امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
۱۱:۵۶:۱۲ - شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکتر سبحانی در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی
شرکت فولادمبارکه اصفهان آمادۀ تأمین نیاز بازار داخلی
فروش داخلی محصولات شرکت فولادمبارکه اصفهان از سال ۹۴تا ۹۶ با رشد ۷۲ درصدی از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش سرمایه گستران از خبرگزاری صداوسیما، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان، محصولات این شرکت را متنوع تر و حجم عرضۀ آن را هم بیشتر از قبل برشمرد و گفت: ورق های تولیدشده قابل استفاده در صنایع دریایی، نفت و گاز و خودروسازی است.

بهرام سبحانی افزود: با وجود افزایش تولید فولاد، معادل های شگفت انگیز در بازار در حال رقم خوردن است؛ چراکه محصولاتی که با فولاد تولید میشود افزایش قیمت زیادی دارد .

وی قیمت کنونی هر کیلو ورق فولادی را ۲ هزار و ۶۰۰ تومان بیان کرد و گفت: این درحالی است که قیمت لولۀ پروفیل که باید اندکی گران تر از ورق فولادی باشد، بیش از ۶ هزار تومان فروخته میشود.

همچنین معاون فروش شرکت فولاد مبارکه گفت: با اقدام فولاد مبارکه در جهت تأمین نیاز بازار داخلی دو یا سه واردکنندۀ فولاد به کشور متضرر شده اند، اما بیش از ۱۵۰ هزار شغل با این کار ایجاد شده است. متأسفانه ۱۵۰ هزار نفر تریبونی در اختیار ندارند، اما آن وارد کننده دارای تریبون است و به جو روانی بازار دامن میزند.

وی شاهکار سودجویان جو روانی بازار را گران تر کردن قیمت آهن قراضه در مقایسه با شمش فولاد دانست و افزود: در حالی که آهن قراضه مادۀ اولیۀ تولید شمش فولاد است، در بازار ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان گران تر از شمش فروخته میشود.

**دکتر سبحانی در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

جنگ اقتصادی دنیا، جنگ فولاد است

به گزارش چیلان، جلسۀ کمیسیون ویژۀ حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی به فولاد اختصاص داشت. این جلسه با حضور نمایندگان مجلس، مدیران کارخانه های بزرگ فولاد، انجمن فولاد، ایمیدرو، بورس کالا و سندیکای لوله و پروفیل و نیز معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شد.

عرضه ورق فولاد مبارکه در بهار ۹۷، ۲۳درصد رشد داشته است

دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکۀ اصفهان با اشاره به شرایط حاکم بر صنعت فولاد در سطح جهانی گفت: جنگ دنیا، جنگ فولاد است و سلاح دفاعی کشورها در این جنگ، تعرفه است که در ایران در حداقل ممکن قرار دارد.

وی ادامه داد: قیمتهای داخلی در همۀ جای دنیا بالاتر از قیمتهای جهانی است، اما در ایران برعکس است.

مدیرعامل فولاد مبارکۀ اصفهان گفت: برخی تصمیمات اخیر به جای توسعۀ صادرات و ارزآوری فولاد در شرایط تحریم، منجر به محدودیت صادرات فولاد میشود.

وی همچنین گفت: اینکه سهمیه ای برای عرضۀ داخلی فولادسازان تعیین شود و اسم آن را «تعهد» بگذارند و صادرات را هم منوط به انجام این عرضه ها کنند با هیچ اصل اقتصادی سازگار نیست. وی در ادامه تأکید کرد: فولاد مبارکه کل تولید خود را در تالار اصلی بورس یا به صورت مچینگ عرضه میکند و به واسطه نمی فروشد.

سبحانی ادامه داد: عرضۀ ورق فولاد مبارکه در بهار ۹۷ در بورس کالا ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت.

انبار خریداران محصولات فولادی رصد می شود

حمیدرضا فولادگر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص نشست کمیسیون ویژۀ حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی با حضور فعالان بخش فولاد، اظهار داشت: در این نشست، دلیل افزایش قیمت پیگیری شد و تولیدکنندگان فولاد مطالبی را ارائه کردند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی میتوانند علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی، صادرات نیز داشته باشند، تصریح کرد: در حال حاضر سیاست جدید ارزی ابلاغ شده و باید صادرکنندگان و واردکنندگان به نرخ توافقی ارز دست پیدا کنند و مبنا دیگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیست.

فولادگر با بیان اینکه رصد موجودی انبار خریداران محصولات فولادی آغاز شده و باید تداوم داشته باشد تا احتکار صورت نگیرد، گفت: از سامانه های بهین یاب یا سامانه های ارزش افزوده استفاده کنند تا تقاضای واقعی تولیدکنندگان رصد شود و تقاضای کاذب نداشته باشیم؛ زیرا احتمال دارد موجب حرکت نقدینگی مخرب به سمت فولاد شود.

وی با اشاره به اینکه بورس کالا باید ممنوعیت بازفروش محصولات خریداری شده در بورس را اعمال کند، اضافه کرد: در بحث تحریم ها باید به دنبال حل مشکلات احتمالی حمل ونقل دریایی، بیمه و صادرات شرکت ها باشیم.

نرخ های دستوری به فساد اقتصادی منجر میشود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانۀ ملت، محمدرضا پورابراهیمی گفت: باید در شرایط تحریم به تولیدکنندگان کمک کرد تا بتوانند به موضوع تولید و صادرات توجه جدی کنند؛ اما در این مسیر باید از هرگونه رانت و فساد اقتصادی جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید همزمان به میزان میانگین صادرات سالانه در بخش فولاد در شرایط تحریم افزود و به عرضۀداخل نیز توجه شود؛ بنابراین در این راستا باید برنامه ریزی ها و اقدامات لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اصلاح قیمت ارز در بازار ثانویه و اینکه شرکت های تولیدی بخشی از محصول خود را صادر میکنند، نباید از این موضوع غافل شد که زمانی قیمت دستوری در داخل پذیرفته میشود که مصرف کنندۀ نهایی از نرخ دستوری محصولات منتفع شود؛ به عبارتی عدم انتفاع مصرف کنندۀ نهایی از نرخ دستوری برای محصولات بیانگر وجود رانت و فساد در اقتصاد است.

پورابراهیمی گفت : عرضه محصولات فولادی با قیمت دستوری رانت و فساد اقتصادی در پی دارد و علاوه بر اینکه مانعی بر سر راه صادرات محسوب می شود، به افزایش هزینه شرکتها منجر می شود؛این در حالی است که در شرایط تحریم نباید بخش تولید و صادرات با مانع روبه رو شود.

سندیکای لوله و پروفیل گران فروشی میکند

نادر قاضی پور نیز در خصوص ادعاهای مطرح شده از سوی سندیکای لوله و پروفیل به عملکرد فولاد مبارکه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در جلسه ای که اخیرا با حضور مسئولان وزارت صنعت، مدیرعامل فولاد مبارکه، سندیکاهای لوله و پروفیل و بورس کالا در مجلس برگزار شد، موضوع بازار ورق و لوله و پروفیل کاملا بررسی و مشخص شد که سندیکای لوله و پروفیل در این میان هم اضافه سود بردند و هم اضافه اعتراض میکنند؛ زیرا تعدادی از پروفیل سازان ورق را از بورس کالا با قیمت بسیار پایینی خریداری میکنند و بدون فاکتور به فروشندگان و توزیع کنندگان پروفیل با قیمت بالایی می فروشند.

وی افزود: این در حالی است که من همان روز پروفیل را به قیمت کیلویی ۷ هزار تومان از بازار خریداری کردم؛ درصورتی که در بورس کالا ورق فولاد با قیمت بسیار ارزان تر به فروش رفته بود؛ بنابراین کسانی که ورق خریداری کرده و لوله پروفیل تولید کردند، باید اعلام کنند به چه قیمتی محصول را می خرند و می فروشند؛ زیرا من از کسانی هستم که به عینه پروفیل را به قیمت کیلویی ۷ هزار تومان
خریدم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: اعضای سندیکای لوله و پروفیل، ورق را از فولاد مبارکه خریداری میکنند و بعد از تبدیل کردن به لوله و پروفیل با سود هنگفتی محصولات شان را میفروشند؛ بنابراین اعضای سندیکا هم توزیع شان خارج از شبکه است و هم گران فروشی میکنند.

به گفتۀ این نمایندۀ مجلس، هدف سندیکای لوله و پروفیل از این شلوغ کاری ها این است که میخواهند گران فروشی خودشان مشخص نشود؛ این در حالی است که بر اساس قوانین تعزیرات حکومتی، جرائم سنگینی برای آنها وضع میشود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب