اقتصاد کلان

چرا همه در بورس دست به ماشه شده‌اند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران،حال اگر روند خروج پول در روزهای آتی ادامه پیدا کند، بازار ارز و سکه و طلا اولین جا برای ورود این نقدینگی خواهد بود.

البته دلیل این افت و خروج پول، تجربه سال ۹۹ است که باعث شده همگان یا دست به ماشه و یا دست به عصا باشند. این در حالی است که مقایسه صرف با سال ۹۹ درست نیست، چراکه سود شرکت‌های بورسی از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و شاخص تنها حدود ۲۰ درصد سقف قبلی را رد کرده است.

احتمال جمع شدن بازار برای روزهای آینده وجود دارد و ایجاد ثبات و کاهش نوسان می‌تواند ورود پول را مجددا رقم بزند. در میان‌مدت قانون مالیات بر سوداگری (عایدی سرمایه) در صورت اجرای کامل با پشتیبانی سامانه‌های جامع و آیین‌نامه‌های پویا، موجب هدایت منابع به بازار سرمایه را فراهم خواهد کرد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از همین حالا به تغییر استراتژی سرمایه‌گذاری‌های خود اقدام کنند. در فاز بعدی شرکت‌های کوچک و دلالان باید به فکر تغییر استراتژی باشند. البته سوداگران به فکر راه‌های در رو خواهند بود، اما نکته مهم این‌جاست که چشم‌انداز رفع تحریم‌ها ضرورت نتیجه‌بخش بودن سیاست‌هاست.

* کارشناس اقتصادی

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا