اخبار استان ها

رشد صادرات کرمانشاه به بخش عرب‌نشین و کردنشین عراق

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از کرمانشاه، علی‌اصغر عباس‌زاده امروز _چهارشنبه بیست‌وهفتم دی_ در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ۹ ماه سال جاری، دو میلیارد و ۲۳۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۹۰۶ دلار کالای صادراتی به وزن ۵ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۱۰۱ تن از طریق مرزهای استان کرمانشاه به کشور عراق ارسال شده است.

وی افزود: از مجموع میزان کالاهای صادر شده سهم بخش عرب نشین این کشور یک میلیارد و ۱۸۷ میلیون ۴۴۷ هزار و ۹۱۶ دلار به وزن ۲ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۶ تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش رشد ۱۸ درصدی و از نظر وزن افزایش چهار درصدی داشته است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: بخش عرب نشین کشور عراق از مجموع صادرات استان کرمانشاه سهم ۴۸ درصدی وزن و سهم ۵۳ درصدی ارزش را از آن خود کرده که این حجم از صادرات از طریق گمرکات خسروی و سومار ارسال شده است.

عباس‌زاده با اشاره به سهم بخش کردنشین عراق از مجموع کالای صادراتی استان کرمانشاه در ۹ ماه سال جاری، تصریح کرد: یک میلیارد و ۴۳ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۹۹۰ دلار آن به وزن ۲ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۴۵ تن به بخش کرد نشین ارسال شده که این میزان کالای صادراتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد ۹ درصدی و از لحاظ وزنی افزایش ۱۴ درصدی داشته است.

وی سهم بخش کردنشین کشور عراق از مجموع کالاهای صادرات استان کرمانشاه را از لحاظ ارزش ۴۷ درصد و نظر وزن ۵۲ درصد عنوان و اضافه کرد: این میزان کالای صادراتی از طریق گمرکات پرویزخان، شوشمی و شیخ صله به بخش کردنشین کشور عراق ارسال شده است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه تاکید کرد: عمده کالاهای صادراتی به هر دو بخش عربی و کردی کشور عراق از جمله میلگرد و آهن‌آلات، کاشی و سرامیک، میوه و تره‌بار، سنگ‌های ساختمانی، لبنیات، انواع محصولات پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف بوده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا