استان هاتیتر دوشهر و جامعهعناوین اخبار

ایستگاه مترو امام علی(ع) تا مسجد جامع فاصله ای ایمن دارد

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، احداث خطوط مترو در شهرهای تاریخی مانند اصفهان همواره با حساسیت‌های فراوانی همراه است چرا که تلاقی روند توسعه شهر و گسترش امکانات و تسهیلات جدید همچون قطار شهری با حفظ و صیانت از آثار و بافت تاریخی شهر این نگرانی را برای مسئولان و شهروندان شهرهای تاریخی ایجاد می‌کند که آسیبی متوجه بافت تاریخی شهر نشود و در عین حال قطار توسعه از حرکت باز نماند.
در روزهای اخیر موضوع احداث خط دو مترو در ایستگاه امام علی(ع) واقع در محدوده یکی از آثار جهانی اصفهان یعنی مسجد جامع، منجر به ایجاد نگرانی‌هایی برای میراث دوستان و شهروندان اصفهانی شده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در پاسخ به این نگرانی‌ها تأکید می‌کند که ایستگاه امام علی(ع) در عین حال که دسترسی شهروندان و گردشگران را تسهیل می‌کند اما تا مسجد جامع فاصله ای ایمن دارد و از این جهت آسیبی متوجه این اثر ارزشمند تاریخی نمی‌شود.
حسین حق شناس می‌افزاید: همچنین زیرگذر میدان امام علی(ع) قبلاً در این محدوده احداث شده است و ایستگاه قطار شهری هم در همان مکان احداث می‌شود.
به گفته حق شناس، عملکرد دستگاه حفاری به گونه ای است که بعد از ایجاد تونل و بتن ریزی، خاک را مهار می‌کند که این امکان، مانع از ورود آسیب به بافت اطراف تونل می‌شود.
مجوزهای مسیر مترو از دستگاه‌های ذیربط دریافت می‌شود
وی اضافه می کند: تصویب مسیر خطوط مترو و تعیین ایستگاه‌های آنها پیش از اجرا به تایید وزارت کشور، استانداری و سایر نهادها و ارگانهای ذی ربط مانند اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می رسد و شهرداری بدون دریافت این مجوزها اقدامی در این زمینه نمی کند.
حق شناس می‌افزاید: تجربه احداث خطوط مترو‌ در شهرهای تاریخی و در نزدیکی ساختمان‌های تاریخی در شهرهای دیگر دنیا مانند شهرهای اروپایی لندن و رم و‌ پاریس موجود است که با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های دقیق و علمی، ضمن احداث خطوط مترو هیچ آسیبی به آثار و بافت تاریخی وارد نشده است.
ایستگاه مترو امام علی(ع) طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی احداث می‌شود
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این باره می‌گوید: ایستگاه مترو امام علی(ع) طبق نظر کارشناسان آثار تاریخی و میراث فرهنگی احداث می‌شود.
رسول میرباقری با اشاره به موضوع احداث ایستگاه مترو امام علی(ع) در محدوده مسجد جامع اصفهان و نگرانی‌هایی که برای میراث دوستان و شهروندان اصفهان درخصوص احتمال ورود آسیب به این اثر ارزشمند جهانی و بافت تاریخی اطراف آن ایجاد کرده، تأکید می‌کند: بدون شک حفظ میراث فرهنگی و آثار تاریخی اهمیت و اولویت بسیار بالایی برای ما دارد.
وی می‌افزاید: سخت ترین بخش احداث ایستگاه‌ها در خط یک متروی اصفهان احداث ایستگاههای محور چهارباغ عباسی بود که خوشبختانه طبق نظرات کارشناسی و تخصصی ضمن حفظ ابنیه تاریخی، با اجرای فنون مهندسی انجام شد.
میرباقری اضافه کرد: احداث ایستگاه‌های خط دو مترو در محدوده بافت تاریخی نیز به همین طریق و پس از اخذ نظرات کارشناسان حوزه تاریخی و میراث فرهنگی و تکمیل مطالعات لازم انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا