اقتصاد کلان

بررسی مزد منطقه‌ای کارگران امروز در وزارت اقتصاد

– اخبار اقتصادی –

محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گفت: امروز جلسه ای در وزارت اقتصاد به منظور بررسی مزد منطقه ای تشکیل خواهد شد. در این جلسه که با حضور شرکای اجتماعی است قرار است,‌ فرآیند اجرای مزد منطقه ای بررسی شود.

 وی با بیان اینکه در قانون به مزد منطقه ای اشاره شده است گفت: ماده 41 قانون کار و بحث سبد معیشت باید در تعیین مزد منطقه ای لحاظ شود. چرا که اگر سبد معیشت تأمین نشود, کارگران با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره آسیب های مزد منطقه ای گفت: مناطق مختلف کشور از لحاظ تعداد جمعیت و درصد تورم متفاوت است.تعیین مزد منطقه ای برای تهران تبعات خوبی ندارد و باعث مهاجرت بیشتر کارگران به این شهر می شود.

 وی اظهار داشت: مزد ملی باید تعیین شود، عددی که برای سبد معیشت در نظر می گیریم، عددی نیست که به عنوان دستمزد به کارگران پرداخت می کنیم و حقوق کارگران همیشه یک سال نسبت به تورم عقب تر است.

تاجیک ادامه داد: ما هم مخالف مزد منطقه‌ای نیستیم و معتقدیم حداقل دستمزد به عنوان مزد ملی باید لحاظ و پس از آن مزد منطقه‌ای تعیین شود و مزد منطقه‌ای مزد ملی را نفی نمی کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار  با بیان اینکه هنوز پتانسیل و زیرساخت‌های مبحث مزد مناطق وجود ندارد، ادامه داد: هر چند ما پیگیر اجرای قانون هستیم اما زمانی که کف دستمزدها مشخص شود پس از آن می توان برای صنایع مختلف مزد بالاتری را در نظر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از تسنیم،«طرح موضوع بررسی تعیین حداقل مزد منطقه‌ای در سال 1403» برای دومین بار است که طی چند ماه اخیر رسما در دستور کار است.

 در جلسه قبلی شورای عالی کار که چند روز گذشته برگزار شد, مزد منطقه‌ای برای سال 1403 با پیشنهاد آقای خاندوزی خطاب به وزیر کار مطرح شد. نماینده وزارت اقتصاد نامه آقای خاندوزی به آقای مرتضوی را مطرح کردند، مقرر شد در این رابطه مصوبه‌ای در شورای‌عالی کار گذرانده نشود و موضوع در کمیته کارشناسان در کارگروه مزد به بحث گذاشته شود.

امروز کمیته کارشناسی مزد منطقه ای در وزارت اقتصاد برگزار خواهد شد.

 

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا