اخبار استان ها

شهرداری بیرجند در بحث جمع‌آوری سگ های ولگرد خوب عمل کرد

محمود ظهری در گفتگویی در خراسان‌جنوبی در خصوص اقدامات شهرداری بیرجند در رابطه با جمع‌آوری با سگ‌های بلاصاحب با بیان اینکه بر اساس بند ۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۸۷ از وزارت کشور، کنترل و مدیریت حیوانات مزاحم شهری در حریم شهرها و روستاها بر عهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در خارج از حریم مناطق مسکونی بر عهده منابع طبیعی و محیط زیست است، اظهار کرد: در این دستورالعمل مشخصاً عنوان شده است که سگ‌های ولگرد توسط شهرداری‌ها و یا دهیاری‌ها زنده‌گیری و به مراکز کنترل منتقل شوند و در آنجا عقیم و نگهداری و یا به روش یوتنایز (مرگ آرام) معدوم شوند.

وی افزود: در همین راستا شهرداری‌ها در بیشتر مراکز شهری اقدام به احداث محل نگهداری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب کرده‌اند و شهرداری بیرجند نیز برای نگهداری سگ‌ها ولگرد در سایت مدیریت پسماند پناهگاهی را در زمینی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع احداث کرده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: این پناهگاه در کیلومتر ۲ جاده روستای شوشود احداث شده است و در حال حاضر ۸۰۰ قلاده سگ ولگرد و بی‌صاحب در آن نگهداری می‌شود.

ظهری با بیان اینکه پناهگاه نگهداری سگ‌ها، دارای اتاقک نگهبانی، اتاق دکتر دامپزشک و آشپزخانه است که از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا به امروز ۵۰۰ میلیون تومان در این مجموعه هزینه شده است و عملیات تکمیلی و عمرانی در این پناهگاه ادامه دارد، افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند با سه گشت خودرویی مجهز به دارت داروی بیهوشی قلاده جهت زندگی جهت زنده‌گیری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب اقدام می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا این لحظه تعداد ۱۲۱ قلاده سگ ولگرد زنده‌گیری و عقیم شده که هزینه عقیم‌سازی هر قلاده سگ حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که شامل حضور دامپزشک، داروی بیهوشی و داروهای قبل و بعد از عمل جراحی است.

وی با بیان اینکه شهرداری بیرجند در بحث جمع‌آوری سگ‌های ولگرد خوب عمل کرده‌است، ادامه داد: یوتنایز نیز زیر نظر دامپزشک به صورت کاملاً استاندارد در این پناهگاه انجام می‌شود و در بحث آلودگی محیط زیست هم، مدفوع سگ‌ها در پناهگاه جمع‌آوری و در چاه‌های عمیق با پوشش آهک مدفون می‌شود.

به گزارش سرمایه گستران، در جوامع امروزی یکی از معضلات زندگی شهری افزایش بی‌رویه جمعیت سگ‌های ولگرد است که با تغییر روش زندگی و کمبود غذا در طبیعت اجباراً در معابر شهری و اطراف منازل مسکونی تردد و زندگی می‌کند و علاوه بر مسائل محیط زیستی، سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازند، اما برخی افراد به اسم حمایت از حیوانات با غذارسانی غیراصولی به آنها باعث تکثیر جمعیت بی رویه سگ‌ها می‌شوند.

وجود سگ‌های ولگرد در سطح شهر باعث مخاطرات زیادی می‌شود که در بعضی موارد شاهد حمله به کودکان و آسیب به رهگذران و یا مرگ کودکان هستیم.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا