امروز شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
10:11:30 - سه‌شنبه 26 ژوئن 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برای اولین بار در ایران صورت گرفت؛
تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر در فولادمبارکه اصفهان
سرمایه گستران – کارکنان بلندهمت فولاد مبارکه در ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مـــداوم در راستــــــای عمــــل به راهبــــردهای شــــرکت مبنی بر استفادۀ حداکثری از ظرفیت‌های نصب شده، توسعۀ سبد محصولات شرکت و تأمین حداکثری نیاز کشور به انواع محصولات فولادی، برای اولین بار موفق به تولید تختال با ضخامت۲۵۰ میلیمتر با گریدAPI 5LX60(MS)  شدند.

محمدرضا بناییان مفرد مدیر ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر گفت: تولید این محصول با گرید داخلی ۵۹۴۶ گاز ترش مخصوص لوله‌های انتقال گاز به سفارش شرکت اکسین در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا پس از تهیۀ کارت ساخت در واحد متالورژی و روشهای تولید و تأیید آن در ناحیۀ فولادسازی اقدامات لازم برای ایجاد شرایط تولید این گرید انجام شد.

وی در تشریح برخی از این اقدامات گفت: برای تولید این گرید باید ذوب اولیه در کوره های قوس الکتریکی، پس از طی کردن فرایند واحدهای متالورژی ثانویه (LF) و سولفورزدایی (DS) و گاززدایی (RH) به ریخته‌گری مداوم ارسال شود که در واحد متالورژی ثانویه به حدود ۵ تن افزودنی‌ها و فروآلیاژها نیاز است و عناصری از قبیل مولیبدن(MO)- تیتانیوم(Ti)-نیوبیوم (Nb)- وانادیوم(V)- کروم(Cr) و به خصوص کربن، سولفور و هیدروژن کنترل و طی فرایندی در انتهای عملیات، کلسیم تریتمنت بر روی ذوب اعمال می‌شود.

مدیر ناحیۀ فولادسازی فولاد مبارکه افزود: برای تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر تغییرات خاصی در ماشین ریخته گری شمارۀ ۵ برای اولین بار صورت گرفت. برخی از این تغییرات عبارت‌اند از: تعویض قالب سگمت صفر ماشین از ضخامت ۲۰۰ به ۲۵۰ میلیمتر؛ تغییر Gap کلیۀ غلتکها از ابتدا تا انتهای ماشین که در مدت ۲۴ ساعت به ازای یک خط ماشین ریخته گری انجام شد؛ تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها و جداول سرعت و سیستمهای خنک سازی تختال و کنترلی.

بناییان خاطرنشان کرد: همکاران ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم با تأکید بر اینکه این دستاورد مهم در ۳۰ خردادماه به دست آمد، افزود: حاصل این زحمات تولید ۳ ذوب و ۲۱ تختال معادل ۵۰۰تن بدون عیب داخلی (به خصوص عیب جدایش در مقطع تختال) مطابق با سفارش مشتری بود.

وی در بخش پایانی سخنان خود کسب این موفقیت بزرگ را به تمامی کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم، واحدهای پشتیبانی کننده و مدیریت عالی شرکت تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد این موفقیتها همچنان استمرار داشته باشد.

 

 

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب