امروز یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
18:11:16 - یکشنبه 18 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
درسهای نبرد دو همسایه شمالی برای اقتصاد کشور ما
این روزها شاهد هستیم که کلیپهایی در فضای مجازی در حال پخش و انتشار است که نشان می دهد مردم مناطق مرز نشین ایران که نزدیک به ارمنستان و آذربایجان هستند ، با زن و بچه و با آرامش ، همچون وقت هایی که به سینما می روند، مشغول تماشا و نظاره تبادل آتش بین نیروهای درگیر در منطقه قره باغ هستند. در این یادداشت درصدد نیستم که اهداف پیدا و پنهان صهیونیستها و آمریکایی ها را در راه اندازی این جنگ افشا نمایم و به ماهیت خبیثانه دشمنان در دامن زدن به این درگیری بپردازم، بلکه میخواهم از منظر دیگری به این مساله نگاه کنم و آن اینکه اقتصاد و سیاست ما از این رویداد چه درسهایی می تواند بگیرد؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چطور می شود لب مرز، بدون هیچگونه ترس و لرز و نگرانی ایستاد و با فراغت بال آتش باران جنگی دو همسایه شمالی و درگیری ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ را نظاره کرد ؛ و هیچ واهمه ای به دل راه نداد ؟!

در پاسخ باید گفت ، بله ، به شرط اینکه مطمئن باشی که کشورت آنقدر دارای اقتدار و قدرت و صلابت است که کسی نمی تواند نگاه چپ به آن بکند و متعرض امنیت ، خاک و ناموس تو شود.

به عنوان نمونه مردم دیدند که هر بار تروریست های داعشی ، که دست پرورده جناح “غربی، عبری، عربی” بودند ، یا حزب دموکرات کردستان عراق ویا سایر تروریست های آمریکایی ، مرتکب حماقت و جسارت شدند، چگونه جواب آنها با موشک های نقطه زن و قدرتمند ایرانی داده شد . موشک باران پایگاه آمریکایی عین الاسد ، موشک باران پایگاه تروریسته ای داعشی در منطقه ابوکمال، و هدف قرار دادن هواپیماهای بدون سرنشین و جاسوسی و فوق پیشرفته آمریکایی، شاهدی بر این ماجرا است .

اینجاست که توان بالای موشکی و خودکفایی نظامی ، برخورداری از قدرت منطقه ای ، داشتن غیرت و صلابت ، و برخورداری از “دکترین مقاومت ” اهمیت خود را نشان می دهد و جایگاه شهدای حرم بیشتر درک می شود.

براستی اگر ایران اسلامی ، به فکر افزایش توانمندیهای نظامی ، تسلیحاتی ،موشکی و پدافندی خود نبود ، و همه چیز را می خواست از راه مذاکره ، سازش و دیپلماسی التماسی حل کند ، آیا مردم مناطق مرز نشین کشورمان به همین راحتی خیال و آسودگی درونی می توانستند نظاره گر دعوا و درگیری دو همسایه شمالی باشند ؟!
اگر انقلاب اسلامی به برکت تفکر جهادی و خودباوری و اتکا به جوانان ، به توانمندی ساخت موشک های نقطه زن نرسیده بود ، تروریستهای تکفیری و سایر دشمنان انقلاب اسلامی ، با کوچکترین بهانه ای ، مرزهای ما را مورد حمله و تعرض و تجاوز خویش قرار می دادند.

خودداری آنها از تعرض به خاک میهنمان ، بخاطر اخلاق و انسانیت و رعایت حقوق بشر و … نیست ، بلکه از ترس کوبیده شدن و عقوبت گردیدن با موشکهای نقطه زن و قدرتمند جمهوری اسلامی است .

پس همانطور که وصول به قدرت بازدارندگی در پرتو موشک، موجب امنیت جغرافیایی کشورمان گردیده ، در جنگ اقتصادی هم باید به قدرت بازدارندگی ‌برسیم تا از تحریمهای دشمن دیگر واهمه و ترسی به خود راه ندهیم.
اما راهکار تحصیل قدرت بازدارندگی در جنگ اقتصادی ، به این نیست که آدرس غلط ” مذاکره و سازش و دیپلماسی التماسی” را بپیمائیم،بلکه راهکار حقیقی عبور از تحریمها و تهدیدهای اقتصادی در اینست که به اقتصاد مقاومتی روی آوریم ، و نگاهمان را به درون و تکیه به جوانان و فعال سازی ظرفیتهای داخلی سوق دهیم.

** کلید حل مشکلات در خارج کشور نیست
متاسفانه برخی افراد بی بصیرت و سلبریتی ها و شبه روشنفکران غربزده
می گویند : ” موشک می خواهیم چکار ؟! ، حتی یکی از سیاستمداران کهنه کار کشورمان که مشاورینی غربزده و لیبرال او را احاطه کرده بودند ، گفته بود : “دنیای فردا دنیای موشک نیست ” (نقل به مضمون) . این تفکر ها ی شبه روشنفکرانه که بیشتر بوی نادانی و بی خردی می دهد ، سبب می شودکه فریب جریان تحریف و منافقین نفوذی را بخوریم و خیال کنیم که کلید حل مشکلات در نیویورک ، ژنو و لوزان است. این در حالی است که کلید حل مشکلات اقتصادی در داخل است نه در خارج از این مرز و بوم.

به عبارت دیگر ، راهکار عبور از تحریم ها و تهدیدها این نیست که به اسم فریبنده و زیبای “مذاکره ، تعامل با دنیا ، تنش زدایی و ….” ، رویکرد ذلت بار و حقیرانه “سازش، تسلیم، عقب نشینی از حقوق هسته ای، امتیاز دادن یک طرفه، و کرنش در برابر غرب” را تئوریزه و توجیه نماییم، بلکه کلید حل نابسامانی های اقتصادی در این است که مولفه های قدرت و اقتدار درونی را افزایش و ارتقاء بدهیم.

**حمایت از تولید داخل ، رمز عبور از تحریم ها است
رمز عبور از تحریمها و تهدیدها در این است که از تولید داخلی حمایت نماییم، از واردات بی رویه ممانعت جدی بعمل آید، با رانت و فساد و تبعیض و نفوذیهای فرصت طلب مبارزه گردد، موانع کسب و کار برداشته شود، کشاورزی و تولید کننده داخلی را تقویت و حمایت نماییم ، اتکا به جوانان و ظرفیتهای عظیم داخلی داشته باشیم، نهضت خودکفایی را در صنعت و کشاورزی و قطعه سازی رونق دهیم، روحیه خودباوری و اعتماد به نفس را در میان ملت بالا ببریم، مدیریت جهادی و میدانی را بر مدیریت اشرافی پشت میز نشینی ترجیح دهیم، و چشم امیدمان به خدا باشد نه به کدخدا.
این یعنی “اقتصاد مقاومتی” ، که رهبرمعظم انقلاب چند سال است بر آن تاکید و اصرار و پافشاری می کنند ، ولی متاسفانه دولتمردان لیبرال غربگرا به آن توجهی نمی کنند.

در چنین شرایطی ، آیا وقت آن نرسیده که با بصیرت و همت و غیرت ملی ، و با رای صحیح در انتخابات ، تفکر غربگرا و غربگدا و اشرافیت مدعی اصلاح طلبی و اعتدال را کنار بزنیم ، و به تفکر انقلابی جهادی با رویکرد “ما می توانیم” رای بدهیم ؟!
یادمان نرود که جنگ با عراق (بخوانید جنگ جهانی با تمام ابرقدرتها) را با بیست ساله ها بردیم ، چون اتکایمان به خدا و به جوانان برومند داخلی بود ، نه اعتمادبه کدخدا ، میز مذاکره و دیپلماسی التماسی انفعالی .

نویسنده : رسول رضایی
طلبه و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب