امروز سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
۱۸:۰۱:۳۲ - سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک با شعار قلب شهر برای کودکان می تپد
 اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک به  همت شهرداری، شورای شهر و دیگر سازمان ها در روزهای ۲۶ و ۲۷ دی ماه در محل هتل آسمان برگزار می گردد.

کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر اصفهان در نشست خبری این کنفرانس با بیان اینکه   اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک با شعار ” قلب شهر برای کودکان می تپد” برگزار می شود، از تشکیل شورای شهر کودکان با مدیریت کودکان خلاق در اصفهان خبر داد وگفت : فضای اختصاصی برای شورای کودکان، در نظر گرفته می شود و تصمیمات و نظرات شورای کودک در مدیریت شهری مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به دستورالعمل شورای شهر کودکان در آیین نامه وزارت کشورتصریح کرد: این شورا در حد یک اداره سمبلیک نیست، بلکه واحدی پویا در معاونت شهرسازی خواهد بود.

وی ادامه داد:  کودکان به عنوان نسل  آینده‌ ساز و ارزشمند در دنیا همواره تحت نوعی ظلم پنهان و ناپیدا در فضای تربیتی جامعه قرار گرفته اند ، بطوری که زمانی که بخشی از جامعه درگیر طرح‌هایی برای چگونگی حمایت از سالمندان می شویم، حکایت  از این دارد که نتوانسته‌ایم حرمت کودکان شهر را نگه داریم.

محمدی با اشاره به نگرش ابزارگونه به کودکان مبتنی بر هیجانات، ابتکار یونیسف در حمایت از شهروندان کودک را فرصت مناسبی عنوان کرد و افزود: کودکان را باید در جایگاه واقعی آنها ببینیم و پروژه شهر دوستدار کودک، یک پروژه کوتاه مدت نیست، بلکه پروژه های طویلی است که در دل شهر باقی می ماند.

رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه شورای پنجم با تمام توان برای تحقق شهر دوستدار کودک تلاش می کندگفت : برای تحقق این موضوع ، بودجه متمرکز در بودجه ۹۸ درنظر گرفته شده است.

وی شهر دوستدار کودک را ضرورتی برای حکمرانی خوب در  جامعه متمدن امروزی که برحقوق کودکان تأکید دارد، اعلام کرد و افزود: آینده مدیریت شهر در دست کودکان است، بنابراین اگر شخصیت حقیقی، حقوقی و اجتماعی آنها تعریف شود، شاهد نسلی سازنده برای جامعه خواهیم بود.

کورش محمدی با اشاره به ورود شورای شهر در مباحث فرهنگی و توجه به شخیصت اجتماعی و روانی کودکان، رویکرد دوم شورای شهر را توجه به کالبد شهر بیان کرد و افزود: خیابان‌ها و پارک‌های شهر هنوز برای کودکان ایمن نیستند و پاسخگوی نیازهای اساسی آن‌ها نیست و مدیریت شهری اصفهان را ملزم به تغییر نگرش در فضای شهری با رویکرد دوستدار کودک دانست.

****اصفهان، یکی از شهر پایلوت دوستدار کودک در غرب آسیا است
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: کودکان  مظلوم ترین و مغفول ترین شهروندان شهر هستند، بنابراین توجه به این قشر از جامعه الزامی است.

 سید احمد حسینی نیا افزود: برنامه توسعه پایدار شهری سازمان ملل متحد ۱۷ شاخص را معرفی می کند که شاخص های سه و ۱۰ این سند تاکید بر نگاه دقیق به تمام سنین و موضوع همه شمولی دارد.
وی ادامه داد: شبکه شهرهای دوستدار کودک از سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر ۳۱ شهر در این شبکه عضو هستند.
وی افزود: در حال حاضر در غرب آسیا شهرهای عمان از کشور اردن و شارجه امارات عضو شبکه شهرهای دوستدار کودک هستند و اصفهان سومین شهر پایلوت دوستدار کودک در غرب آسیا است.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان تصریح کرد: موضوع کودکان از سال ۱۹۹۰ در سازمان ملل متحد به صورت جدی مطرح و پیمان حقوق کودک شامل ۵۳ بند امضا شد.
وی با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس ملی شهردوستدار کودک گفت: نخستین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک از ۲۶ تا ۲۷ دی ماه با حضور نمایندگانی از ۳۱ استان در هتل آسمان اصفهان برگزار می شود؛ در این کنفرانس از هر مرکز استان یکی از اعضای شورای شهر و دو نفر از مدیریت اجرایی استان حضور خواهد داشت.
حسینی نیا با تأکید بر اینکه درکنفرانس ملی شهر دوستدار کودک به دنبال تبیین اهداف شبکه شهرهای دوستدار کودک هستیم، افزود: سه کارگاه جانبی شامل مفاهیم اساسی «شهر دوستدار کودک»، «نگاهی به روند ایجاد شهردوستدار کودک» و «برنامه هایی که شهر دو ستدار کودک دنبال می کند» در حاشیه این کنفرانس برگزار می شود؛ تعیین و انتخاب اساتید این کارگاه ها برعهده یونیسف بوده است، البته از جامعه بهزیستی، آموزش و پرورش و فعالان فرهنگی برای برگزاری کارگاه ها دعوت به همکاری کرده ایم.
رییس نخستین کنفرانس ملی شهردوستدار کودک خاطرنشان کرد: در آیین افتتاح این کنفرانس دکتر شجاعی کیاسری معاون وزیر کشور و در آیین اختتامیه مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور سخنرانی خواهند داشت.
وی با اشاره به اقداماتی که در این معاونت براساس ابلاغ چارت گروه شهر دوستدار کودک  انجام شده است، گفت: نخستین اقدام استقرار و تجهیز مرکز دوستدار کودک در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان بوده است.
حسینی نیا با بیان اینکه در سی و یکمین جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، همچنین مرکز دوستدار کودک در بخش جلوه های امید حضور داشت، افزود: تنظیم لایحه ای در جهت ارتقاء سطح کیفی پارک ها از دیگر اقدامات انجام شده بوده همچنین در گرامیداشت هفته کودک با سمن های مردمی همکاری داشتیم و مقدمات تشکیل شورای شهر کودکان را در دستور کار قرار دادیم تا براساس آیین نامه وزارت کشور شورای شهر کودکان شکل بگیرد.
وی تأکید کرد: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان تشکیل شبکه شهرهای دوستدار کودک در شهرهای ایران را انجام خواهد داد.
رییس نخستین کنفرانس ملی شهردوستدار کودک با تأکید بر ایجاد و نظارت بر اتاق مادرو کودک در فضاهای عمومی شهر گفت: در حال حاضر اتاق مادر و کودک در پایانه مسافربری کاوه و سیتی سنتر اصفهان ایجاد شده و در ایام دهه فجر امسال نیز این مهم در پایانه صفه محقق می شود.
وی ابراز امیدواری کرد: در کارگاه های آموزشی که به صورت دوزبانه برگزار می شود، کنفرانس دو روزه شهر دوستدار کودک که با همکاری یونیسف و وزارت کشور برگزار می شود، فرایند ایجاد بستر خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای عضو شبکه شهرهای دوستدار کودک فراهم شود.
حسینی نیا ادامه داد: شکل گیری شخصیت کودک فارغ از موضوع ژنتیک در سه حوزه نگرش والدین، رفتار والدین و محیطی که کودکان در آن پرورش پیدا می کنند، تعریف می شود، البته در حوزه معاونت شهرسازی مولفه محیط را در دستور کار قرار داده ایم.
وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان در خصوص ایجاد محیط شهری که شکل گیری شخصیت کودکان در آن مغفول نیست، نقش خودمان را به خوبی ایفا کنیم.
رییس نخستین کنفرانس ملی شهردوستدار کودک با بیان اینکه در شهر اصفهان باید سرانه های خدماتی کودکان را احصاء و ایجاد کنیم، تصریح کرد: یکی از مهم ترین مولفه هایی که در شهرسازی با رویکرد نوین دنبال می شود «مفهوم حق به شهر» است که در این مقوله همه شمولی در برگرفته می شود.
وی با بیان اینکه پلان برنامه‌های نخستین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک مشارکتی بین سه ضلع وزارت کشور، یونیسف و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان آماده شده است، گفت: برای برگزاری این کنفرانس ۳۵۰ میلیون تومان هزینه برآورد شده که دو سوم آن را یونیسف و وزارت کشور می پردازند و پرداخت یک سوم هزینه ها بر عهده شهرداری اصفهان است.
حسینی نیا خاطر نشان کرد: پنج آژانس بین المللی که امتیازات خود را از سازمان ملل دریافت کرده اند در کارگروه های این کنفرانس حضور خواهند داشت.
وی تأکید کرد: باید در اصفهان زیرساخت های لازم آماده شود تا بتوانیم به شبکه شهرهای دوستدار کودک بپیوندیم.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان ادامه داد: برای آماده شدن زیرساخت ها جهت پیوستن به شهر دوستدار کودک بین سه تا پنج سال زمان تعیین می شود و باید مولفه ها رعایت شود تا به شبکه شهرهای دوستدار کودک ملحق شویم.
وی با اشاره به ساختار شورای شهر کودکان خاطر نشان کرد: این شورا انتصابی نیست بلکه انتخابی بوده و شیوه نامه آن برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب