استان هاحوادثشهر و جامعهعناوین اخبار

بسته خبری اخبار و حوادث پلیسی استان اصفهان ۱۲ مردادماه ۱۴۰۱

سرهنگ “حمزه بهرامی”، فرمانده انتظامی شهرستان بوئین میاندشت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: ساعت ۲۰ و۳۰ دقیقه شامگاه دوشنبه ۱۰ مرداد ماه خبر گم شدن یک پسر بچه ۶ ساله مبتلا به بیماری سندرم دان به کلانتری ۱۱ این شهرستان اطلاع داده شد که بلافاصله ماموران انتظامی برای پیدا کردن این پسربچه وارد عمل شدند.
وی افزود: علاوه بر نیروهای انتظامی، نیروهای مردمی نیز بسیج شدند و از ظرفیت دستگاه های امدادی همچون اورژانس و هلال احمر و دیگر دستگاه نیز بهره گیری شد و یک تلاش جمعی وسیع برای یافتن این کودک در نقطه به نقطه شهرستان شکل گرفت.
فرمانده انتظامی شهرستان بوئین میاندشت گفت: نهایتاً این کودک کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اعلام مفقودی در خارج از شهر پیدا و به آغوش خانواده اش بازگردانده شد.
این مقام انتظامی در خاتمه با قدردانی از تلاش نیروهای انتظامی، مردم و دستگاه های خدماتی و امدادی شهرستان که در این امر خداپسندانه مشارکت داشتند، گفت: کودکان خردسال به ویژه کودکان مبتلا به سندرم دان نیازمند مراقبت های ویژه از سوی والدین خود هستند و بنابر این به همه پدران و مادران توصیه می کنیم هنگام رفتن به بیرون و انجام خرید حتی برای یک لحظه از کودک خود غافل نشوند.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
کشف کالای قاچاق ۱۲ میلیارد ریالی در”نطنز”
گروه استان ها _ اصفهان_ فرمانده انتظامی شهرستان”نطنز” از توقیف ۳ دستگاه خودروی سواری و کشف لوازم جانبی گوشی موبایل قاچاق به ارزش۱۲ میلیارد ریال در این شهرستان خبر داد.
“سرهنگ مهدی کریمی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت : ماموران فرماندهی انتظامی شهرستان نطنز در راستای اجرای طرح های ارتقاء امنیت اجتماعی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حین کنترل خودروهای عبوری در محور های مواصلاتی این شهرستان به ۳ دستگاه خودروی سواری مشکوک و آن ها را جهت بررسی متوقف کردند.
وی ادامه داد: ماموران پس از توقیف خودرو ها طی هماهنگی با مقام قضائی به بازرسی از داخل آنها پرداخته که در بازرسی انجام شده تعداد ۵ هزار و یکصد و ۸۰ انواع لوازم جانبی موبایل، ۳۴ دستگاه منبع تغذیه برق و ۳۴۵ دستگاه هویه حرارتی و برقی کشف کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان نطنز با بیان اینکه کلیه کالاهای کشف شده فاقد مدارک معتبر گمرکی و قانونی بودند، تصریح کرد: ارزش کالاهای کشف شده از سوی کارشناسان مربوطه ۱۲ میلیارد ریال تعیین شده که در این رایطه ۳ دستگاه خودرو توقیف و ۳متهم دستگیر که پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.
این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وظیفه ملی است و همه باید برای ریشه کنی این معضل تلاش کنند، در این راستا شهروندان نیز می توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اعلام کنند.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
کشف لوازم خانگی قاچاق در اصفهان
گروه استان ها_اصفهان_ فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان از کشف لوازم خانگی قاچاق به ارزش ۶ میلیارد ریال در عملیات ماموران این فرماندهی خبرداد.
سرهنگ “حسین بساطی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: در پی اخبار واصله مبنی بر ورود کالای قاچاق، خارجی و فاقد مدارک گمرکی به صورت غیرقانونی به داخل شهرستان اصفهان، بررسی موضوع به منظور شناسایی متهم یا متهمان در دستور کار ماموران کلانتری ۲۲ فرماندهی انتظامی شهرستان اصفهان قرار گرفت.
وی افزود: ماموران این فرماندهی در راستای مبارزه و مقابله با این پدیده شوم و در راستای اجرای طرح مقابله با قاچاق کالا و ارز، طی هماهنگی با مقام قضائی و در بازرسی از محل مذکور ۲۰ جفت کفش ورزشی، ۲ دستگاه کولر گازی، ۳ دستگاه قهوه ساز، ۸ دستگاه سینمای خانگی،۲ بلندگو، یک جاروبرقی، ۲ کارتن قاشق و چنگال ۹۶ عددی و ۳ عدد اسپیکر قاچاق و فاقد مدارک گمرکی را کشف کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان با بیان اینکه ارزش کالاهای کشف شده از سوی کارشناسان ۶ میلیارد ریال تعیین شده، گفت: در این راستا یک دستگاه خودرو وانت توقیف، یک نفر دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.‌
این مقام انتظامی در پایان خاطرنشان کرد: قاچاق کالا به خصوص کالاهای اساسی مورد نیاز مردم خط قرمز پلیس است، در این راستا چنانچه همشهریان با فعالیت غیرقانونی قاچاقچیان و کسانی که سلامت و امنیت جامعه را به خطر می اندازند مواجهه شدند، بلافاصله از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ موضوع را با پلیس در میان بگذارند.#

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
کشف ۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق
گروه استان‌ها_اصفهان_ فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان از شناسایی انبار دپوی سوخت و کشف ۵۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در عملیات ماموران این فرماندهی خبر داد
سرهنگ “حسین بساطی” در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان کرد: در پی دریافت خبری مبنی بر وجود یک انبار سوخت قاچاق در باغی در اطراف اصفهان بررسی موضوع جهت شناسایی و دستگیری متهم یا متهمان و کشف سوخت قاچاق در دستور کارماموران فرماندهی انتظامی شهرستان اصفهان قرار گرفت.
وی ادامه داد: ماموران انتظامی کلانتری ۲۹ سجزی با انجام مجموعه اقدامات هوشمندانه و پلیسی و اطمینان از صحت و سقم موضوع ضمن هماهنگی با مقام قضائی به محل مورد نظر اعزام و در بازرسی از این باغ موفق شدند ۵۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق، در سه مخزن بزرگ که در زیر زمین نگهداری می شد را کشف کنند.
فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان با اشاره به دستگیری ۲ نفر در این رابطه اظهار داشت: ارزش سوخت قاچاق مکشوفه برابر اعلام کارشناسان مربوطه یک میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.، خاطر نشان کرد: پرونده مقدماتی تشکیل و متهمان تحویل مراجع قضائی شدند.
این مقام انتظامی در پایان با بیان این نکته که متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند بر عزم جدی ماموران انتظامی این فرماندهی در مقابله با قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی تاکید و از شهروندان درخواست کرد هرگونه اخبار و اطلاعات خود در زمینه قاچاق کالا و فرآورده های نفتی را از طریق شماره فوریت های پلیسی۱۱۰ اطلاع دهند.#

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
راه اندازی سامانه نوبت دهی اینترنتی دریافت گذرنامه در دفاتر پلیس +۱۰ استان اصفهان
گروه استان ها _ اصفهان _ جانشین فرمانده انتظامی استان از راه اندازی سامانه نوبت دهی اینترنتی دریافت گذرنامه به منظور تسهیل در خدمت رسانی به زائران و مشتاقان شرکت در مراسم پیاده روی اربعین خبر داد.
سردار” محمدرضا هاشمی فر” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: با توجه به افزایش مراجعات به دفاتر پلیس +۱۰ استان اصفهان و تقاضای بی شمار متقاضیان دریافت گذرنامه برای شرکت در مراسم پیاده روی اربعین، با تلاش کارشناسان معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات فرماندهی انتظامی استان اصفهان از هشتم مرداد ماه سامانه نوبت دهی اینترنتی دریافت گذرنامه راه اندازی شد.
وی افزود: متقاضیان دریافت گذرنامه به منظور تسهیل در کار و همچنین صرفه جویی در وقت خود می توانند به درگاه اینترنتی https://p10.epolice.ir/p10 و یا درگاه اصلی http://epolice.ir مراجعه و پس از ثبت نام در سامانه نوبت دهی الکترونیک و محل دفتر، تاریخ و زمان مراجعه خود برای دریافت گذرنامه را تعیین کنند.
جانشین فرمانده انتظامی از آماده باش ۷۲ دفتر پلیس +۱۰ در استان شامل ۲۳ دفتر در شهر اصفهان و ۴۹ دفتر در شهرستان های تابعه برای ارائه خدمات گذرنامه به متقاضیان شرکت در مراسم پیاده اربعین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه اولویت خدمات رسانی در دفاتر بر اساس نوبت ثبت شده در سامانه خواهد بود از متقاضیان می خواهیم پیش از ثبت نام در این سامانه به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نکنند.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
کفش های قاچاق در”کاشان”کشف شد
گروه استان ها _اصفهان_فرمانده انتظامی شهرستان”کاشان” ازکشف ۴۷۰ جفت انواع کفش قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال دراین شهرستان خبر داد.
سرهنگ”ایرج کاکاوند” درگفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اظهار داشت : ماموران پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی شهرستان کاشان، طی یک مرحله اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، حین کنترل خودروهای ورودی به شهر ، به یک دستگاه خودرو سمند مظنون و آن را جهت بررسی متوقف کردند .
وی ادامه داد: ماموران این فرماندهی پس از هماهنگی با مقام قضائی اقدام به بازرسی از داخل خودرو پرداخته که در بازرسی انجام شده موفق به کشف ۴۷۰ جفت کفش مردانه ، زنانه و بچه گانه قاچاق شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان کاشان با اشاره به دستگیری۲ متهم در این رابطه افزود: کارشناسان ارزش ریالی کالاهای قاچاق مشکوفه را یک میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال برآورد کردند .
این مقام انتظامی با بیان این که متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند خاطر نشان کرد: : قاچاق ضربات جبران ناپذیری به بدنه اقتصادی کشور وارد می کند و پلیس همواره با مفسدان اقتصادی برخورد قاطع و قانونی می کند و اجازه جولان به آن ها را نخواهد داد و در این راستا شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک ، مراتب را در اسرع وقت به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اعلام کنند.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
اعتراف سارقان سیم برق به ۵۸ فقره سرقت
گروه استان ها _ اصفهان _ رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان از دستگیری ۲ سارق سیم مسی شبکه توزیع برق و کابل های مخابراتی در عملیات کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان کاشان و اعتراف متهمان به ۵۸ فقره سرقت خبر داد.
سرهنگ” حسین تُرکیان” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: درپی وقوع چندین فقره سرقت سیم های مسی شبکه توزیع برق و کابل های مخابراتی شهرستان کاشان که موجب قطعی برق و تلفن شهروندان شده و نارضایتی آنان را در پی داشت موضوع با حساسیت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.
وی افزود: در این رابطه تیمی متشکل از کارآگاهان خبره پس از بررسی هوشمندانه محل های وقوع سرقت رد یک دستگاه خودرو سواری تیبا ۲ متعلق به سارقان را را بدست آورده و بلافاصله جستجو برای یافتن آن را در دستور کار خود قرار دادند.
رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان اظهار داشت: جستجوها ادامه داشت تا اینکه کارآگاهان خودروی مذکور را در محدوده اتوبان قم _کاشان شناسایی و در یک عملیات ضربتی نسبت به متوقف کردن آن اقدام کردند.
سرهنگ تُرکیان با اشاره به کشف سیم های مربوط به شبکه توزیع برق و سیم چین در بازرسی از خودروی مذکور گفت: راننده و سرنشین خودرو دستگیر و به پلیس آگاهی شهرستان کاشان انتقال یافته و در تحقیقات تخصصی صورت گرفته به ۵۸ فقره سرقت کابل های مخابرات و مسی شبکه توزیع برق اعتراف کردند که دراین خصوص پرونده تشکیل و این متهمان برای انجام اقدامات قانونی تحویل مرجع قضائی شدند.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
دستگیری سارق سابقه دار معابر در”گلپایگان”
گروه استان ها _ اصفهان_ فرمانده انتظامی شهرستان”گلپایگان” ازدستگیری سارق معابر با ۴ فقره سرقت در عملیات ماموران این فرماندهی خبر داد.
سرهنگ “علی اصغر محمدی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس گفت:‌ در پی وقوع چندین فقره سرقت در معابر در شهرستان گلپایگان بررسی موضوع جهت شناسائی و دستگیری سارق یا سارقان به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.
وی افزود: ماموران با انجام مجموعه اقدامات هوشمندانه و پلیسی موفق به شناسایی یک سارق حرفه ای در این خصوص شده که پس از هماهنگی با مقام قضائی در یک عملیات غافلگیرانه متهم را در مخفیگاه خود دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان گلپایگان با بیان اینکه متهم دستگیر شده در بازجویی های اولیه انجام شده به۴ فقره سرقت در معابردر این شهرستان اعتراف کرده ادامه داد: متهم پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.
این مقام انتظامی در پایان با اشاره به اینکه سرقت در میان جرایم به طور معکوس و معنادار با امنیت در ارتباط است خاطرنشان کرد: برقراری امنیت برای شهروندان خط قرمز پلیس بوده و پلیس با تمام توان در مقابل مجرمان و مخلان نظم و امنیت ایستاده و اجازه هیچگونه سرکشی و جولان به آن ها نخواهد داد و شهروندان نیز می توانند در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
کشف یک قبضه سلاح شکاری غیر مجازدر”فلاورجان”
گروه استان ها_اصفهان_فرمانده انتظامی شهرستان”فلاورجان” از کشف یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز و دستگیری یک متهم در عملیان ماموران انتظامی این شهرستان خبر داد.
سرهنگ”مرتضی هادیان”در گفت‌ وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: درپی وصول خبری مبنی بر نگهداری سلاح شکاری غیر مجاز توسط فردی در یکی از باغ های اطراف شهرستان بررسی موضوع جهت کشف سلاح و دستگیری متهم دردستورکار ماموران فرماندهی انتظامی شهرستان فلاورجان قرار گرفت.
وی افزود: مأموران با انجام مجموعه اقدامات هوشمندانه و پلیسی و اطمینان از صحت و سقم موضوع ضمن هماهنگی با مقام قضائی به محل مورد نظر اعزام و در یک عملیات غافلگیرانه موفق به دستگیری یک متهم در این رابطه شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان فلاورجان با بیان کشف یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز به همراه ۱۷عدد فشنگ مربوطه در مخفیگاه متهم ادامه داد متهم پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.
فرمانده انتظامی شهرستان فلاورجان درپایان با اشاره به اینکه امنیت مردم خط قرمز ناجا میباشد و نیروی انتظامی با مخلین امنیت با تمام ظرفیت خود مقابله می کند از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک در این زمینه مراتب را بلافاصله به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
سارق موتورسیکلت های”خمینی شهر”دستگیر شد
گروه استان ها_اصفهان _ فرمانده انتظامی شهرستان”خمینی شهر” از دستگیری سارق سابقه دار موتور سیکلت و کشف یک دستگاه موتور سیکلت مسروقه در عملیات ماموران انتظامی این شهرستان خبر داد.
سرهنگ “غلامرضا براتی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس بیان داشت: در پی وقوع چند فقره سرقت موتورسیکلت در سطح این شهرستان، بررسی موضوع جهت شناسائی و دستگیری سارق یا سارقان و کشف اموال مسروقه به صورت ویژه در دستور کار ماموران فرماندهی انتظامی خمینی شهر قرار گرفت.
وی افزود: ماموران این فرماندهی حین گشت زنی موثر و هدفمند و در راستای امنیت اجتماعی و شناسائی و دستگیری سارقان به یک موتور سوارکه در حال تردد بود مشکوک و جهت بررسی وی را متوقف کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان خمینی شهر در ادامه تصریح کرد : ماموران پس از متوقف کردن موتور سیکلت واستعلام پلاک متوجه مسروقه بودن آن شدند که بلافاصله نسبت به دستگیری راکب و انتقال موتور سیکلت به مقر انتظامی اقدام کردند که متهم دستگیر شده در بازجویی های اولیه انجام شده به ۶ فقره سرقت موتور سیکلت در سطح شهرستان خمینی شهر اعتراف کرد.
این مقام انتظامی با اشاره به اینکه متهم پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شداز شهروندان درخواست کرد آموزش ها و هشدارهای انتظامی پلیس را در جهت پیشگیری از سرقت وسایل نقلیه جدی بگیرند و حتی الامکان موتورسیکلت خود را در پارکینگ پارک و از نگهبان آن رسید دریافت کنند. همچنین از پارک کردن در مکان های خلوت و تاریک خودداری کرده و یا در صورت پارک کردن موتور سیکلت آن را حتماً به وسیله قفل و زنجیر مناسب قفل کنند.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
سارق سابقه دارکابل وتجهیزات مخابراتی در”خمینی شهر”دستگیر شد
گروه استان ها_ اصفهان_ فرمانده انتظامی شهرستان”خمینی شهر” از دستگیری سارق کابل وتجهیزات مخابراتی با۱۰ فقره سرقت در این شهرستان خبر داد
سرهنگ”غلامرضا براتی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت کابل وتجهیزات مخابراتی در شهرستان خمینی شهر، بررسی موضوع جهت شناسائی و دستگیری سارق یا سارقان در دستور کار مأموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.
وی افزود: ماموران کلانتری ۱۶ منظریه با انجام اقدامات پلیسی و هوشمندانه سرانجام موفق به شناسایی یک سارق سابقه دار در این رابطه شدند که پس از هماهنگی با مقام قضائی در یک عملیات غافلگیرانه متهم را در مخفیگاهش دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان خمینی شهر با بیان اینکه از بازرسی انجام شده از مخفیگاه متهم بیش از۱۰کیلو کابل مخابراتی مسروقه کشف شد اظهار داشت : متهم دربازجویی های اولیه تا کنون به ۱۰ فقره سرقت کابل و تجهیزات مخابراتی در این شهرستان اعتراف کرده است.
این مقام انتظامی در پایان با اشاره به اینکه متهم پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شد از عزم جدی پلیس در مقابله به سارقان و بر هم زنندگان نظم و امنیت در جامعه گفت و خاطر نشان کرد همکاری و مساعدت شهروندان میتواند نقش موثری در راستای برقراری امنیت داشته باشد از این رو از شهروندان می خواهیم در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک در این زمینه مراتب را از طریق شماره۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
تاثیر حضور در مجالس مذهبی بر سلامت روحی افراد
گروه اجتماعی _ اصفهان _ شرکت در مجالس مذهبی همچون عزاداری برای سید و سالار شهیدان، مناجات خوانی، نوحه خوانی، حرکت دسته های عزاداری، سینه زنی، تشییع پیکر شهدا، راهپیمایی ها ومراسم با شکوه نماز جمعه و فعالیت دسته جمعی در مساجد و تکایا همه زیر بنای جامعه سالم و پر تحرک را می سازند و اکثراً هم اثرات روان درمانی فردی یا گروهی دارند.
برپا داشتن مراسم عزاداری به ویژه مراسم عزاداری در سوگ سرور آزادگان جهان امام حسین(ع) روش امامان معصوم (ع) بوده است. این مراسم به تدریج به جریانی گسترده تبدیل شده و امروزه از آن به عنوان فرهنگ عاشورا یاد می شود. مراسم عزاداری اباعبدالله (ع) که با جریانی عاطفی و عناصر هنری، به ویژه شعر و مرثیه و مداحی درآمیخته است و مردم سیاه پوش با سینه زنی در آن شرکت می جویند، علاوه بر آنکه محیطی برای حمایت از مظلوم شمرده می شود-مکان برون ریزی شدید عاطفی انسان است. در این مکان ها افراد با گریستن بر امام حسین(ع)، از نظر هیجانی تخله می شود.
شرکت در مجالس مذهبی همچون عزاداری برای سید و سالار شهیدان، مناجات خوانی، نوحه خوانی، حرکت دسته های عزاداری، سینه زنی، تشییع پیکر شهدا، راهپیمایی ها ومراسم با شکوه نماز جمعه و فعالیت دسته جمعی در مساجد و تکایا همه زیر بنای جامعه سالم و پر تحرک را می سازند و اکثراً هم اثرات روان درمانی فردی یا گروهی دارند.
این مراسم ها موجب تخلیه های هیجانی و هیجان زدگی و پدیده همانند سازی در جامعه می شوند. حالات روانی ، غم ها و غصه ها و ناراحتی های افراد در این گونه مجالس و محافل به باد فراموشی سپرده شده و فرد در نهایت به یک آرامش درونی می رسد.
گفته می شود که در بسیاری از افراد و شرکت کنندگانی که در حالت هیجان انگیز مراسم فرو می روند، شرایطی را برای پناه بردن در آرامش و دنیای شکوهمند الهی و عرفانی به وجود می آورند چهره های راضی شده، صدای تسکین یافته، راه رفتن و برخورد خالی از کنش، توکل و اعتماد به نفس در بیان و رفتار شرکت کنندگان پس از مراسم روضه خوانی و عزاداری ها بی شباهت با حال کسانی که در صحنه های چند ساعته نمایش درمان و یا جلسات نهائی روان درمانی شرکت می کنند نیست.
در حالت جذبه کنش های واقعی و آگاهانه جای خود را به فعالیت های نا آگاهانه و نهفته درونی می دهد. در این حالت عقاید به صورت باور های قطعی در می آید. بسیاری از عوامل اجتماعی حالت جذبه ر ا تقویت می کنند مثلا هدف، همبستگی، همانند سازی، مقام و نقش های گروهی پای بندی شرکت کنندگان را افزایش می دهد.
در روان درمانی گروهی تخلیه ی هیجانی مرحله آغازین است واز آن پس باورها وسوگیری های شرکت کنندگان راه را در راستای رسیدن به آرامش کامل روانی هموار می کند. در جامعه ما توالی جشن ها و عزاداری ها، وجود جلسات روضه خوانی هفتگی و ماهانه این وظیفه را عهده دار می شوند. ودرنهایت، شرکت در مجالس عزاداری وحضور در گروه های جمعی و بین مردم بودن افراد را از انزوا و تنهایی رهایی می دهد و احساس اجتماعی بودن و حضور در بین مردم باعث تقویت اعتماد به نفس افراد می شود.
در خاتمه باید به این نکته مهم متذکر شد که عزاداری و گریستن برای امام حسین(ع) راهی برای نزدیکی به خداوند که سرچشمه آرامش و بهداشت روان افراد است را به وجود می آورد.
تهیه و تنظیم: فرزانه افشاری، کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش پلیس اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا