اقتصاد کلان

واکنش نمایندگان به عملکرد دستگاه‌ها در حوزه تامین دارو

– اخبار سیاسی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری ها و اقدامات عملیاتی دستگاه های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی کشور در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت که نمایندگان در این جلسه درباره عملکرد دستگاه‌ها در این حوزه نقطه نظراتی داشتند که در ادامه می‌خوانیم:

*عدم تامین به موقع ارز در سال گذشته موجب شد دارو گران تر به دست مردم برسد

سیدجلیل میرمحمدی میبدی عضو کمیسیون بهداشت مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت ، گفت: وزارت بهداشت در حوزه شیرخشک همت به خرج داد و اکنون این حوزه نسبتا شرایط آرامی را طی می کند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این حوزه سازمان غذا و دارو تدبیر خوبی انجام داد و اکنون شرایط تحویل شیرخشک به مردم مناسب شده است در سایر کارها نیز باید این روش را به کار ببریم، اگر در سایر کارها نیز برنامه ریزی و تدبیر وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات در حوزه دارو نیز رفع می شود.

وی با بیان اینکه بدهی دانشگاه ها به شرکت های دارویی و شرکت های تجهیزات پزشکی اسفناک است، اضافه کرد: مطالبه دانشگاه ها از بیمه ها به ویژه بیمه تامین اجتماعی عددهای 700 میلیارد تومان است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ما خود تحریمی داریم، افزود: یکی از مشکلاتی که امروز با آن روبه رو هستیم کمبود تجهیزات پزشکی مصرفی ما است این در حالی است که تعداد قابل توجهی پروتز لگن و زانو در گمرک وجود دارد و وقتی از سازمان غذا و دارو پیگیری می شود مسئولان این سازمان بیان می کنند این موضوع مربوط به وزارت صمت است. پس از پیگیری از وزارت صمت بانک مرکزی را مسئول می دانند و هرچه تلاش کردم نتوانستم تماسی با بانک مرکزی داشته باشم.

میرمحمدی با تاکید بر اینکه ارز مورد نیاز را آماده کنید تا مشکل حل شود، گفت: متاسفانه سال گذشته با وجود اینکه ارز دارو و تجهیزات پزشکی کامل داده شد اما نه این موضوع به موقع انجام گرفت و نه کیفی بود و این موضوع موجب شد مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی به موقع وارد نشود و این محصولات گران تر به دست مردم برسد.

* شیرخشک تبدیل به سیمرغ و کیمیا شده است

در ادامه معین الدین سعیدی، گفت: علیرغم تلاش‌های بسیار زیاد وزارت بهداشت باید به تلخی اعتراف کرد که وضعیت حوزه سلامت مطلوب نیست و کمبود پزشک، دارو و تجهیزات پزشکی بیداد می‌کند البته وزارت بهداشت مقصر این مشکلات نیست بلکه بانک مرکزی ارز مورد نیاز دارو را به موقع تخصیص نمی‌دهد و اگر ماهانه 300 میلیون یورو تخصیص می‌یافت در حال حاضر داروخانه‌ها شرایط فعلی را نداشتند.

نماینده مردم چابهار در مجلس ادامه داد: متأسفانه در حوزه تخصیص ارز برای تجهیزات پزشکی تبعیض وجود دارد و به جای اینکه ارز به تولیدکننده اختصاص یابد به واردکننده تخصیص می‌یابد البته هلدینگ‌هایی هم در زیرمجموعه وزارتخانه‌ها هستند، به عنوان مثال صاایران به طور مشخص فضا را برای بخش خصوصی تعیین کرده است.

وی با انتقاد از اینکه عدالت در توزیع تجهیزات پزشکی در مناطق محروم وجود ندارد، افزود: شرایط بیماران خاص روز به روز بدتر می‌شود. کارکنان نظام سلامت هم حال و روز خوبی ندارند و متأسفانه کارانه آنها به مدت 14 ماه پرداخت نشده و در عمل در کنار این قشر نیستیم و همراهی و حمایت ما از آنها کلیشه‌ای است در حالی که رهبر معظم انقلاب بر حمایت از این قشر تأکید کردند البته نمی‌توان منکر زیرمیزی‌ها شد زیرا این موضوع به ویژه در مناطق محروم کشور بیداد می‌کند.

سعیدی یادآور شد: کمیسیون بهداشت مجلس موضوع سلامت الکترونیک را پیگیری کرده، چرا دولت زیرساخت‌های آن را تأمین نمی‌کند، باید در این رابطه تدبیر جدی کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با انتقاد از اینکه شیرخشک تبدیل به سیمرغ و کیمیا شده است، تصریح کرد: نیاز است به این مشکلات حوزه سلامت توجه جدی داشته باشیم.

*کمبود و افزایش بی رویه قیمت دارو به چالشی جدی برای شهروندان تبدیل شده است

بنابراین گزارش، علی اصغر باقرزاده عضو کمیسیون بهداشت در باره گزارش کمیسیون متبوعش، بیان کرد: کمبود و افزایش بی رویه قیمت دارو و هزینه های درمان سبب زحمت و سردرگمی شهروندان شده است و این مسئله یکی از چالش های جدی ما در این روزها به شمار می آید اما اگر قانون به درستی اجرایی می شد نباید شاهد این مشکلات بودیم.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه سازمان برنامه و بودجه با عدم تخصیص بودجه مورد نظر و عمل نکردن به قانون این مشکلات را دامن زده است، همچنین افرادی که مدافع حذف ارز ترجیحی بودند امروز باید پاسخگوی این مشکلات باشند چرا که ما این چالش را پیش بینی کرده بودیم اما اکنون با وجود اینکه 120 همت در حوزه دارویی نیاز داشتیم و صرفا 60 همت مدنظر قرار گرفت اما همین 60 همت نیز تخصیص داده نمی شود.

وی با بیان اینکه در این حوزه تنها دولت مقصر نیست و مجلس نیز باید پاسخگو باشد چرا که احتمال ایجاد این مشکل وجود داشت، گفت: ضعف در تامین نیازهای ارزی در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو بسیار است اما با این وجود واردات برنج صورت می گیرد، آیا واقعا این واردات با توجه به مشکلات کشاورزان و وضعیت دارو قابل توجیه است؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن گلایه از رئیس جمهور و معاول اول وی، اظهار کرد: متاسفانه در این شرایط ارز به محصولات غیرضرور تخصیص داده شده اما به کشاورزی و دارو توجهی نمی شود، همچنین ضعف در برنامه ریزی در طول زنجیره و عدم بهره گیری از آمار و اطلاعات دراز مدت در حوزه دارو بسیار است.

* وزارت اقتصاد به دنبال ایجاد ناصرخسرو آنلاین است

همچنین زهرا شیخی دیگر عضو کمیسیون بهداشت در جلسه علنی، گفت: سلامت عرصه اقتصاد آزاد و اقتصاد بازار نیست، اقتصاد سلامت الزامات خود را دارد، ما کم از مافیای دارو ضربه نخورده‌ایم که وزارت اقتصاد باید بحث‌های معیشتی مردم را درست کند و سفره مردم را اصلاح کند اما نان مردم را آجر کرده است و پای خود را در کفش حوزه سلامت کرده است و با مجوز دادن به پلتفرم‌ها امکان فعالیت را برای آنها ایجاد کرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: وزارت اقتصاد عملا به دنبال ایجاد ناصرخسرو آنلاین است، اولاً از وزارت اقتصاد می‌خواهم به جای پا گذاشتن در سفره سلامت به سفره مردم رسیدگی کند و وضعیت معیشتی را اصلاح کند. با این قیمت‌های نابسامانی که در بازار مشاهده می‌کنیم، مردم بسیار نگران هستند و می‌خواهد با مطرح کردن سکوهای اینترنتی علاوه بر قاچاق در حوزه‌های اقتصادی، قاچاقچیان سلامت را نیز به مافیای دارو اضافه می‌کند.

وی بیان کرد: عرصه دارو الزامات خود را دارد، اولاً نباید با تبلیغات اینچنین انتظارات القائی ایجاد کنیم از طرفی هنوز سامانه مطمئنی برای این موضوع وجود ندارد و نمی‌دانم چگونه می‌خواهند از حوزه اطلاعات سلامت مردم حفاظت کنند، گرانفروشی و کمبود دارو بس نیست که عرصه دیگری برای کاسبان سلامت درست کرده‌اید، تنها دغدغه‌ای که وزارت اقتصاد بیان می‌کند دفاع چشم بسته از پلتفرم‌ها برای تسهیل دسترسی مردم به دارو است و ما نیز قبول داریم که باید دارو در دسترس مردم باشد اما به چه قیمتی و به چه مناسباتی، آیا زیرساخت آن دیده شده است. متأسفانه علیرغم اینکه باید به فکر معیشت مردم و اصلاح زندگی مردم باشند به مباحث دیگر می‌پردازند و موضوعات اصلی خود را رها کرده‌اند.

شیخی اظهار کرد: پلتفرم فقط می‌تواند در نقش یک پیک عمل کند و اگر فرض کنیم تمام زیرساخت‌های آن فراهم شود و ضوابط را اجرا کند، اگر خدای ناکرده وضعیت موجود اعم از کمبود دارو و گرانی دارو را که شاهد آن هستیم از طریق این سکوها بخواهند یک داروی اشتباهی را به مریضی برسانند و اتفاقی برای آن بیمار بیفتد و منجر به فوت شود آیا این سکو پاسخگو است یا خیر.

*پزشکیان:دولت در پرداخت مابه التفاوت دارو تجدیدنظر کند

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت نیز در توضیح گزارش کمیسیون بهداشت درباره ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری ها و اقدامات عملیاتی دستگاه های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی کشور، گفت: دولت باید قانون را اجرایی کند در حال حاضر 60 هزار میلیارد تومان برای مابه التفاوت دارو پرداخت کرده در صورتی که این رقم باید به 125 الی 150 هزار میلیارد تومان می رسید، برنامه و بودجه برای هدفمندی یارانه ها حدود 60 میلیارد تومان پرداخت می کند که این مبلغ برای بیماران صعب الاعلاج و کسانی که گرفتار هستند باید اختصاص یابد. بیمارستان ها قدرت پرداخت هزینه به شرکت های دارویی را ندارند.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرکت ها و تولیدکنندگان 60 میلیارد تومان از دولت و بیمارستان ها طلب دارند که باید قیمت گذاری شود و به صرفه نیست، اگر با این روش ها پیش رویم هرکدام از مشکلات خود را از جای دیگر بروز می دهند و هیچ کدام حل نمی شوند مگر اینکه ما بر اساس قانون عمل کنیم، حدود یک درصد از ارزش افزوده و خالص سازی هدفمندی یارانه ها باید صرف شود که اینگونه نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر اعتباراتی که به بیمارستان ها باید پرداخت شود از طرف دولت ارائه نشده، مشکلات در این حوزه تشدید پیدا کرده، بی تردید سال های آینده شاهد رشد صعودی مسائل در حوزه درمان خواهیم بود، انتظار داریم از دولت قانون برنامه اجرا شود و مابه التفاوت هدفمندی یارانه ها که پرداخت نمی شود به صورت جزئی مورد بررسی قرار بگیرد.

پزشکیان ادامه داد: در نوع مصرف و نظارت بر مصرف باید کنترل کنیم، سیستم بهداشت و درمان باید سطح بندی شود، با همه این تفاسیر جناب آقای دکتر قالیباف باید بپذیریم که قانون را به درستی اجرایی کنیم.

* روح‌الامینی:دولت پیرامون صنعت دارو به تکالیف برنامه هفتم عمل کند

بنابراین گزارش، عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی نماینده تهران در این جلسه مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش کمیسیون بهداشت در رابطه با زنجیره تولید و تأمین دارو گفت: فراز و فرود در بحث دارو و زنجیره تأمین و تولید آن فراوان است، این فراز و فرود اما و اما اگر به شکل جامع به آن پرداخته نشود در تشریح، پیشگیری و درمان مثل کیس و مورد بیماری به خطا می‌رویم.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: داده در این حوزه به اندازه کافی داریم، انواعی از داده‌ها از نسخه الکترونیکی و تیتک و مواردی که در حوزه بیمه است، وجود دارد منتهی باید قابل پیشگیری و برنامه‌ریزی باشد. سراغ ما می‌آیند نقطه‌ای دنبال می‌کنیم اما قبل و بعد آن پیشگیری و برنامه‌ریزی لازم است.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های مختلفی به صورت بین دستگاهی در موضوعات خود وظایفی دارند مثل کشاورزی، مواد غذایی و صنعتی و خیلی از حوزه‌های دیگر و اما و اما. وزیر مربوطه وظیفه تولیت دارد و تولیت یک وظایف مشروحی دارد و فقط این نیست که صورت مسئله را باز کنند که هر نقطه از آن به بانک مرکزی، گمرک، تأمین و … برمی‌گردد چرا که فهرست کردن کاری ندارد اما و اما تولیت چه نمره‌ای می‌گیرد به نظر می‌رسد در مجلس گزارش‌های اول، دوم و سوم کمیسیون و گزارش هر چند هفته یکبار دوستان در کمیسیون این است که تولیت نمره نظارتی خوبی نمی‌گیرد.

روح‌الامینی افزود: در این حوزه‌ها هرچه تصمیم شورای عالی بیمه و سلامت است، انجام می‌شود. بدون اطلاع‌رسانی به بیماران و حق شهروندی که وقتی فرد می‌رود نسخه‌اش را پرداخت می‌کند نمی‌داند این محاسبات بر چه مبنایی است و فقط نگاه می‌کند نسبت به گذشته نزدیکی پرداخت از جیب بیمار بیشتر می‌شود و نمی‌داند ضریب پوشش کجاست و نمی‌داند تا 30 روز بیشتر پرداخت نمی‌کنند و از این قبیل.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: از ما که می‌گذرد چرا که 138 روز از فعالیت این مجلس باقی مانده است، آقای دولت، آقای معاون اول، آقای رئیس جمهور، تکالیف برنامه هفتم را در این حوزه جدی بگیرید، برنامه هفتم در این مجلس ظرف چند هفته آینده به نهایت می‌رسد و یکی از بندهای بسیار خوب آن نوسازی و بازسازی صنعت دارو است.

وی ادامه داد: ما 44 سال است داروی کشور را تأمین می‌کنیم، این صنعت فرسوده شده و به آن توجه ویژه‌ای نشده است و در این حوزه کاهش سرمایه‌گذاری کاهشی داریم و در این 5 سال به این فکر بیفتید که از ما گذشت، شما در برنامه هفتم به این صنعت توجه بیشتری داشته باشید تا بتوان حتی در این حوزه صادرات کرد نه تنها فقط نیازمان را تأمین کنید اما و اما چه زود دیر می‌شود.

انتهای‌پیام/

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا