند و آنچه مشخص است ترامپ از سوی تندروهای آمریکا به گروگان گرفته شد.
وی با بیان اینکه مجموعه انتخاب های ترامپ نشان می دهد وضعیت خوبی در آینده آمریکا و مناسباتش با اروپا و خاورمیانه شاهد نخواهیم بود، افزود: آخرین موضع ترامپ این است که برای سرنگونی هیچ رژیمی در دنیا پولی خرج نمی کنم و تناقض و دوگانگی در تصمیم های آمریکا شاهد خواهیم بود.
دبیرکل حزب ندای ایران تصریح کرد: افرادی که پیرامون ترامپ هستند متفاوت فکر می کنند و فردی که برای سیا انتخاب شده از آینده پر از بیم و انتخاب شرکای جدید برای سرکوب تروریسم صحبت می کند و از همکاری ایران و روسیه برای سرکوب آن یاد می کند و از سوی دیگر علیه ایران صحبت می کند و همه از برجام به عنوان یک نقطه ضعف یاد می کنند.
آمریکای دموکرات آخرین تجاوز خود را به حقوق ایران با تمدید تحریم ها انجام داد
وی ادامه داد: اروپایی ها معتقدند که استمرار برجام سبب حیات و ثبات در خاورمیانه می شود اما ترامپ شعارهایی در انتخابات داده که او را با واقعیت های جدید منطقه رو به رو خواهد کرد؛ همچنین دبیر کل سازمان ملل و رییس آژانس انرژی اتمی و دیگران صحبت از همبستگی برای برجام دارند؛ همچنین آمریکای دموکرات آخرین تجاوز خود را به حقوق ایران با تمدید تحریم ها انجام داد و شاهدیم با ساختار های مختلفی برای تحریم روبه رو هستیم.
خرازی بیان کرد: ما در قبال آمریکا از تمام تحریم هایی که مورد پرسش قرار می گیرد برخورداریم و نخستین آن تحریم هایی است که با انقلاب ایران و اشغال سفارت آمریکا صورت گرفت و هر سال این تحریم ها تایید می شود و تحریم دیگر به حرکت ظالمانه آمریکا در دوران توفق دموکرات ها در سال ۱۹۹۵ صورت گرفت که به تحریم داماتو مشهور است و در همان مقطع که آمریکایی ها عراق را سرکوب می کردند و صحبت از تغییر رژیم عراق می گفتند اما به مهار ایران نیز روی آوردند.
تمدید تحریم های داماتو نقض آشکار برجام است
وی اشاره کرد: آمریکایی ها معتقدند که تحریم های هسته ای تایید نکرده اند اما در توافق های گروه مذاکره ایران و آمریکا صورت گرفت قرار نبود تحریم های داماتو تمدید شود و این نخستین حرکت برای نقض آشکار برجام بود و همه سیستم های حقوقی دنیا یا به صورت مخالف با این حرکت سخن گفته و یا سکوت کرده اند و امروز در فرایند حرکت های سیاسی خود چالش های دیگری با آمریکایی ها خواهیم داشت.
سپس خرازی درباره داماتو اظهار کرد: در توافق ما قرار بود همه تحریم ها پایان پذیرد و رژیم های تحریم یا برطرف شوند یا تحریم های خاصی مثل تحریم برای تسخیر لانه جاسوسی را تعلیق کنند و تحریم داماتو که ظالمانه آشکار بود به دلیل تضاد های آمریکا با عراق پدید آمده بود علیه ما وضع شد و در این سالها آمریکایی ها سعی کردند هر تصمیمی که کشورهای غربی در قبال ایران و عراق می خواستند بگیرند به گونه ای عمل کردند که ایران را در جنگ یا صلح مسلط قرار دهند که آخرین آن داماتو است.
وی افزود: واکنش ایران نیز پروسه خاص خود را دارد؛ موضوع برجام هم موضوع پروژه و هم پروسه است و شاید بیش از چند هزار صفحه بعد داشته باشد و این متن توافق تنها مقدمه ای بر آن است و در نهایت معتقدم آمریکایی ها نقض آشکار حقوقی نسبت به برجام انجام دادند.
دبیرکل حزب ندای ایران درباره مثلث روسیه، ایران و آمریکا گفت: این توهم یکی از واقعیاتی است که نمی تواند ترامپ را در دکترینی موفق کند؛ مگر اینکه آمریکایی ها از بسیاری از سیاست های خود دست بکشند و این را هم این روزها شاهد نیستیم؛ اینکه روسها و آمریکایی ها توافق کنند چشم اندازی نیز در این باره وجود ندارد چراکه استراتژی های پوتین با استراتژی های آمریکا به جایی نخواهد رسید.
وی ادامه داد: آمریکایی ها دلشان برای ما نسوخته و بیشترین فشارهای آمریکایی ها به ما پس از کودتای ۲۸ مرداد بود که به آمریکا نزدیک بودیم؛ روسیه امروز اولویت ها و خواستگاه هایش با گذشته متفاوت است و دشمنی با ما ندارد؛ درباره هاشمی رفسنجانی نیز معتقدم که انسان های بزرگ اشتباهات بزرگ دارند.
شورای عالی امنیت ملی باید به دنبال دکترین جدید در حوزه اقتصادو مسایل استراتژیک باشد
وی ادامه داد: من چشم اندازی واقع گرایانه در این باره نمی بینم؛ اکنون باید شورای امنیت به دنبال دکترین جدید در حوزه اقتصاد و مسایل استراتژیک خود باشد و یکی از آنها ایران، چین و فرانسه است چراکه مهمترین کشور اروپایی که به صورت جدی واکنش به آمریکا نشان می دهد فرانسه است و این یک واقعیت ملموس و آشکاری است و باید از این فرصت استفاده کنیم؛ ضمن اینکه اقتصاد برای امنیت است و در برجام دیدیم که بانک های اروپایی دوگانه برخورد کردند و باید در موضوعات امنیت ملی خود و توسعه روابط خود با کشورهایی که می توانند با ما کار کنند اتخاذ کنیم تا بتوانیم بیشترین ظرفیت را برای تهدید های آمریکا ایجاد کنیم.
خرازی درباره برجام اظهار کرد: برجام چند وجهه دارد؛ یک نگاه معتقد است برجام توانسته گام هایی را بردارد؛ اگر برجام آمده همه مشکلات را حل کند اشتباه است و اگر استقلال اقتصادی ایران را به دنبال خواهد داشت نیز ساده اندیشی است؛ ما در زمانی مذاکره را آغاز کردیم که کشور کاملا قفل بود و نفت خود را می فروختیم و آنها جنس بنجل خود را با ارزش تعریف شده خود به ما می دادند و زمانی برجام را شروع کردیم که ماشین تحریم ها روشن شده بود.
دولت را در سال ۸۴ بدون قطعنامه تحویل دادیم و با ۶ قطعنامه تحویل گرفتیم
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۴ یک قطعنامه نه در سازمان ملل و نه در آژانس داشتیم اما زمانی که از قطع نامه کاغذ پاره نام برده شد به سویی رفتیم که مجبور شدیم که سوی برجام برویم و نام آن را نرمش قهرمانانه بخوانیم، افزود: دولت ما جهان بینی دقیق از مسایل بین الملل نداشت و ما باید واقع بینانه با مسایل برخورد کنیم؛ اگر تصور کنیم برجام مائده آسمانی است اشتباه کرده ایم؛ اگر تصور کنیم برجام در تناقض با امنیت ملی ماست اشتباه کرده ایم.
سفیر سابق ایران در فرانسه ادامه داد: با برجام امتیازات زیادی گرفتیم که نخستین آن این بود که قدرت های جهانی داشتن تکنولوژی هسته ای را حق مسلم ما دانستند و کسانی که این مساله را قبول ندارند همانی هستند که قطعنامه را کاغذ پاره می دانستند؛ ما با برجام از بسیاری از تحریم های جدید جلوگیری کردیم و در دوره قبل حتی اجازه یک زنجیره سانتریفیوژ نداشتیم؛ اینکه دوستان می گویند ۲۰ هزار سانتریفیوژ می چرخید شاید درست باشد اما خروجی نداشت.

استقلال و آقایی در دنیا هزینه دارد
وی تصریح کرد: آب سنگین ما قرار شده مدرن شود؛ البته ما می توانستیم در زمینه بانک ها محکمتر برخورد کنیم اما اکنون معقتدم می تواند تحولات خوبی در مذاکرات ما در اروپا شروع شود؛ مشکل اصلی ما این است که بدانیم استقلال و آقایی هزینه دارد و باید برای استقلال و آزادی و امنیت هزینه کرد و سه دشمن خصمانه داریم که یکی اعراب است و هیچگاه سر سازگاری با ایران نخواهند داشت؛ تهدید دیگر ما رژیم صهیونیستی است که با اعراب پیوند بسیاری دارد؛ مشکل دیگر ما این است که جریان دیگری به نام ضد انقلاب ایرانی وجود دارد که آدرس هایی که در این مدت علیه ملت ایران دادند بسیار تلخ و دردناک است که این سه جریان را در مواجهه با خود داریم.
اگر قاسم سلیمانی نداشتیم امروز داعش در کشور بود
خرازی ابراز کرد: ما با خوبی از این مرحله هم خارج خواهیم شد اما کسانی که به ما توهین کرده و برجام را خیانت می دانند بدانند که خیانت به دست کسانی صورت گرفت که گفتند دختری با قابلمه غنی سازی می کند و این قطعنامه ها علیه ما صورت گرفت؛ البته اگر ما مقتدر عمل نکرده بودیم امروز شرایط کشور به گونه دیگری بود؛ همانگونه که اگر قاسم سلیمانی نداشتیم امروز داعش در کشور بود
اشتباه این بود که کف دستمان را نشان دشمن دادیم
خرازی در رابطه با « برجام» گفت: ما اشتباهی که کردیم این بود که کف دستمان را به دشمن نشان دادیم؛ نکته مهمی که وجود دارد این است که نباید شال و کلاه درست می کردیم و صحبت از برجام ۲ و ۳ می کردیم چراکه مائده آسمانی نبود و اگر قدرت داشتیم که دانش هسته ای ما تکنولوژی های حساس داشتیم امروز بیشترین رأی را به حضور این دانش ها می دادیم و مولفه قدرت و توانایی مبارزه در خون هر ایرانی است؛ برجام هم فرصت است هم تهدید.
خرازی درباره نقض برجام، گفت: سه راه در این زمینه وجود دارد؛ ابتدا ادامه مذاکرات و توقف تعهدات ما می تواند راه خوبی باشد و جای نگرانی ندارد و راه دوم توقف مذاکرات تا زمان تعیین تکلیف وضع موجود و راه سوم خروج از معاهدات ۵+۱ است؛ تصور نمی کنم که جهان بخواهند برجام را برهم بزنند؛ اینها بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و به دنبال فشار هستند تا قدرت مقابله ایران را بسنجند و اگر محکم برخورد کنیم اتفاقی رخ نمی دهد.
وی افزود: ما یکی از کشورهای ایدولوژیک دنیا هستیم و مشکل ما مدیریت است نه ایدولوژیک؛ ما ظرفیت های خود را نمی شناسیم؛ انسان خلاق ایرانی اگر بخواهد می تواند کشور را به خوبی بسازد و وجود ایدولوژی در کشور ما بیش از ضرر، سودمند است؛ ما از موقعیت های خود اگر خوب استفاده کنیم داشتن ایدولوژیک بجای تهدید فرصت می آورد.
ایران در طول پس از اسلام هیچ گاه به قدرت امروز خود نبوده است
خرازی ادامه داد: ایران در طول پس از اسلام هیچ گاه به قدرت امروز خود نبوده است و در منطقه ما یک مرز ما مدیترانه و مرز دیگر ما جلگه هند است و موقعیت امروز ایران قابل مقایسه نیست و اگر اینگونه نبودیم ناموس ما در تهدید داعش بود و با هر کوتاه آمدن موقعیت ما را متزلزل خواهد کرد و این مساله هزینه دارد و باید هزینه آن را داد.
در موضوع بانکها در برجام باید جدی تر برخورد می کردیم
وی در رابطه با نقاط ضعف و مثبت برجام گفت:نقاط مثبت برجام به یک طرف در موضوع بانکهای جهانی  و عادی شدن روابط بانکی باید جدی تر برخورد می کردیم و دولت باید مستحکم تر در این زمینه قدم بر می داشت تا امروز شاهد احتیاط بیشتری از سوی بانکهای بین المللی نبودیم.
توکلی: برجام نمی تواند همه  مسایل ما را حل کند
احمد  توکلی نماینده پیشین  تهران و رییس مرکز پژوهش های مجلس نهم در این همایش با بیان اینکه نیازمند شناخت واقعیت ها هستیم، اظهار کرد: آمریکا مشخصاتی دارد که گرچه تأثیراتی برای ما خواهد گذاشت؛ آمریکا تراکتور جهانی سازی است که از نظر ما نظریه مختوم است چراکه منجی ما خواهد آمد و به دست او جهانی سازی صورت خواهد گرفت؛ اما چرا آمریکا به دنبال کنترل دنیا است؟
کسری بودجه آمریکا از پس انداز مردم جهان جبران می شود
وی افزود:دولت آمریکا مداوم کسری بودجه دارد و دولت فدرال آمریکا سالانه کسری های بسیار دارد و آمریکایی ها مردمی هستند که همواره بیش از آنکه به دنیا بدهند از دنیا می گیرند و این شکاف با بازار سرمایه پر می شود تا تراز ارزی آمریکا صفر شود.
نماینده تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم تصریح کرد: اینکه آمریکا در طول نیم قرن اینگونه زندگی می کند به این دلیل است که مصرف کننده است و بیش از دخل خرج می کند و منبع آن پس انداز دیگر مردم جهان است و تسلط دلار این امکان را فراهم کرد که آمریکا از پول کشورهای دیگر استفاده کند بدون اینکه جنسی به آنها بفروشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر دنیا با بی عدالتی اداره می شود و در جهانی سازی آمریکا هر فرد یک رای ندارد بلکه میزان رای آن بر اساس قدرتش تعیین می شود؛ در آمریکا در شهری منطقه ثروت مند نشین و فقیر نشین با دیوار جدا شده است و ما با نزدیک شدن به آمریکا نیز در حال حرکت در چنین مسیری هستیم.
ترامپ و اوباما برای  ایران فرقی نمی کند؛آمریکا ،آمریکاست
توکلی اشاره کرد: استعمار غرب به شکل نوین بزک کرده ادامه خواهد یافت و جهانی سازی تحمیل خواهد شد و اگر راجع به برجام فکر می کنیم باید این واقعیت ها را در نظر بگیریم که نه آنها با ما خوبند و نه ما با آنها خوبیم و واقعیت این است که ترامپ و اوباما برای ما فرقی در خصومت آنها با ما ندارند چراکه آنها به دنبال نوکری ما هستند؛ عده ای در سیاست خارجه معتقدند که باید تقسیم کار جهانی را بپذیریم و در حالی که ما نمی توانیم این را بپذیریم.
وی اضافه کرد:جا به جایی قدرت در آمریکا در مشی کلی این کشور  تاثیری نخواهد داشت .
توکلی در اینجا درباره برجام و قدرت اثر گذاری اش در کشور گفت: برجام این نوع نگاه افراطی به آن ناشی از همان دیدی است که اشاره کردم و اینکه همه مشکلات کشور در خارج حل شود؛ تحریم ها در داخل به شکل کمی و کیفی کالای وارداتی خود را نشان می دهد و در قیمت کالای وارداتی تاثیر دارد؛ نقش تحریم در تجارت گرانی کالای وارداتی است و شاخص کل تورم را متاثر می کند.
وی ادامه داد: دولت رکود را با انتظارات بسیار افزود و این انتظارات بیش از حد یکی از عوامل رکود بود؛ فساد تحریم ها را تشدید می کند و تولید را منکوب می کند و هزینه سرمایه گذاری را منکوب می کند و زمانی که فساد هست نرخ تأمین سرمایه بالا می رود و تولید با کالای چینی به سختی رقابت می کند.
برجام نمی تواند همه  مسایل ما را حل کند
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم اشاره کرد: برجام نمی تواند همه  مسایل ما را حل کند چراکه باید از درون حل شود و زمانی که با علم و دانش تصمیم گرفتیم و با فساد مبارزه جدی کردیم.
وی گفت: من در دور نخست از احمدی نژاد حمایت کردم اما دور دوم فهمیدم اشتباه کردم؛ امروز هم اگر احمدی نژاد یا هاشمی رفسنجانی نامزد شوند من به سوریه می روم؛ احمدی نژاد در اتلاف منابع کم نظیر بود اما باید انصاف هم داشت که اگر قرار بود احمدی نژاد در مساله هسته ای خوب عمل نمی کرد امروز دولت یازدهم نمی توانست مذاکره کند.
توکلی ادامه داد: ما در مبارزه با فساد جناح بازی نداریم و همه را در نظر داریم و فرقی میان اصولگرا و اصلاح طلب وجود ندارد.
توکلی در پاسخ به اینکه آیا کشور های ایدولوژیک می تواند کشور را به درستی اداره کند؛ گفت: قرآن می گوید اگر شما توافقی کردید تا زمانی که طرف مقابل به آن پایبند است باید پایبند بود؛ کدام کشور به صورت ایدولوژیک اداره نمی شود؛ کشوری هم هست که بخواهد انقلاب خود را صادر کند و آن آمریکاست که حتی با کشتار انقلابش را صادر می کند اما ایران با راه صلح انقلاب خود را صادر می کند.
وی بیان کرد: ضعف های ما ایدولوژی ما نیست بلکه نظارت ضعیف ماست و اگر انقلابی نباشیم نمی توانیم با حرف های لیبرالی کشور را اداره کنیم؛ در مدل لیبرالی عدالت نیست و دست ما بدتر می شود؛ به هاشمی گفتم این مدل را اجرا نکن چراکه بدتر می شود اما گوش نکرد؛ ما طرفدار ایران، اسلام و مردم هستیم و کشور با تنازع اداره نمی شود.
این همایش به همت کمیسیون پایش و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب