اقتصاد کلان

صادرات 2.2 میلیارد دلاری محصولات دانش بنیان از ایران/ چرا رشد تجاری ‌32 درصد بیشتر شد؟

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرگزاری تسنیم از بوشهر ، مهدی صفری صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه 2 موضوع مهم در استان بوشهر برای صادرات غیرنفتی مطرح است اظهار داشت: خرما و میگو از محصولات مهم صادراتی استان بوشهر است که برای حل مشکلات صادرکنندگان در تعامل با کشورهای و بازاریابی در دستور کار معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه قرار گرفته است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، حضور استاندار بوشهر در کمیسیون‌های مشترک کشورهای همسایه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه استاندار بوشهر عضو این کمیسیون‌ها هستند و به‌زودی تشکیل و اجرا می‌شود حضور استاندار بوشهر در این کمیسیون‌ها یک ضرورت است.

وی رجیستر کردن شرکت‌های بازرگانی در کشورهای مختلف مانند روسیه، چین را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: وزارت امور خارجه برای رجیستر کردن شرکت‌های بازرگانی استان بوشهر در توسعه مبادلات تجاری به کشورها کمک‌های لازم را انجام می‌دهد.

صفری با بیان اینکه تعدادی از تجار در جهت افزایش تجارت بین دو کشور ایران و قطر معرفی شده است گفت: برای حل مشکلات بازرگانان استان بوشهر، تعدادی از تجار بوشهری به این مجموعه برای ویزا مالتیپل یا اقامت موقت بازرگانان برای فعالیت‌های تجاری افزوده می‌شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، با اشاره به تهاتر خرما با دیگر کالاها خاطرنشان کرد: برای تحقق این مهم از طریق دستگاه‌های مختلف پیگیری لازم انجام می‌شود و حل مشکل تعرفه صادراتی گوجه‌فرنگی در دستور کار قرار گرفته است.

صفری با اشاره به صادرات کالا از ایران به کشورهای مختلف تصریح کرد: نگاه آیت‌الله رئیسی در ابتدا به تجارت خارجی و توسعه فعالیت‌های دیپلماسی اقتصادی اولویت با کشورهای همسایه و همزمان با کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا و شرق آسیا بوده است.

وی از افزایش رشد تجاری امسال خبر داد و بیان کرد: رشد تجاری امسال در جهت تجمیع کالاهای صادراتی 32 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است ولی از نظر ارزشی کمتر نشان می‌دهد چون قیمت کالاها ارزان‌تر شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، اضافه کرد: خوشبختانه ارزش کالاهای صادراتی اکنون در حال رشد است و در خصوص واردات با توجه به اینکه امسال توجه ویژه‌ای به رشد تولید شده و در این راستا واردات مواد اولیه و تجهیزات کارخانه‌های تولیدی افزایش یافته است.

صفری از صادرات محصولات دانش‌بنیان خبر داد و خاطرنشان کرد: در دولت آیت‌الله رئیسی که بر روی محصولات دانش‌بنیان تأکیدات فراوان دارد امسال حدود 2.2 میلیارد دلار کالاهای تولیدی در عرصه دانش بنیان صادر شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 600 میلیون دلار محصولات تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان صادر شده است گفت: سال‌های قبل میزان صادرات محصولات دانش‌بنیان 380 میلیون دلار بود و امسال صادرات این محصولات افزایش چند برابری یافته است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه صادرات سنتی محصولات کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در سفر رئیس جمهور به کشورهای مختلف صادرات با تکنولوژی بالا مانند کالاهای پزشکی از جمله دستگاه‌های جراحی و های تک و انتقال تکنولوژی مانند داروها مطرح می‌شود.

صفری با اشاره به افزایش ارتباط با کشورهای مختلف برای تعاملات اقتصادی و تجاری خاطرنشان کرد: کشورهای مهم واردکننده و صادرکننده کالا و محصولات مختلف چین، روسیه، آسیای مرکزی، عراق، امارات متحده عربی، هندوستان و ترکیه است.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا