اقتصادجهانی

اگر ترامپ دوباره رئیس جمهور شود چه اتفاقی برای اقتصاد دنیا می افتد؟

واقعیت آن است که انتخاب ترامپ می‌تواند 5پیامد کلی برای اقتصاد و سیاست جهان درپی داشته باشد. این پیامدها که از اظهارنظر ترامپ در برنامه‌های تبلیغاتی و نیز عملکرد سابق وی در مقام ریاست‌جمهوری برداشت شده در زیر آمده است:

1- ترامپ به اقتصاد بین‌المللی اعتقاد ندارد. او به اقتصاد ملی باور دارد. وقتی او در سال2016 به مقام ریاست‌جمهوری رسید از پیمان‌های منطقه‌ای و بین المللی خارج شد و دستور داد تا تمام بنگاه‌های آمریکایی که در سرزمین‌های دیگر به تولید مشغول هستند به خاک اصلی برگردند. مثل اپل که خط تولید آی‌فون خود را از چین به آمریکا منتقل کرد.

2- او گفته است که به تمامی کالاهایی که به آمریکا وارد می‌شود تعرفه بالا می‌بندد تا از تولیدات داخلی حمایت کند.

3- ترامپ معتقد است که «امنیت ملی یعنی امنیت اقتصادی» به همین خاطر گفته است که به چین فشار وارد می‌کند تا تمام سهام هلدینگ‌های آمریکایی را که در اختیار دارد، به فروش برساند.

4- او قصد دارد دیوار مکزیک را برای جلوگیری از ورود مهاجران که در دوره قبل نیمه تمام گذاشته است، به اتمام برساند و تمام مهاجران غیرقانونی را اخراج کند. این کار می‌تواند بازار اشتغال آمریکا را دچار تحول کند و دستمزدها را بالاتر ببرد و هزینه تولید هم افزایش یابد.

5 – ترامپ گفته است که مثل گذشته ورود مسلمانان از برخی کشورهای اسلامی را ممنوع می‌کند. این کار می‌تواند یک چالش بین‌المللی و مذهبی برای آمریکا ایجاد کند که تبعات سیاسی و اقتصادی آن در موقع زمانی خودش قابل تحلیل است.

23302

منبع خبر : خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا