امروز دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
10:00:01 - دوشنبه 9 اکتبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اخبار سازمان فرهنگی هنری شهرداری اصفهان
اسب‌ها» از واقعه عاشورا می‌گویند/ روایت و تحلیل رفتار انسان ها در پیرامون حادثه کربلا
پایگاه خبری سرمایه گستران-“اسب‌ها” نمایشی با موضوعاتی پیرامون واقعه عاشورا به نویسندگی محمد رحمانیان و طراحی و کارگردانی محسن عرب‌زاده است که از ۱۲مهرماه به مدت یک ماه از سوی دفتر تخصصی تئاتر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در سالن اصلی تالار هنر در حال اجراست.

داستان نمایش اسب‌ها برگرفته از وقایع و اتفاقات مرتبط به واقعه عاشوراست محمد رحمانیان نویسنده این نمایشنامه البته با شکل و شمایلی متفاوت و نوآورانه از زبان اسب‌ها این واقعه را روایت کرده است. شخصیت اصلی نمایش یک تربیت کننده اسب از اهالی کوفه است که در اسطبل خود جایی بیرون از شهر کوفه با واقعه عاشورا و وقایع مرتبط با آن درگیر می‌شود زیرا زبان اسب‌ها را می‌فهمد و از طریق اسب‌ها از اتفاقات در حال وقوع مطلع می‌شود.

با توجه به روایت خاص و متفاوت نمایش اسب‌ها دکور ساخته شده روی صحنه سالن اصلی تالار هنر قابل توجه است. محسن عرب‌زاده کارگردان نمایش در طراحی صحنه از یک پل چوبی خوش ساخت برای وصل کردن ۲طرف صحنه به یکدیگر استفاده کرده است.

برای استفاده بهتر از فضای صحنه برای بازیگران بخشی به فضای جلویی صحنه افزوده شده که جای مانور و حرکت بیشتر به بازیگران می‌دهد.

استفاده از شمایل سر اسب برای معرفی بازیگران این نقش

در این نمایش از بازیگران حرفه‌ای تئاتر استفاده شده و موضوع قابل توجه نمایش اسب‌ها حضور بازیگران بسیاری در نقش اسب است. بازیگران نقش اسب شمایل سر اسب را با چرم حمل می‌کنند که ترکیب مناسبی برای لباس سیاه یا سفید موسوم به رنگ پوست اسب است.

نمایش بلند اسب‌ها که زمانی نزدیک به ۹۰ دقیقه را برای اجرا به خود اختصاص داده، در یک پرده به نمایش در می‌آید، با توجه به اینکه چندین اپیزود از داستان‌های مرتبط با اسب‌های واقعه عاشورا روایت می‌کند. نمایش به صورت خطی و پشت سرهم به اجرا در می‌آید و اپیزود و پرده‌ای در زمان طولانی اجرا برای جدا کردن داستان‌ها از یکدیگر وجود ندارد.

اجرای زنده موسیقی آیینی و مذهبی در پیش زمینه نمایش اسب‌ها

اجرای زنده موسیقی آیینی و مذهبی در نمایش عاشورایی اسب‌ها که بی ربط به نواختن آلات موسیقی در میدان جنگ‌ هم نیست، تاثیر خوبی روی مخاطب نمایش اسب‌ها می‌گذارد. مخاطب به حق پس از شنیدن صدای طبل و دهل پیش زمینه نمایش اسب‌ها خود را درگیر با میدان جنگ می‌بیند و بیشتر در فضای واقعه عاشورا خود را درگیر می‌کند. اجرای موسیقی این نمایش با امیرمحمد طاهری است.

روایت و تحلیل رفتار انسان هایی که به ظاهر از واقعه دورند

محمدرضا رهبری، مدیر تالار هنر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان اعتقاد دارد، این تئاتر به شیوه خاصی نگارش شده است به شکلی که در نمایش  وقایع کربلا از زبان اسب‌ها بازگو می‌شود. وی می‌افزاید: گویا این نمایش به نوعی روایت و تحلیل رفتار انسان هایی است که به ظاهر از واقعه دورند اما باید تکلیفشان را با اصل ماجرا یعنی جدال ابدی حق و باطل مشخص کنند.

رهبری ادامه می‌دهد: این نمایش با توجه به متن زیبا و خاص خود می‌تواند مخاطب جدیدی را به گروه مخاطبان تئاتر دینی اضافه کند. همچنین نویسندگانی که قصد نمایشنامه نویسی دارند، می‌توانند از جسارت نویسنده نمایش اسب‌ها برای نگارش و ارائه تصویر از بخش‌های ناگفته واقعه عاشورا در این تئاتر الگو بگیرند.

در این نمایش که بازیگران شناخته شده تئاتر اصفهان در آن حضور دارند، احمدرضا رافعی بروجنی، مژگان نوایی، حسن محمدی، حسین نصر اصفهانی، بهزاد سیفی، حسن جویره، احسان جانمی و لیلا قربانی در «اسب‌ها» به ایفای نقش پرداخته‌اند. همچنین در کنار شخصیت‌های اصلی نمایش، ۴۰ نفر از بازیگران جوان تئاتر در نقش اسب به ایفای نقش  در این نمایش می‌پردازند.

نمایش عاشورایی «اسب‌ها» به نویسندگی محمد رحمانیان و کارگردانی محسن عرب‌زاده از ۱۲مهر تا ۱۲ آبان‌ به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه درسالن اصلی تالار هنر اصفهان به روی صحنه خواهد رفت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    A feed could not be found at `http://www.irna.ir/fa/rss.aspx?kind=20`; the status code is `404` and content-type is `text/html;charset=UTF-8`
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب