امروز شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
9:53:31 - سه‌شنبه 6 نوامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احداث آب انبار برای تامین پایدارآب شرب  ۱۴۴۰ واحد مسکن مهر در نائین
 درسال جاری  در راستای اجرای اقدامات پدافند غیرعامل، آب انباری به ظرفیت ۲ هزار متر مکعب به منظور تامین پایدارآب شرب ساکنان ۱۴۴۰ واحد مسکن مهر شهرستان نائین احداث شد.

به گزارش سرمایه گستران  وبه نقل از آبفای اصفهان ،مدیر آبفا نایین گفت: در سال جاری جهت اجرای اقدامات پدافند غیرعامل برای دسترسی پایدارساکنان ۱۴۴۰ واحد مسکن مهر نائین به آب شرب ،آب انباری به سبک سنتی احداث گردید.این در حالیست که در فرهنگ مردم نائین بهره گیری  از آب انبار در مواقع ضروری از دیر باز تا کنون دیده شده است.

حسن میری گفت: در حال حاضر آب شرب ساکنان مسکن مهر از طریق طرح آبرسانی اصفهان بزرگ و منابع داخلی تامین می شود.این درحالیست که وقوع خشکسالی های اخیرموجب شده که  شهرستان نائین  در فصل گرم برای تامین آب شرب با چالش هایی مواجه شود.

وی  وجود آب انبارها  را در شهرستان نائین غنمیت دانست و عنوان کرد:هم اکنون ۴۸  باب آب انبار در شهرستان نائین در مدار بهره برداری قراردارد که مردم عمدتا در فصل گرم سال  آب شرب خود را از طریق همین آب انبارها تامین می کنند.

مدیرآبفا نائین اعلام کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته ۲۳ هزارمترمکعب حجم ظرفیت آب انبارها ی تحت پوشش آبفا نائین می باشد در حالیکه تخمین زده شده که بیش از ۱۰۰ باب آب انبار در شهرستان نائین وجود دارد که در اختیار مالکان قراردارد.

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته خیرین اقدام به احداث آب انبار در شهرستان نائین نمودند عنوان کرد: در سالهای اخیر افزایش دما و نیز کاهش بارندگی ها ،دسترسی کویرنشینان را به آب با محدودیت های مواجه نموده براین اساس برخی از خیرین اقدام به احداث آب انبار در این شهرستان نمودند.

میری تصریح کرد:در چند سال گذشته بیش از ۴ باب آب انبار توسط خیرین در شهرستان نائین احداث شد بطوریکه ۲ باب آب انبار هرکدام به ظرفیت ۲ هزار متر مکعب در شهر نائین و دو باب دیگر هرکدام به ظرفیت ۱۵۰۰ متر مکعب در شهرهای انارک و بافران توسط خیرین احداث شد.

وی به گوارا بودن آب در آب انبارها پرداخت و اظهارداشت:بادگیرهایی که در سطح آب انبارها احداث شده  با وزش باد ملایم موجب تازگی و تصفیه آب می شود هر چند که مسئوالان آبفا فرایند سلامت و کیفیت آب ،موجود در آب انبارها را به طور مستمر کنترل می کنند. همچنین آب ذخیره شده در آب انبارها از آب طرح اصفهان بزرگ تامین می شود که کیفیت آب تصفیه خانه باباشیخعلی مورد تایید دستگاههای نظارتی می باشد.

مدیرآبفا نائین افزود: در حال حاضر ۹۹ درصد تامین آب شرب شهرستان نائین وابسته به تخصیص آب طرح اصفهان بزرگ است در حالیکه که اگر در سالهای پیش رو میزان بارندگی ها مطلوب شود که بتوانیم از ظرفیت قنوات موجود در شهرستان بهره مند شویم قطعا میزان وابستگی به طرح آبرسانی اصفهان بزرگ کمتر می شود.

وی به EC  بالای آب در شهرستان نائین اشاره کرد و بیان داشت:بررسی ها حاکی از آن است که EC  آب در شهرستان نائین  بعضا به بیش از ۵ هزار میکرو زمینس برسانتیمترمی رسد بنابراین مردم این منطقه قدر آب شرب ، با کیفیت مطلوب را به خوبی می دانند و آن را بدرستی مصرف می کنند .

میری به مصرف سرانه آب شرب در نائین اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:در حال حاضر مصرف سرانه آب شرب در شهرستان نائین ۱۱۰ لیتر در شبانه روز است مردم این منطقه قدر آب شیرین را خوب می دانند و سعی می کنند آن را درست مصرف کنند هرچند که درصدد هستیم باز هم مردم را به مصرف بهینه آب رهنمود کنیم.

وی میزان هدر رفت آب در شهر نائین را ۱۰ درصد اعلام کردو گفت:  در سال جاری توانستیم با اصلاح شبکه فرسوده آب ،تعویض کنتورهای فرسوده ،اصلاح انشعابات ،مدیریت فشارو کاهش زمان مهار حوادث ، میزان هدر رفت آب رادر این شهرستان  به ۱۰ درصد برسانیم این درحالیست که در سال جاری بیش از ۶ کیلومتر از شبکه فرسوده آب شهرستان نائین اصلاح و بازسازی شد.

مدیرآبفا نایین اعلام کرد:جمعیت شهرنائین بالغ بر ۳۸ هزار نفر است و ۱۴ هزار و۸۶۳ انشعاب آب می باشد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب