صنایع و شرکت هامخابرات

مخابرات ۷۳۰ خدمت الکترونیک بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات ارائه می نماید

«رضا باقریاصل» افزود: با همراهی مجلس، شورای عالی فضای مجازی و سازمان‌های ذیربط، همراهی دستگاه‌ها برای استفاده از سرویس‌های الکترونیکی که بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات را دنبال می‌کنیم تا آن‌ها وادار به استفاده از سرویس‌ها شوند.

وی تصریح کرد: امیدوارم کار به جایی نرسد که نیاز باشد از قوه قضاییه کمک بگیریم.

باقری‌اصل تصریح کرد: یکی از چالش‌های ما خدمات ناجا است. بخش فنی می‌گوید همکاری می‌کنم اما باید از کمیته‌های مختلف مجوز بگیرد. ما روی خوش دستگاه‌ها را می‌بینیم و سرویس برقرار می‌شود اما برای استفاده، می‌بینیم که دچار مشکل هستیم. در بحث سازمان تامین اجتماعی، با الکترونیکی شدن سرویس‌ها، وجود کارگزاران زائد است.

** خدماتی که باید الکترونیکی شوند

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه از ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک، ۱۰ پروژه مورد تاکید قرار گرفت و برای به نتیجه رسیدن آن‌ها، ابلاغیه‌ای صادر شد، اضافه کرد: برخی از این پروژه‌ها در حال رسیدن به نتیجه بوده و برای برخی نیاز به زمان بیشتری است.

وی گفت: با دستور رئیس‌جمهوری دستگاه‌ها موظف شدند خدمات خود را به‌صورت الکترونیک به ذینفعان ارائه دهند و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز مسئول رسیدگی و پیگیری این خدمات است و موظف شده تا گزارش پیشرفت آن‌ها را به رئیس‌جمهوری اعلام کند.

استقرار خدمات مربوط و اصلاح فرآیندهای در بانک‌ها و مؤسسات تابعه، حذف مدارک فیزیکی هویتی در وزارت اقتصاد، ثبت‌نام الکترونیکی مدارس، ارائه گواهی ارزش تحصیلی دانش آموزان به‌صورت الکترونیکی، پذیرش و جایگزینی استعلام الکترونیکی هویت و مکان اقامت و حذف دریافت مستندات کاغذی معادل در ثبت‌نام دانش آموزان، الکترونیکی شدن مالیات نقل‌ و انتقال املاک، مالیات بر اجاره، مالیات بر ارث، استرداد مالیات و عوارض، صدور گواهی ثبت‌نام مالیات بر ارزش‌افزوده، پرداخت الکترونیکی مالیات، راه‌اندازی ابلاغ الکترونیکی مالیات، برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت‌ها،از جمله مواردی به شمار می رود که به نهادهای مختلف ابلاغ شده و تمامی آن‌ها در حال انجام است.

همچنین توزیع الکترونیکی سود سهام، ثبت‌نام غیرحضوری سجام، استعلام مربوط به خدمات گذرنامه، اصالت خودرو، نظام‌وظیفه، ممنوع‌الخروجی، خلافی خودرو، تأییدیه اماکن، نسخه‌پیچی و نسخه‌نویسی الکترونیک، پذیرش اسناد الکترونیکی، الکترونیکی شدن درخواست و برقراری بیمه بیکاری و بازنشستگی، تائید نسخ دارویی و اسناد پزشکی، ارائه سوابق بیمه‌شدگان به سازمان‌ها و مراجع ذی‌ربط، ارائه مفاصا حساب قرارداد و خدمات بیمه کارفرمایی، پردازش، تحویل و پرداخت قبوض آب، گاز، برق، عوارض شهرداری، تعامل و تبادل داده‌های مشترکان و ذینفعان و تسریع ارائه خدمات نیز از دیگر مواردی به شمار می رود که به نهادهای مختلف ابلاغ شده و تمامی آن‌ها در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: البته برخی از این خدمات هنوز با موانع و مقاومت‌هایی رو به رو هستند.

** غیرممکن اما شدنی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاسیس یک نهاد جدید در دولت به دلیل دریافت امکانات، فضا، استخدام نیروی انسانی و مسائلی از این دست، سختی زیادی دارد، افزود: اما به دلیل نیاز به تشکیل شورا اجرایی فناوری اطلاعات، در نهایت،این نهاد تشکیل شد.

وی اضافه کرد: اوایل بهمن سال گذشته برای اولین بار رئیس جمهوری، سیزدهمین جلسه شورا را تشکیل داد و مشکلاتی که در حوزه کاری‌مان داشتیم به واسطه حضور رییس جمهوری مرتفع شد./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا