نفت،گازو پتروپالایش

صنعت برق با ناترازی روبه‌روست

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از وزارت نیرو، شب گذشته _دوشنبه بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه_ علی اکبر محرابیان در نشست مشترک با فعالان صنعت برق خواستار تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق شد که مورد استقبال نمایندگان صنعت برق در بخش‌های خصوصی و نیمه دولتی حاضر در نشست قرار گرفت.

وی در این نشست با تاکید بر اینکه صنعت برق کشور، صنعت پرافتخاری است و مراحل رشد و پیشرفت خود را به درستی پیموده است، افزود: هم اکنون این صنعت با سه ناترازی مهم یعنی ناترازی در تولید و تقاضا، ناترازی تأمین سوخت و ناترازی اقتصادی و مالی رو به رو است.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای رفع این ناترازی ضروری است از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم. برق، زیرساخت توسعه کشور است و تأمین انرژی پایدار مسیر توسعه کشور را تضمین می‌کند.

محرابیان هدف از تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق را بهره‌گیری از تجارب نخبگان این صنعت عنوان کرد و افزود: تجارب گذشته ما در برگزاری شوراهای مشورتی بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدیم این نشست‌ها راهگشای بسیاری از مشکلات و مسائل موجود خواهد بود.

محرابیان با بیان اینکه خوشبختانه نگاه امروز دولت و مجلس در موضوع برق و انرژی با واقعیات منطبق است، ادامه داد: این اجماع به وجود آمده است که اگر الزامات این بخش مورد توجه قرار نگیرد، رفاه و توسعه کشور با مشکل مواجه خواهد شد، بنابراین در حل بسیاری از مسائل با ما همراه هستند، هر چند امکانات پیش‌بینی شده همچنان با نیازهای صنعت فاصله دارد.

وی همچنین تأمین برق پایدار را متضمن رشد هشت درصد کشور در برنامه‌های توسعه عنوان کرد و افزود: ظرفیت‌های موجود در تولید کالا و خدمات نشان می‌دهد که تحقق این اهداف امکانپذیر است و تنها نیازمند تغییر نگاه و تغییر ریل هستیم.

وزیر نیرو در ادامه این نشست پس از طرح نظرات، دیدگاه‌ها و مسائل موجود از سوی فعالان صنعت برق، پیشنهاد تشکیل پنج کمیته «برنامه»، «تامین مالی»، «اقتصادی»، «پشتیبانی» و «صادرات» را در ذیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق مطرح کرد و افزود: درخواست ما این است که فعالان صنعت برق خود در این کمیته‌ها حضور یافته و مسئولیت پیشبرد کار را بپذیرند.

محرابیان تصریح کرد: مسیر اصلاح ساختارهای مالی و برنامه‌ریزی در صنعت برق به مراتب هموارتر از سایر صنایع و نیازمند تغییراتی هدفمند و منطبق با محدودیت‌ها است.

وی اقداماتی چون تأمین برق صنایع، الزام صنایع بزرگ به تأمین بخشی از برق مورد نیاز خود از حوزه تجدیدپذیر و یا توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیرها با رویکرد تأمین نیاز کشور در دوره اوج بار مصرف و صادرات برق مازاد در هشت ماه دیگر سال را از اقدامات راهگشای وزارت نیرو در دولت سیزدهم برشمرد.

وزیر نیرو تاکید کرد: با طراحی مدل‌هایی جدید می‌توانیم سرمایه‌گذاری در صنعت برق را جذاب کرده و حتی نیاز برق منطقه را تأمین کنیم. مهم این است که هم مسیر و هم جهت به دنبال رشد صنعت برق باشیم. اگر این نگاه و تفکر را دنبال کنیم قطعاً نتیجه می‌گیریم.

محرابیان اضافه کرد: در این شورا ما باید هدفگذاری‌هایی داشته و با رفع سه ناترازی موجود رشد هشت درصدی را محقق کنیم.

تاکید بر توانمندی صنعت برق در ثروت آفرینی، نیاز به الگوهای تأمین مالی صنعت برق، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، ضرورت هماهنگی هر چه بیشتر بخش دولتی و خصوصی، بازنگری در قراردادهای بخش دولتی با فعالان صنعت برق، استفاده از پتانسیل سرمایه‌گذاری خارجی، تأمین سوخت، اجرای قانون رعایت الگوی مصرف و توجه به توسعه همزمان ظرفیت‌های تولید برق اعم از نیروگاه، پست و خطوط انتقال مباحثی بود که از سوی فعالان صنعت برق مطرح و بر پیگیری آنها در چارچوب کمیته‌های پیشنهادی شورای مشورتی تاکید شد.

منبع خبر :

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا