امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
19:48:33 - جمعه 20 اکتبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
در ششمین نشست از سلسله نشست‌های «اصفهان فردا» مطرح شد؛
وظیفه ذاتی شهرداری کمک به سلامتی شهروندان است
مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان گفت: وظیفه ذاتی شهرداری کمک به سلامتی شهروندان است و طبق مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان و اساسنامه سازمان ورزش، شهرداری و مدیریت شهری متکلف امر ورزش همگانی و رونق بخشی به ورزش شهروندی هستند.

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، ششمین نشست از سلسله نشست‌های «اصفهان فردا» شامگاه سه‌شنبه ۲۵ مهرماه با حضور قدرت‌الله نوروزی شهردار اصفهان، علی قاسمی مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری و جمعی از ورزشکاران، مربیان، پیشکسوتان، روسای هیأت‌های ورزشی استان و فعالان ورزش استان اصفهان در مهمانسرای شهرداری اصفهان برگزار شد.

در این نشست و پس از معرفی حاضران، محکم‌کار از فعالان رشته سوارکاری بیان کرد: امیدوارم امکانات شهرداری و سرمایه‌گذارهایی که در بخش ورزش صورت گرفته است شامل حال تمامی هیأت‌های ورزشی شود. اگر سازمان ورزش شهرداری اصفهان با هیأت‌های ورزشی بیشتر همراه‌ شود تا آنها بتوانند با در اختیار داشتن فضاهای سبز و فضاهای ورزشی موجود در سطح شهر باعث جذب جوانان به ورزش شوند.  

فیض‌الهی پیشکسوت کشتی اظهار کرد: در دهه‌های گذشته اصفهان جزء شهرهایی بود که در کشتی به‌خصوص کشتی فرنگی حرف اول را در ایران می‌زد اما متأسفانه در یکی، دو دهه اخیر به دلایل مختلفی سیر نزولی پیدا کرد و کشتی اصفهان امروزه در موقعیت خوبی قرار نگرفته است که البته این موضوع به مدیریت فعلی بستگی ندارد و به گذشته و پیشینه کشتی اصفهان که در آن زمان کار مفیدی صورت نگرفت و امروزه ما شاهد نتایج منفی آن هستیم.

وی ادامه داد: اگر شهرداری اصفهان امکانات و سالن‌های ورزشی که در اختیار دارد را به هیأت کشتی نیز اختصاص دهد در آینده‌ای نزدیک به روزهای شکوفایی کشتی برگردیم.

هنرمند، پیشکسوت هندبال استان اصفهان نیز خاطرنشان کرد: کشورهای پیشرفته دنیا در هر شهر و خیابانی اول فضاها و سالن‌های ورزشی را احداث می‌کنند و بعد از آن کلاس‌های درسی و مدارس را، اما متأسفانه در کشور ما این موضوع برعکس است.

وی بیان کرد: در اصفهان فضاهای ورزشی به مجموعه‌های اداری و … تبدیل شد و جوانان زیادی به‌جای اینکه به ورزش رو آورند در کوچه و خیابان سرگردان و به دنبال اعتیاد رفتند و باید برای بازگشت جوان‌ها به ورزش امکانات را برای آن‌ها فراهم کرد.

احمد رضایی ملی‌پوش سابق بسکتبال اصفهان نیز در این نشست گفت: تیم بسکتبال شهرداری اصفهان با سابقه‌ترین تیمی بود که بالاترین مقام را در سطح آسیا به دست آورد و امیدوارم همت مضاعفی هم در رده‌های پایه بسکتبال صورت گیرد تا نونهالان و نوجوانان را به این ورزش ترغیب کنیم. شکوفایی ورزش استان در گرو شناسایی مستعدین و نخبه‌ها است. اگرچه بخش خصوصی به این موضوع می‌پردازد اما در بخش دولتی توجه کمتری به آن می‌شود.

برازنده از باشگاه‌داران اصفهانی نیز بیان کرد: همیشه برای جوان‌ها کارهایی صورت می‌گیرد اما برای سالمندان امکانات ورزشی درنظر گرفته نمی‌شود. درخواست دارم شهرداری اصفهان مکان‌هایی را ویژه سالمندان هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان در نظر بگیرد تا بتوانند به راحتی ورزش کنند و از آلزایمر و ناراحتی‌های روحی و روانی دور شوند.

نسرین شاکری‌فرد مسئول امور ورزش بانوان اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان اظهار کرد: نیمی از جمعیت استان اصفهان و نیمی از جمعیت ورزشکاران استان را بانوان تشکیل می‌دهند و اکثر قهرمانان استان اصفهان متعلق به شهر اصفهان هستند و خوشبختانه در ورزش بانوان رشد بسیار خوبی داریم و به همت مدیران و رؤسای هیأت‌های ورزشی رشد بسیار خوبی را در ورزش قهرمانی بانوان شاهد بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: ورزش همگانی بستر ورزش قهرمانی و یکی از مأموریت‌های شهرداری‌ها حمایت از ورزش همگانی است. امیدوارم در آینده بتوانیم همکاری‌های بیشتری با سازمان ورزش شهرداری اصفهان داشته باشیم.

عبدالرسول یزدی‌زاده رییس هیأت دوومیدانی استان اصفهان هم در این نشست گفت: مدیران خوبی در شهر اصفهان فعالیت دارند اما به نظر می‌رسد که حمایت از ورزشکاران شهر اصفهان در رأس امور قرار ندارد.

وی افزود: اگر شهرداری اصفهان در سطوح پایه تمامی رشته‌های ورزشی ورود پیدا کند در رده‌های سنی بالاتر می‌تواند کارساز باشد چراکه باشگاه‌ها از ورزشکاران بزرگسال حمایت می‌کنند.

فرزانه فصیحی دونده ملی‌پوش اصفهانی به دغدغه‌های قهرمانان ورزشی اشاره کرد و گفت: قهرمانان عمر خود را در راه ورزش طی می‌کنند اما نه بیمه‌ای دارند و نه شغلی که پشتیبان کار آن‌ها باشد.

پارسی‌منش رییس هیأت ورزش‌های رزمی استان اصفهان با اشاره به اینکه مدیریت جزیره‌ای در دنیا منسوخ شده است، بیان کرد: اتاق فکری با حضور متخصصان حوزه ورزش و پیشکسوتان رشته‌های مختلف تشکیل شود تا در سال‌های آینده بتوان از ایده‌ها و طرح‌های مطرح شده در جهت رشد و پیشرفت ورزش و کمک به سلامت جامعه استفاده کرد.

مهدی تکابی رییس هیأت تنیس روی میز استان اصفهان در ادامه این نشست اظهار کرد: اولویت شهرداری ورزش همگانی است اما از نگاه کارشناسان ورزش دنیا ورزش قهرمانی از ورزش همگانی تفکیک‌ناپذیر است. ورزش نوعیسرمایه‌گذاری است. اگر برای سلامت مردم سرمایه‌گذاری نکنیم ۱۵ سال آینده باید برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی مردم برنامه‌ریزی کرد.

تکابی تأکید کرد: با مدیریت جزیره‌ای نه تنها در این نقطه‌ای که هستیم سود نمی‌بریم بلکه سیر نزولی نیز خواهیم داشت. همه ارگان‌های متولی ورزش باید ید واحدی شوند و بزرگان ورزش باید اختلاف نظرها را حل کنند.

وی گفت: در کشورهای توسعه‌یافته نگاهشان به ورزش محله‌محور و مخاطب‌محور است. ما باید به دنبال مردم برویم نه اینکه باشگاهی را تأسیس و منتظر بمانیم تا آن‌ها به سمت ورزش بیایند.

جلال خدامی قهرمان تکواندوی دانشجویان جهان گفت: در شهر اصفهان قهرمانان واقعی زیادی وجود دارد که هیچ وقت به آن‌ها اجازه ندادند از حق خود دفاع کنند و جایگاه ثابتی ندارند. من با تمام امکاناتی که دارم اما وقتی برای پیدا کردن شغل ثابتی با افراد مختلف صحبت می‌کنم به من می‌گویند چرا در ایران مانده‌ای! ورزشکاران وقتی دیده می‌شوند که از ایران بروند. یک ورزشکار قهرمان می‌تواند چندین نفر را به ورزش سوق دهد و در مقابل باعث جذب حامیان مالی شود.

پس از صحبت‌های ورزشکارن و پیشکسوتان ورزش استان، علی قاسمی مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان گزارشی در مورد فعالیت‌های سازمان در مدت زمان تصدی خود در این سازمان، ارائه داد.

قاسمی اظهار کرد: بنا بر مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان و اساسنامه سازمان ورزش، شهرداری و مدیریت شهری متکلف امر ورزش همگانی و رونق بخشی به ورزش شهروندی است.

وی ادامه داد: این اساسنامه خطوط قرمزی دارد. مثلاً این اساسنامه به مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اجازه نمی‌دهد ریالی در حوزه‌هایی که در این جلسه توسط اهالی ورزش مطرح شد هزینه کند و اگر هزینه کند تخلف قانونی است و قاعدتاً باید پاسخگو باشد.

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: سازمان ورزش شهرداری اصفهان ۲۷۵ مجموعه ورزشی سرپوشیده و روباز دارد که ۴۴ مجموعه آن‌ها ترکیبی از رشته‌های مختلف است. مساحت کل فضاهای ورزشی سازمان ورزش شهرداری ۴۷۷ هزار مترمربع است و ۲۳ سانتی‌متر مربع از ۳۹ سانتی‌متر مربع سرانه موجود در شهر اصفهان به این سازمان مربوط است.

وی گفت: بنا به تدابیر و برنامه‌هایی که در حوزه زیرساختی انجام شده است، در یک سال بین سه تا پنج مجموعه ورزشی سرپوشیده افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان افزود: در ۶ ماهه اول امسال ۹۵۰ هزار نفر از اقشار مختلف شهروندان به خصوص محلات از اماکن ورزشی سازمان ورزش شهرداری اصفهان با نرخ میانگین ۱۲ هزار تومان شهریه استفاده کرده‌اند که در اصل میانگین هزینه استفاده از سالن‌های ورزشی سازمان بین ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان است.

قاسمی افزود: به هیچ دستگاهی نقد نداریم و منتی هم نداریم. وظیفه ذاتی شهرداری کمک به سلامتی شهروندان است. ۹۷ هزار و ۵۰۰ نفر در ۲۷ رشته ورزشی زیر نظر ۴۰۰ مربی حقوق‌بگیر از سازمان ورزش شهرداری اصفهان در چرخه آموزش ورزش شهرداری قرار گرفته‌اند.

 

 

 

وی با بیان اینکه با رویکرد محله‌محور که تأکید و توصیه شورای اسلامی شهر است سعی کردیم خدمتگذار شهروندان باشیم، اضافه کرد: تمام تلاش سازمان ورزش شهرداری اصفهان این بوده است که با توجه به حوزه اختیاراتمان هر هیأت ورزشی برنامه‌ای برای توسعه ورزش همگانی ارائه کند، سازمان ورزش تمام قد در خدمت آن هیأت است و در حال حاضر هم با ۲۰ هیأت ورزشی استان در تعامل هستیم.

 

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان تصریح کرد: سال گذشته تمام برنامه‌های عملیاتی سازمان ورزش شهرداری اصفهان با ۳ میلیارد تومان بودجه برنامه‌ریزی شد که به دلیل مسائل اقتصادی حدود ۲ میلیارد تومان جذب شده است. امسال نیز همان مبلغ و نه بیشتر را در اختیار داریم و تمام تلاش ما رفتن به سمت محلات و برگزاری رقابت‌های محلی و کشف استعدادها است.

 قاسمی گفت: ۱۳ کارگروه در سازمان ورزش شهرداری اصفهان تشکیل شد که ۷۰ نفر از اعضای آن‌ها نخبگان ورزش استان هستند و هر شخصی هم در قالب نظام داوطلبی می‌تواند در این کارگروه‌ها حضور پیدا کند.

 وی اشاره کرد: با وجود اینکه امسال هنوز بودجه‌ای برای برنامه‌های سازمان از شهرداری دریافت نکرده‌ایم اما هیچ برنامه‌ای مسکوت نمانده و با قدرت اجرا می‌شوند و ۲۷۰ هزار نفر در این چرخه حضور داشته‌اند.

 قاسمی بیان کرد: از زمانی که به این سیستم وارد شدم یک نفر را هم به مجموعه اضافه نکرده‌ام. متأسفانه مدیریت ۱۴ ساله‌ای از گذشته به من به ارث رسیده است و خدا را شاکریم که با شفافیت و همدلی در خدمت همه بوده‌ایم و افتخار دارم تا زمانی که شهردار صلاح بداند در خدمت مردم باشم و تمام اتفاقات اشتباهی که در سال‌های گذشت افتاده یکی پس از دیگری اصلاح کنیم.

 وی خاطرنشان کرد: از زمانی که مدیریت سازمان ورزش شهرداری اصفهان را برعهده گرفتم، ۱۰ درصد از تمرکزم بر روی کار، اجرا و عملیات بوده است.

 مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان تأکید کرد: مدیریت واحد شهری حلقه مفقوده همه شهرهای ایران به خصوص اصفهان است و تلاش کرده‌ایم به دلیل خلأ قانون، یکپارچگی ورزش همگانی را در شهر پیاده‌سازی کنیم و به منظور توسعه این موضوع با ۳۵ دستگاه و نهاد تفاهم‌نامه و ارتباط مستقیم داریم و امیدواریم با حمایت‌های شهردار اصفهان این بخش را ساماندهی کنیم.

 ایمان حجتی مدیر کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان نیر در این نشست اظهار کرد: سلسه نشست‌های «اصفهان فردا» که در زمینه توسعه مشارکت شهروندان در مدیریت شهری برنامه‌ریزی شده، در راستای تحقق شعاری است که شهردار اصفهان در برنامه‌های خود به شورای اسلامی شهر اصفهان ارائه کرده است.

حجتی بیان کرد: این قبیل جلسات پرچالش و معمولاً سرشار از بیان انتقادات و مشکلات است اما شهردار اصفهان مسیر مشارکتی را انتخاب کرده و ما نیز این مسیر را درپیش خواهیم گرفت.

مدیر کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان تصریح کرد: باید توجه داشت هر عملکرد و کاری باید همواره به سمت فضای بهبود حرکت کند و قطعاً هیچ فضایی سیاه یا سفید نیست.

وی از زحمات علی قاسمی مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری اصفهان، تشکر کرد و گفت: شنیدن انتقادات باعث حرکت به سمت بهبود و ایجاد فضای مشارکتی می‌شود.

**تصدی‌گری ورزش برعهده بخش خصوصی است

شهردار اصفهان گفت: قهرمان‌پروری و باشگاه‌داری وظیفه شهرداری نیست و تصدی‌گری ورزش باید بر عهده باشگاه‌ها، ورزشکاران و بخش خصوصی باشد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان ، قدرت‌الله نوروزی سه‌شنبه شب در ششمین نشست از سلسله نشست‌های «اصفهان فردا» با حضور جمعی از ورزشکاران، مربیان، پیشکسوتان و فعالان ورزش اصفهان با اشاره به در پیش رو بوده هفته تربیت بدنی اظهار داشت: از کسانی که چنین جلسه‌ای را ترتیب دادند تشکر می‌کنم و پیشاپیش هفته تربیت بدنی را به شما پیشکسوتان ورزش و جوانان ورزشکار تبریک می‌گویم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه ورزشکار نیست اما ورزش دوست است و زمانی به رشته ورزشی سوارکاری می‌پرداخته، افزود: پیشکسوتان ورزش، سرمایه‌های اصلی سلامت جامعه هستند و جمع شدن آنها در کنار هم با ارزش است.

وی با اشاره به اینکه پیش از انتخابش به عنوان شهردار اصفهان با اقشار مختلف از جمله ورزشکاران ارتباط داشته و پس از آن نیز جلساتی با اقشار مختلف مردم داشته است گفت: هر جلسه متعلق به یک صنف خاص بود که در همین نشست‌ها دردهای جامعه را بیشتر درک کردم و به این نتیجه رسیدم که بهترین کار گفتگو با مردم و گل سرسبد هر صنف است.

نوروزی گفت: سلامتی به معنای واقعی در جامعه با توسعه علم پزشکی و ساختن بیمارستان‌های بیشتر حاصل نمی‌شود و کار اصلی در زمینه سلامتی بر عهده اهالی ورزش است و هرچه بیشتر در ورزش سرمایه‌گذاری شود، جامعه بیمه خواهد شد.

توانمندی و دانایی جامعه در گرو سلامت جسم و روح

شهردار اصفهان با بیان اینکه با سلامت جسم و روح مردم، جامعه‌ای توانمند و دانا خواهیم داشت، تصریح کرد: این کار بر عهده اهالی ورزش است که جای تقدیر تشکر دارد. شهرداری نیز در این زمینه رسالت و وظایفی بر دوش دارد و باید در راستای آن رسالت اقداماتی انجام دهد.

نوروزی بیان داشت: نگاه من با کسانی که در گذشته سازمان ورزش شهرداری و چارت سازمانی آن را تشکیل دادند و آن وظایف را برای شهرداری تعیین کردند، کمی متفاوت است و معتقدم آن وظایف، مداخله در کار ورزشکاران و اهالی ورزش است.

شهرداری باید تا می تواند برای ساخت زیرساختهای ورزش تلاش کند

نوروزی اظهار کرد: شهرداری باید در راستای توسعه ورزش، تسهیل امور مربوط به آن و ایجاد ساختارهای لازم برای ورزش مانند ساختن سالن و باشگاه‌ها تا می‌تواند سرمایه‌گذاری کند ولی اگر شهرداری بخواهد قهرمان‌پروری و باشگاه‌داری انجام دهد و یا در میدان نقش یک ورزشکار را ایفا کند، مسیری انحرافی را پیموده است.

وی گفت: آمادگی داریم تا امور مربوط به ورزش را تسهیل و از پیچ و خم‌های موجود نجات دهیم. تصدی‌گری ورزش باید بر عهده باشگاه‌ها، ورزشکاران و بخش خصوصی باشد اما کمک به ورزشکاران تا بتوانند خدمات بهتری به جامعه ارائه دهند، وظیفه دولت و نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها است.

نوروزی ادامه داد: در این زمینه کوتاهی نمی‌کنیم و تلاش خواهیم کرد آنچه به عنوان سرمایه‌های عظیم ورزش در شهر اصفهان وجود دارد مانند فضاهای ورزشی، باشگاه‌ها و … را در اختیار ورزشکاران قرار دهیم و به هنر و دانش شما در این زمینه اعتماد کنیم تا تصدی‌گری در ورزش را بر عهده بگیرید.

شهرداری اصفهان قطعاً به سمت ورزش قهرمانی نمی‌رود

شهردار اصفهان با تأکید بر ادامه برگزاری چنین نشست‌‌هایی با اهالی ورزش، بیان داشت: اصلاً به سمت ورزش قهرمانی نمی‌رویم چون متولیان خود را دارد اما همچنان در ورزش همگانی گام‌های بیشتری خواهیم برداشت و تلاش‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

نوروزی ادامه داد: اگر دولت و نهادهای عمومی بخواهند بر اموری که باید در دست متخصصان خود باشد سلطه پیدا کنند و اداره آن را بر عهده بگیرند، به معنای نابودی آن امور است.

شهردار اصفهان تاکید کرد: اگر می‌بینید برخی رشته‌های ورزشی سقوط کرده و یا در حال سقوط هستند، یکی از دلایل آن همین مداخله‌های بی‌مورد بوده است؛ تا آنجایی که در حیطه وظایف من است اجازه نمی‌دهم شهرداری در ورزش قهرمانی دخالت کند ولی همچنان در ورزش همگانی و توسعه امکانات و فضاهای ورزشی گام برمی‌داریم.

وی با تأکید دوباره بر ادامه برگزاری نشست با اهالی ورزش در آینده تصریح کرد: وقتی می‌توانیم موفق شویم که هنر گوش دادن داشته باشیم و این نشست‌ها زمانی موثر است که شرکت‌کنندگان به جایی برسند که فردای نشست بر اساس رضایت درونی به ما کمک کنید تا برای شهر اصفهان کاری کنیم.

شهردار اصفهان در بخش پایانی سخنان خود در مورد حمایت از قهرمانان ورزش اصفهان افزود: تلاش می‌کنیم لایحه‌ای به شورای شهر ارائه دهیم تا هر ورزشکار اصفهانی در رشته خود قهرمان جهان شد بتوانیم باشگاهی را برای ۴ تا ۵ سال در اختیار او قرار دهیم تا قهرمان‌پروری کند و امیدوارم این لایحه پس از ارائه به شورا و دفاع ما به تصویب برسد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب