اقتصاد کلان

افزایش بهره‌وری در صنایع استان قزوین مورد توجه قرار گیرد

– اخبار استانها –

یه گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوینمحمدمهدی اعلایی استاندار قزوین شامگاه یکشنبه در نشست مشترک مدیران عامل واحدهای صنعتی بزرگ استان با شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت: استان قزوین موهبت‌های الهی زیادی را برخودار است که یکی از آنها مزیت قابل توجه تولید به ویژه در حوزه صنعت است. 

وی افزود: در کنار این ظرفیت عظیم، وجود منابع ارزشمند انسانی تحصیل کرده، مبتکر، خلاق، مجرب و دانشی در این مرز و بوم، استان را تبدیل به یکی از استان‌های بارز کشور در حوزه‌های صنعتی و اقتصادی کرده است.

اعلایی با بیان اینکه فرهنگ مناسب نیروی کار یکی دیگر از مزیت های استان است، گفت: در شرایط فعلی براساس برآوردهایی که از شاخص‌های کلان اقتصادی به دست آمده است و ظرفیت‌ها احیا و احصاء شده دیپلماتیک، شاهد یک بازه زمانی با ثبات در فضای اقتصادی کشور خواهیم بود، اتفاقی که در 2 سال گذشته به ویژه در سال اخیر در رقم زدن رشد اقتصادی بالای 4 درصدی در کشور اتفاق افتاد و نویدبخش آینده‌ای مطلوب برای مردم خواهد بود.

استاندار قزوین بیان کرد: ارتباط خوب دولت با همسایگان و نیروهای موثر منطقه‌ای و پیدا کردن شرکای قابل اعتماد در فضای بین‌المللی با تعریف منافع مشترک به عوامل ثبات اقتصادی کمک ویژه‌ای خواهد کرد و این موضوع بستری برای رشد، فعالیت و تلاش در جهت تعالی اقتصادی کشور فراهم کرده است.

وی افزود: پیش‌بینی تورم سه رقمی، بی ثباتی اقتصادی، اعتصاب صنوف مختلف و مشکل در فروش نفت از جمله موضوعاتی بود که خیلی از کارشناسان و افراد برای آینده اقنصاد ایران محتمل می‌دانستند، ولی هیچ کدام از آنها تحقق پیدا نکرد و همین موضوع می‌تواند به عنوان بارقه‌های ثبات و توفیق تلقی شود.

اعلایی گفت: استان در اقتصاد کشور وزن موثری دارد و بالای 5 درصد اقتصاد کشور در استان قزوین رقم می‌خورد، ولی همچنان باید با تلاش بیشتری به سمت جلو حرکت کرد، ما باید نقش بین‌المللی خود را به درستی ایفا کرده و با پیش‌بینی و آینده‌پژوهی در فضای پیش‌رو جهش قابل توجه اقتصادی به دست بیاوریم.

اعلایی با بیان اینکه ارزش افزوده اقتصاد و صنعت باید ارتقا پیدا کند، افزود: یکی از معیارهای ورود صنایع به استان قزوین ارزش افزوده و اثرگذاری در رشد اقتصادی است، چرا که در اقتصاد امروز بالاترین ارزش افزوده در تکنیکی ترین محصولات است و باید در این حوزه گام برداریم.

استاندار قزوین اضافه کرد: بهره‌وری یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در بین صنایع استان مورد توجه قرار گیرد، چرا که به میزان افزایش بهره‌وری با افزایش ارزش افزوده و دستمزد همراه خواهیم بود و همین موضوع منجر به افزایش رفاه مردم و به ویژه کارگران می‌شود‌. 

وی گفت: برای افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده ناچار به استفاده از دانش‌بنیان‌ ها هستیم، دانشی که به نسبت دنیا در ایران خیلی ارزان‌تر است و هزینه خرید دانش بالا نیست و صنایع می‌توانند با توجه و اختصاص ناچیز از سهم درآمدی خود، خرید دانش را داشته و میزان بهره‌وری را ارتقا بخشند.

اعلایی تاکید کرد: نظام مدیریتی استان نسبت به مسائل اقتصادی و اولویت‌های توسعه‌ای توجه ویژه‌ای دارد و این جمع به همین دلیل شکل گرفته است و اگر این رویکرد در زمینه ارتباط صنایع با دانش‌های نوین به شکل جدی پیگیری شود قطعا توسعه بیشتر استان را شاهد خواهیم بود.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا