اقتصادی

فرهنگ‌سازی از اولویت‌های اصلی نظام مالیاتی در دوره جدید است

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور مالیاتی کشور، محمدهادی سبحانیان امروز -سه‌شنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه- در همایش مشاوران رسمی مالیاتی، با یادآوری شعار سال و بیان نقش نظام مالیاتی در تحقق مهار تورم و رشد تولید اظهار کرد: اقتصاد کشور به صورت تاریخی از بیماری‌های ریز و درشتی رنج می‌برد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها تورم در اقتصاد کشور است؛ یکی از مهم‌ترین راه‌های مهار تورم رفع ناترازی‌های بودجه با تأمین هزینه‌های دولت از درآمدهای پاک و پایدار مالیاتی است.

وی با تشریح راه‌هایی که نظام مالیاتی را در تحقق سه هدف اساسی آن یعنی تخصیص بهینه منابع، توزیع مناسب درآمد و ایجاد منابع درآمدی پایدار برای دولت، کمک می‌کند، اولین راهکار را گسترش چتر مالیاتی و ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی بدون فشار به بخش رسمی اقتصاد دانست.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: در سال‌های اخیر دریافت مالیات از خودروها و خانه‌های لوکس و خانه‌های خالی به عنوان سه پایه جدید مالیاتی لحاظ شده‌اند که باید برای تحقق اهداف نظام مالیاتی با جدیت بیشتر در سال جاری پیگیری شوند.

وی محور دوم دستیابی به اهداف نظام مالیاتی را مالیات ستانی مبتنی بر داده، الکترونیکی شدن فرایندها و هوشمندسازی نظام مالیاتی دانست و اضافه کرد: دسترسی به اطلاعات باعث می‌شود که مودیان جدیدی شناسایی و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود و از طرف دیگر دسترسی به اطلاعات و شناسایی مودیان جدید، موجب افزایش عدالت مالیاتی و اعتماد عمومی در جامعه نسبت به مالیات و نظام مالیاتی می‌شود.

سبحانیان با یادآوری اجرای طرح ملی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در سطح کشور و تکلیف مجلس به سازمان امور مالیاتی برای انجام قوانین مالیاتی جدید، گفت: تحول در نظام مالیاتی نیازمند همراهی و همگامی کلیه نهادها و سازمان‌ها و تغییر گفتمان در کل حاکمیت نسبت به مسئله مالیات است.

وی محور سوم برنامه‌های تحولی نظام مالیاتی را ایجاد رضایت در مودیان مالیاتی و کسانی که مالیات می‌پردازند دانست و خاطرنشان کرد: لازم است باید برای مردم تبیین کنیم که مالیاتی که می‌پردازند صرف چه اموری می‌شود تا با میل و رغبت بیشتری نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: فرهنگ‌سازی مالیاتی در جامعه از اولویت‌های اصلی نظام مالیاتی در دور جدید است که در این راستا اصحاب رسانه، اعضای جامعه مشاورین مالیاتی، نخبگان علمی و دانشگاهی و تشکل‌های اجتماعی و فرهنگی می‌توانند یاری‌گر ما باشند.

وی مشاوران رسمی مالیاتی را یکی از ظرفیت‌های بزرگ نظام مالیاتی برای تحقق فرهنگ سازی مالیاتی و نهادینه کردن فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه دانست و تأکید کرد: مشاوران مالیاتی افرادی متخصص و با تجربه می‌باشند که با تسلط بر دانش مالیاتی و اشراف کامل به حوزه‌های مالیات‌ستانی و با توجه به ارتباطات وسیعی که با فعالین اقتصادی و جامعه دارند می‌توانند در این خصوص نقش مهمی ایفا کنند.

سبحانیان چهارمین محور برای دست‌یابی نظام مالیاتی به اهداف تحولی خود را تکریم و تعظیم کارکنان سازمان امور مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور دانست و گفت: بدون تردید در دوره تحولی جدید بنا داریم از ظرفیت تمام نیروهای جوان، با انگیزه، خلاق و نوآور در سراسر کشور استفاده کنیم و ارکان سازمان برای رفع دغدغه‌های معیشتی همکاران تلاش خواهند کرد.

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا