مسکن و عمران

استفاده از دانش بنیان ها در اقتصاد دریا – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه اگستران، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در چهاردهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی مطرح کرد: بستری مناسب و شایسته برای تبادل دانش در آخرین دستاوردهای این صنعت مهم و راهبری برای همه کشورها مهیا است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در اقتصاد دریا بیش از ۱۱ میلیارد تن کالا جابه جا می‌شود و باید این اقتصاد را افزایش داد و در حال حاضر اولویت همه کشورها این است که اقتصاد دریا را رشد دهند.

وی در ادامه افزود: برای توسعه اقتصاد کشور تجربه‌هایی داشته ایم و از این تجربه‌ها درس خواهیم گرفت و تجربه‌های مثبت را ادامه خواهیم داد. در حوزه دریا خیلی موفق نبوده ایم و باید از کسانی که صاحب طرح و ایده هستند استفاده کرد.

وی درخصوص مذاکرات با سایر کشورها گفت: در مذاکراتی که با کشورهای مختلف مخصوصاً کشورهای همسایه داشته ایم در چند جمله اول مقامات مسئول از ما درباره صنعت دریایی سوال می‌پرسند، اینها نشان می‌دهد سواحل و دریا و اقتصاد دریامحور است و دارای اهمیت راهبردی برای ایران است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص هم پیوندی‌ها نیز گفت: هم پیوندی بر مبنای اقتصاد دریا محور بین کشورهای منطقه در حال شکل گیری است؛ اگر سال‌ها قبل در ارزیابی‌ها، یک صنعت به عنوان قطب بزرگ یاد می‌شد امروز تعریف تغییر کرده و کشورهایی که از چندین کیلومتر ساحل برخوردارند، اهمیت چند برابری دارند.

وی گفت: مرز دریایی ایران در سواحل جنوبی (۱۸۵۰ کیلومتر) با احتساب سواحل شمالی و جزایر حدود ۵۸۰۰ کیلومتر است. این بدان معناست که شرایط راهبری در ۳۵ جزیره و سواحل می‌توانیم داشته باشیم که کم نظیر است. در چشمان سرمایه گذاران خارجی اشتیاق به مراوده با ایران دیده می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت اقتصاد دریا، اضافه کرد: نقش این اقتصاد در جی دی پی آنقدر مهم است که کشورهای بدون ساحل نیز با مدل‌های جدید به دنبال نقش آفرینی در این حوزه هستند.

بذرپاش از تصویب طرح همپیوندی استان‌ها با سواحل کشور در دولت خبر داد و گفت: بر این اساس شهرهای ساحلی در اختیار استان‌های محصور در خشکی برای سرمایه گذاری قرار می‌گیرد. همین اتفاق بزرگ می‌تواند بسیاری از استان‌ها که فاصله معناداری در تولید ثروت دارند را توسعه دهد. کشورهای خارجی را با یکی از استان‌ها پیوند می‌دهیم تا سرمایه گذاری خارجی از طریق این استان انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تا امروز تجربه‌های موفق و ناموفق در حوزه داشته ایم که باید از آنها درس بگیریم و بر تجربه‌های موفق اصرار کنیم.

بذرپاش با بیان این که در درگیر کردن متخصصان در مسائل دریا خیلی موفق نبوده ایم، اظهار کرد: استفاده از افراد متخصص نباید به برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها محدود شود و باید این هنر را داشته باشیم که چگونه متخصصان را به صنعت پیوند بزنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت خاص ترانزیت از خاک جمهوری اسلامی ایران، افزود: برخی از توافقات با کشورهای دیگر در بخش‌های ریلی، هوایی، دریایی و جاده‌ای را به دلیل اذیت و آزار دشمنان اطلاع رسانی نکرده ایم تا به نتایج نهایی برسد. در این بخش فقط ۳۰ درصد اخبار را اطلاع رسانی کرده ایم.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا