امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
15:30:13 - جمعه 14 ژانویه 2022
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کاهش انتظارات تورمی و رشد سرمایه گذاری نتیجه توافق هسته ای
یکی از معضلاتی که هراز گاهی بورس را دچار نوسان می کند ، افزایش نقدینگی است . رشد نقدینگی می تواند دلایل مختلفی از جمله ناترازی صورت های مالی بانک‌ها و کسری بودجه دولت داشته باشد که در صورت حل این دو مشکل می‌توان رشد نقدینگی را کنترل و کاهش داد.

رضا اخلاق پور

یکی از معضلاتی که هراز گاهی بورس را دچار نوسان می کند ، افزایش نقدینگی است . رشد نقدینگی می تواند دلایل مختلفی از جمله ناترازی صورت های مالی بانک‌ها و کسری بودجه دولت داشته باشد که در صورت حل این دو مشکل می‌توان رشد نقدینگی را کنترل و کاهش داد.
متاسفانه در حال حاضر بانک‌ها به دلیل امهال وام‌های غیرجاری و ثبت وام‌های جدید، زیان انباشته زیادی دارند اما به دلیل قدرت خلق پول، آن را در ترازنامه خود مخفی می کنند . به طوری که در سال های گذشته یکی از دلایل اصلی رشد پایه پولی و خلق پول گسترده توسط بانک‌ها برای پنهان کردن ناترازی خود بوده که باعث رشد بیش از حد نرخ تورم شده است .
ازسوی دیگر کسری بودجه دولت موضوعی است که جهت جبران آن دولت به راه های مختلف و در ابتدا به در دسترس ترین این منابع یعنی استقراض از بانک مرکزی روی می آورد .استقراض از بانک مرکزی برای تامین مالی کسری بودجه از طریق خلق پول و انتشار اسکناس جدیدیعنی رشد پایه پولی از عوامل ایجاد تورم شدید در سال های اخیر است .
کسری بودجه دولت تا پیش از کاهش درآمدهای نفتی دیده نمی‌شد. اما با کاهش درآمدهای نفتی دولت به دلیل تحریم ها ، این کسری بودجه به تدریج نمایان شد و در صورت عدم تأمین این کسری از منابع ممکن دیگر از جمله انتشار اوراق، مجدد این کسری از محل استقراض از بانک مرکزی و رشد پایه پولی تامین می گردد.موضوعی که در صورت ادامه تحریم ها درصورتی که دولت نتواند کسری بودجه خودرا از محل های دیگر مانند رشد صادرات و یا انتشار اوراق مشارکت تامین کند می تواند همچنان باعث استقراض از بانک مرکزی ، رشد پایه پولی و در نتیجه افزایش نقدینگی و رشد نرخ تورم در جامعه شود .
نااطمینانی عامل رشد نرخ تورم
نااطمینانی در مورد افق پیش روی اقتصاد و رشد تورم منجر می شود تا مردم برای حفظ قدرت پول خود و همچنین کسب ثروت از محل رشد قیمت های پیش روی اقتصاد کمتر نقدینگی خود را در بانک ها پس انداز کنند. این موضوع ضمن کاهش توان وام دهی بانک ها و کاهش سرمایه گذاری های مولد در کشور ، باعث رشد تقاضای کاذب در بازارهایی مانند بورس ، طلا ، خودرو و…رشد حباب گونه و غیر واقعی قیمت ها در این بازار ها و در نتیجه بر هم خوردن نظم مالی در این بازارها می شود . دلیل اصلی این مسئله آن است که مردم انتظار دارند که قیمت‌ها در آینده افزایش پیدا کند و از این رو ترجیح می‌دهند تا حتی المقدور پول نقد نگهداری نکنند که این خود منجر به افزایش سرعت گردش پول و در نتیجه رشد تورم می شود.
افزایش نرخ ارز
نرخ ارز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه است.در صورتی که تحریم ها برداشته نشود و صادرات و نقل و انتقال بین المللی پول براحتی امکان پذیر نباشد ، همزمان با رشد نقدینگی بالا و نرسیدن ارز کافی به داخل کشور، قیمت ارز بالا می رود و در صورتی که عامل محدود کننده دیگری مانند کاهش قیمت های جهانی و یا افزایش هزینه های تولید در داخل کشور تاثیر افزایش نرخ ارز را کمرنگ نکند، افزایش نرخ دلار موجب افزایش انتظارات تورمی و رشد قیمت ها در سهام ارز آور و شاخص کل بازار سرمایه خواهد شد .لذا بر خلاف برخی اظهارات ، بازار سرمایه نمی‌تواند به عنوان پیشران انتظارات تورمی قرار بگیرد، بلکه نرخ ارز است که باعث رشد تورم دراقتصاد می شود .
کنترل نقدینگی در پی برجام
انتظار بهبود شرایط اقتصادی توسط فعالان بازار سرمایه می‌تواند بر نحوه تصمیم گیری آنها در بازار تأثیرگذار باشد.طبیعی است رخدادی مانند اعلام برگزاری مذاکرات هسته ای و یا کاهش و لغو تحریم ها می تواند منجر به کاهش انتظارات تورمی و تثبیت نرخ ارز شود. بدین ترتیب که با لغو تحریم‌ها، درآمد نفتی و ارزی کشور افزایش می‌یابد که در کنار آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در خارج از کشوراز یک سو موجب تقویت عرضه ارز و منطقی شدن نرخ آن می‌شودو از سوی دیگر
دولت می‌تواند بخشی از هزینه های جاری و سرمایه گذاری های عمرانی خود را از این طریق تأمین نماید. در این صورت دیگر نیازی به خلق پول توسط بانک مرکزی نخواهد داشت. موضوعی که باعث می شود تا فشار بربانک مرکزی برای تامین مالی کسری بودجه کاهش یابد و بانک مرکزی با استقلال بیشتری بتواند سیاست های پولی مناسب را برای رشد اقتصادی و بازار سرمایه کشور دستور کار خود قرار دهد.

اثر بهبود شاخص های کلان اقتصادی بر بازار سرمایه
از نتایج توافق در مذاکرات هسته‌ای، واکنش مثبت سرمایه گذاران نسبت به بهبود فضای کسب و کار، رونق اقتصادی کشور و بهبود شاخص‌های اقتصاد کلان و در نهایت رشد شاخص بازار های مالی و سهام می گردد.
در ایران همواره متغیرهایی همچون تحریم‌ها، برجام و خروج از آن نقش مهمی در اقتصاد ما داشته است. در نتیجه اغلب سیاست‌های پولی و مالی، به خصوص سیاست‌های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی در مورد کاهش نرخ ارز با تأثیر از تحولات مذاکرات هسته ای پیش می‌رود که بر تصمیم گیری های فعالان بازار سرمایه تاثیر گذار است. بنابراین می توان نتیجه گرفت کنترل نقدینگی، جبران کسری بودجه دولت از محل درآمد های ارزی، افزایش درآمد نفتی و ارزآوری از نتایج توافق هسته‌ای خواهد بود که تأثیر مستقیم بر بازار سرمایه می گذارد . طبیعی است در این صورت و با بازگشت ثبات به اقتصاد کشور، انگیزه سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف سرمایه گذاریو بازار سرمایه افزایش خواهد یافت .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    A feed could not be found at `http://www.irna.ir/fa/rss.aspx?kind=20`; the status code is `404` and content-type is `text/html;charset=UTF-8`
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب