اخبار استان ها

تاثیر سامانه پنجره واحد زمین در کاهش ۵۲ درصدی تخلفات

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از کرمان و به نقل از از روابط عمومی دادگستری، سید مهدی قویدل اظهار کرد: بحث زمین مقوله‌ای است که در استان چالش‌هایی را ایجاد کرده است و در این زمینه پرونده‌هایی در دادگاه تشکیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه سامانه پنجره واحد زمین یکی از ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک است، افزود: این سامانه قابلیت‌های خیلی خوبی دارد از جمله نحوه ارائه خدمات برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال و کاهش مراجعات مردمی می‌شود به طوری که از طریق این سامانه کاهش ۵۲ درصدی تخلفات در این حوزه را داشته‌ایم.

معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: بر اساس ماده ۳ دستورالعمل ضوابط اجرای پنجره واحد زمین، رئیس سازمان منابع طبیعی به عنوان مدیر راهبردی و هماهنگی امور سامانه انتخاب شده است و در همین رابطه دبیرخانه هر ۳ ماه یک مرتبه باید جلسه برگزار کند و دستگاه‌های اجرایی نیز موظف به شرکت در این جلسه هستند.

قویدل با بیان اینکه کلیه دستگاه‌های اجرایی باید خدمات مذکور در ماده ۳ را اجرا و در راستای قانون یگان حفاظت ملزم به تعامل با دبیرخانه هستند، افزود: کارگروه راهبری در استان متشکل از استانداری، مدیر کل منابع طبیعی، دبیر کارگروه اراضی، اداره کل فن‌آوری اطلاعات، نماینده دادستان و سایر دستگاه‌ها تشکیل شده است و بر اساس ماده ۱۲ دستگاه‌های دیگر متولی نظارت بر این کارگروه هستند و همچنین در این زمینه وزارت اطلاعات متولی نظارت بر سامانه پنجره واحد زمین است.

وی با اشاره به اینکه در دستگاه‌های قضائی، بازرسی، دادستان و معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مستمراً بر این موضوع نظارت دارند، گفت: علیرغم اینکه خیلی از استان‌ها در استفاده از سامانه پیشرفت خوبی داشته‌اند، ولی در استان کرمان با یکسری مشکلات مواجه شده‌اند که باید اسامی دستگاه‌های مربوط رفع این مشکلات اهتمام داشته باشند.

این مقام قضائی یادآور شد: از طریق کمیته‌های فنی پایش اراضی، شورای اطلاع رسانی، شورای راهبری اجرایی زمین کارگروه تأمین اعتبارات، متولیان پرونده، سازمان منابع طبیعی و وزارت اطلاعات در خصوص وضعیت سامانه و کاربرها اگر ترک فعلی انجام شده باشد به دادگستری اعلام می‌کنند و در صورت عدم همکاری هر یک از دستگاه‌های متولی قانونی اقدام به عمل خواهد آمد.

قویدل با تاکید بر اینکه سامانه پنجره واحد زمین بسیار اثر گذار عمل کرده است، بیان داشت: کسانی که قصد هرگونه عملیات روی اراضی یا سرمایه گذاری داشته باشند، از طریق سامانه می‌توانند درخواست‌ها و استعلامات خود را انجام دهند؛ کما اینکه استعلامات اراضی از طریق همین سامانه پنجره واحد صورت می‌گیرد و بر اساس رصد و پایش سامانه و پاسخگویی به استعلامات، متقاضیان تاکنون نزدیک به ۸۷ درصد درخواست متقاضیان با میانگین زمانی هشت روزه پاسخ داده شده است.

وی ادامه داد: روند درخواست شهروندان در این سامانه از ابتدای سال تاکنون ۱۰ هزار و ۹۲۹ استعلام ثبت شده که به ۹ هزار و ۴۸۹ استعلام پاسخ داده شده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا