اقتصاد کلان

استان فارس ستون استوار گردشگری سلامت ایران است

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، صنعت گردشگری یکی از پردرآمدترین صنایع دنیاست و امروزه رقابت فشرده‌ای در بین بسیاری از کشورهای جهان برای جذب گردشگر دیده می‌شود. یکی از انواع گردشگری که روند رو به رشدی را طی می‌کند، گردشگری سلامت است.

در حال حاضر وابستگی کشور ما به درآمدهای نفتی و شرایط موجود جهانی لزوم حرکت به سمت درآمدهای غیرنفتی را ایجاب می‌کند. از سوی دیگر به علت عدم وجود ساختارهای مناسب اقتصادی و رشد بالای جمعیت جوان بیکاری در حال حاضر به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

تجربه بسیاری از کشورهای جهان نشان می‌دهد که گردشگری در تمام شاخه‌های آن به عنوان صنعتی ارزآور و اشتغال‌زا راه حل مناسبی برای رفع بیکاری و رشد اقتصادی است به همین دلیل دولت ایران از برنامه چهارم توسعه در زمینه بهداشت و درمان به دلیل رشد فزاینده مقوله جهانی‌سازی، حضور فعال در بازارهای جهانی را به عنوان رویکرد اصلی در نظر گرفته است.

شهر شیراز به عنوان شهر تاریخی و فرهنگی که از ظرفیت‌های عظیم پزشکی نیز برخوردار است و می‌تواند به عنوان یکی از بازارهای هدف ایران در گردشگری پزشکی محسوب ‌شود و درآمد ارزی بالایی را وارد کشور ‌کند. وجود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مجهز در کنار پزشکان حاذق سبب شده که از دیرباز بسیاری از افراد از کشورهای خارجی و دیگر استان‌ها برای درمان به شیراز مراجعه کنند به همین دلیل استفاده از این ظرفیت تحت عنوان گردشگری سلامت همواره مطرح بوده است. 

عمده گردشگرانی که برای درمان به شیراز مراجعه می‌کنند از کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق هستند چرا که شیراز و اطراف آن یک ارتباط سنتی و فامیلی با جنوب ایران و مناطق شیخ‌نشین و عرب‌نشین دارند.

مجید زنگویی در آیین افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی و گردشگری سلامت فارس، اظهار داشت: شرکت‌های خدمات گردشگری سلامت نباید معطوف به منطقه و کشور‌های حاشیه خلیج فارس باشند، بلکه ظرفیت‌های بالقوه بسیاری در سراسر دنیا وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: ظرفیت‌هایی در کشور‌هایی مانند بنگلادش، جمهوری چک، کشور‌های آفریقایی و دیگر کشور‌های جهان وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بهره برد و مرکز توسعه گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی نیز با استفاده از ارتباطات خود با کشور‌های مختلف آماده کمک کردن در این زمینه است.

زنگویی ادامه داد: فارس ستون استوار گردشگری سلامت ایران است و شیراز این ظرفیت را دارد که خود را در اقصی نقاط دنیا معرفی کند و تنها حاشیه خلیج را در نظر نگیرد؛ مرکز توسعه گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی نیز آماده است تا از همه توان خود برای معرفی این توانمندی‌ها استفاده کند.

دبیرکل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی یادآور شد: این مرکز ارتباطات گسترده‌ای با کشور‌های مختلف منطقه و دیگر نقاط جهان مانند هند، ترکیه، لیبی، اتیوپی و صربستان دارد و در کنار رویداد‌هایی مانند نماشگاه سلامت همان و امارات اجرای برنامه کرده است.

وی اضافه کرد: تجربیات کسب شده از این ارتباطات نشان می‌دهد برندسازی شهر‌ها در توسعه گردشگری سلامت اهمیت بالایی دارد.

زنگویی گفت: نمایشگاه تخصصی گردشگری سلامت شیراز می‌تواند در برندسازی شهر موثر باشد، اما لازمه آن دعوت از میهمانان خارجی بیشتر برای ارائه و معرفی توانمندی‌ها و خدمات به آن‌ها است؛ بخشی از هزینه‌های برپایی رویداد معطوف به دعوت خارجی و پرداخت هزینه بلیت سفر و اسکان آن‌ها است.

وی ادامه داد: افزایش حضور هیات‌های خارجی در دوره‌های آتی این رویداد، نیازمند هماهنگی استانداری برای تخصیص بودجه به این موضوع است و هر یک از نهاد‌های مرتبط نیز باید سهم خود را اختصاص دهند تا به برگزارکنندگان خصوصی این رویداد برای دعوت از شمار بیشتری از هیئت‌های خارجی کمک شود.

زنگویی گفت: مرکز توسعه گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی نیز در صورت شکل‌گیری این هماهنگی آماده است تا تسهیلاتی را در این زمینه به شیراز اختصاص دهد.

دبیرکل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی افزود: همگرایی بین نهاد‌های متولی مانند دانشگاه علوم پزشکی، سازمان نظام پزشکی، میراث فرهنگی، استانداری و حتی شهرداری و اتاق‌های بازرگانی برای توسعه گردشگری سلامت ضروری است تا اقدامات جدی تری برای معرفی توانمندی‌ها شکل گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت برندسازی بیمارستان‌ها و حضور منسجم آن‌ها در رویداد‌های بین‌المللی برای گردشگری سلامت کشور، اظهار کرد: امروز این اتفاق را در بیمارستان‌های کشور شاهد نیستیم و بیمارستان‌های ما گمان می‌کنند با برون سپاری این امر نتیجه مطلوب عاید می‌شود.

زنگویی با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ایران باید بخشی از درآمد خود را به معرفی و برندسازی بین المللی خود اختصاص دهند و در رویداد‌ها شرکت کنند، گفت: شیراز بیمارستان‌های توانمندی دارد و اگر چنین حرکتی را آغاز کند حتی می‌تواند منجر به آغاز این حرکت در سطح کشور شود.

سید وحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم اظهار داشت: در حالی که پیش از انقلاب مردم برای هر خدمات تخصصی پزشکی و جراحی‌ها به خارج از کشور ارجاع می‌شدند، اما امروز در پرتو جمهوری اسلامی نه تنها نیاز به اعزام بیماران ایرانی به خارج نیست بلکه فارس در یکسال پذیرای 15 هزار بیمار خارجی بود.

وی افزود: پیشتر دانشجویان پزشکی برای همه تخصص‌ها مجبور به تحصیل در خارج از کشور بودند، اما اکنون دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همه رشته‌های فلوشیپ و تخصص میزبان دانشجویان خارجی از کشمیر و لبنان و تا کشور‌های آفریقایی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ظرفیت‌های شیراز در گردشگری سلامت، ادامه داد: تشکیل شورای گردشگری سلامت با حمایت و مدیریت استاندار فارس مسیری را باز کرده که نیاز‌های توسعه این نوع گردشگری در آن دیده و گنجانده شده و امید است که تصمیمات برای آن عملیاتی شود.

وی گفت: شیراز مزایای گردشگری بسیاری دارد، اما با توجه به بنیه علمی و در مانی متخصصان، امیدواریم این وجهه و اعتبار دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌های شیراز که تلاش بزرگان ایجاد کرده را حفظ کنیم و ارتقا دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: از مزایای مهم ارتباط پزشکی و درمانی با همسایگان علاوه بر منفعت مادی حاصل از رونق گردشگری و اشتغالزایی، ارتباط فرهنگی و علمی با برادران مسلمانمان است و علاوه بر آن سبب ارتقای علمی ما نیز می‌شود چرا که با توسعه گردشگری سلامت مجبور به تجهیز به امکانات و علم روز می‌شویم.

حسینی توصیه کرد: پزشکان و مراکز بهداشتی و درمانی در پذیرش بیماران درستکاری را اصل قرار دهند و چرا که عملکرد درست بهترین مبلغ است و در غیر این صورت ظاهرسازی و بیان اقدامات انجام نشده، اثر عکس دارد.

وی اضافه کرد: مراکز درمانی، بهداشتی و سلامت سود و منفعت بلند مدت را در نظر بگیرند چرا که ارائه خدمات با کیفیت با قیمت ارزان در آینده حجم بالایی از گردشگران و منفعت را به همراه می‌آورد.

مدیرکل امور زائرین و گردشگری استانداری فارس در ادامه افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی گردشگری سلامت شیراز یادآور شد: چنان که رهبر معظم انقلاب در شیراز بیان کردند، اگر به مقوله گردشگری فارس پرداخته شود، این استان از دیگر مقوله‌ها بی‌نیاز بوده و می‌تواند آن را سرآمد کشور کند.

سید مجتبی علوی اردکانی با اشاره به خشکسالی‌های سال‌های اخیر و تصمیم کشور برای برون رفت از اقتصادی وابسته به نفت، اظهار کرد: گردشگری می‌تواند ما را به پویایی اقتصادی برساند و فارس از ظرفیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف گردشگری بهره‌مند است.

وی ادامه داد: اکنون یکی از متخصصان پزشکی در راس مدیریت سیاسی استان فارس قرار دارد و دغدغه ویژه‌ای نسبت به گردشگری سلامت دارد.

مدیرکل امور زائرین و گردشگری استانداری فارس عنوان کرد: شورای راهبردی گردشگری سلامت در فارس پایه گذاری شده و استاندار آن را راهبری می‌کند، نشست‌های آن هر 2 هفته یک بار برگزار می‌شود و دستگاه‌های متولی درباره مسائل و مشکلات و حل آن‌ها گفت‌وگو می‌کنند.

علوی گفت: فارس یکی از سه استان کشور است که در استانداری معاونت هماهنگی امور گردشگری و زیارت دارد و منجر به وحدت خوبی در میان دستگاه‌های متولی برای رونق صنعت گردشگری آن شده است و اخیرا نیز سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری را به خوبی با همکاری بخش خصوصی برگزار کرد.

تمرکز توسعه گردشگری سلامت فارس بر گردشگران عراق

به گفته مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس، دومین نمایشگاه تخصصی خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی و گردشگری سلامت فارس در 6 هزار متر مربع برگزار شده است و 50 غرفه در آن شرکت دارد.

محسن نهاوندی، با بیان اینکه پس از برپایی دوره گذشته این نمایشگاه دفاتر خدمات گردشگری سلامت فارس در کشور عمان دایر شده، افزود: با توجه به تاکید استاندار فارس، این دوره از نمایشگاه نیز بر توسعه گردشگری سلامت فارس در عراق و پاکستان تمرکز کرده و میزبان 20 هیئت تجاری هستیم.

وی ادامه داد: بررسی‌ها و آنالیز خوبی انجام شده و امید است در پایان نمایشگاه تفاهم‌نامه‌های خوبی میان فارس و استان‌های جنوبی عراق منعقد شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از تسنیم دومین نمایشگاه تخصصی خدمات پزشکی، درمان و بهداشت و گردشگری سلامت شیراز در فضایی به وسعت 6 هزار متر مربع و با حضور بیش از 50 غرفه فعالیت خود را در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس آغاز کرد و تا 23 دی ماه پذیرای بازدیدکنندگان است. این نمایشگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، استانداری فارس، سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های پزشکی استان با عاملیت اجرایی شرکت رویداد سازان توسعه پارس برپا شده است.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا