اخبار استان ها

کمبود ۲ هزار کلاس درس در مشهد

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از خراسان‌رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری، محسن داوری، امروز _سه‌شنبه بیست‌وششم دی_ در حاشیه افتتاح مدرسه در روستای «کاظم آباد پنجشنبه» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه اتباع خارجی در کنار دانش‌آموزان ایرانی در حال تحصیل بوده و در مجموع پنج درصد از مجموع دانش‌آموزان در خراسان‌رضوی اتباع خارجی هستند.

وی بیان کرد: ۸۵ درصد از مجموع دانش‌آموزانی تبعه خارجی خراسان‌رضوی در شهرستان مشهد تحصیل می‌کنند، از این رو تأمین فضاهای آموزشی برای این اتباع توسط خیران و سازمان‌های بین‌المللی مورد انتظار است.

به گزارش سرمایه گستران، مدرسه ۱۲ کلاسه «کاظمیه» در روستای کاظم‌آباد پنجشنبه در بخش مرکزی مشهد امروز با حضور «سیگوالد تأمین هاوگه» سفیر پادشاهی نروژ و یکی از مسئولان سفارت پادشاهی دانمارک به بهره‌برداری رسید، این مدرسه با کمک خیران و نهادهای بین‌المللی کمک‌رسان مرتبط با کشورهای نروژ و دانمارک ساخته شده است.

بر اساس اعلام اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی، مشهد بعد از تهران دارای بیشترین شمار مهاجران خارجی است و نزدیک به ۴۰۰ هزار تبعه خارجی دارای مدارک شناسایی و اقامت شامل کارت آمایش، گذرنامه، گذرنامه خانواری و برگه سرشماری هستند که مشخصات آن‌ها در سامانه «سیام» وزارت کشور ثبت شده است و به عنوان اتباع قانونی در مشهد اقامت دارند.

براساس این گزارش ۷۶ هزار دانش‌آموز افغانستانی در خراسان‌رضوی مشغول به تحصیل هستند.

همچنین حدود ۳۰۰ هزار تبعه خارجی فاقد مدرک هویتی در مشهد شناسایی شده‌اند که افراد دارای گذرنامه با تاریخ منقضی شده نیز در این میان هستند و به عنوان اتباع غیرمجاز تلقی می‌شوند که البته در ماه‌های قبل حدود ۱۰۰ هزار نفر از این تعداد به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

طبق اعلام فرمانداری مشهد، سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در کشور پنج و پنج دهم متر مربع، در خراسان‌رضوی چهار و پنج دهم مترمربع و در حاشیه شهر مشهد و روستاهای اطراف این کلانشهر یک و دو دهم مترمربع است.

طرح ویژه ساخت مدرسه توسط خیران با توجه به کمبود دو هزار کلاس درس در مشهد مورد حمایت قرار گرفته و از ماه آبان هر سه‌شنبه یک مدرسه در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

چهار میلیون نفر جمعیت شهرستان مشهد در شهرهای «مشهد، رضویه، ملک آباد و بینالود» و ۴۰۰ روستای کوچک و بزرگ آن سکونت دارند.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا