نفت،گازو پتروپالایش

صادرات نفت ایران دو برابر شد / فاز اول میدان نفتی آزادگان به زودی تکمیل می‌شود

به گزارش سرمایه گستران، جواد اوجی وزیر نفت امروز _بیست‌وهفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲_ در افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: این نمایشگاه، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های خاورمیانه و دنیاست که با وجود تحریم هر سال پررونق‌تر می‌شود و امسال نیز بیش از ۲۰۰ شرکت خارجی از ۱۳ کشور دنیا در آن حضور دارند.

وی افزود: تعداد شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه ۱۵۰۰ است و نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد رشد کرده‌اند، همچنین استقبال شرکت‌های خارجی نیز ۱۰۰ درصد بیشتر شده است.

وزیر نفت گفت: حضور گسترده شرکت‌های روسی و همچنین حضور آقای نواک معاون نخست‌وزیر روسیه نشان می‌دهد که ایران و روسیه در حال تعمیق و گسترش همکاری‌ها هستند.

اوجی افزود: شعار نمایشگاه امسال، تولید فناورانه و مصرف بهینه است که الهام گرفته از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و ریاست‌جمهوری است. ایران بالاترین منابع نفت و گاز دنیا را داراست. نفت قابل برداشت ایران ۱۵۵ میلیارد بشکه و ذخایر گاز نیز ۳۲ تریلیون متر مکعب است.

وی خاطرنشان کرد: روند تولید در صنعت نفت ایران با روی کار آمدن دولت سیزدهم افزایشی است. اکنون تولید نفت و میعانات گازی ایران به بیش از سه میلیون بشکه افزایش یافته است و صادرات نفت ایران نسبت به ابتدای دولت دو برابر شده است.

وزیر نفت گفت: تولید گاز ایران به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیده و ظرفیت پالایشی و پتروشیمی ایران به ترتیب ۲.۴ میلیون بشکه در روز و ۹۵ میلیون تن در سال است.

اوجی اظهار کرد: در یک سال گذشته بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار پروژه نفتی را به بهره‌برداری رساندیم که مهمترین آن پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت تولید ۵۰ میلیون متر مکعب گاز، فاز ۲ پالایشگاه نفت آبادان با ۲۱۰ هزار بشکه نفت در روز و پالایشگاه گاز هویزه با ظرفیت جمع‌آوری ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه است.

وی گفت: در سال جاری نیز بیش از ۱۵ میلیارد دلار پروژه نفتی به بهره‌برداری خواهد رسید که مهمترین آن طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است که در ۲۰ سال گذشته هیچ عملیاتی در آن انجام نشده بود و در دو سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین فاز اول میدان نفتی آزادگان نیز به زودی تکمیل می‌شود.

وزیر نفت تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲، ۱۲ طرح پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد و در صنعت پالایشی نیز سه طرح ارتقای کیفی پالایشگاه اصفهان، احداث پالایشگاه آدیش جنوبی و کیفی سازی پالایشگاه شیراز افتتاح می‌شود.

اوجی اضافه کرد: متأسفانه شدت انرژی در ایران بسیار بالاست که عدم‌النفع‌های زیادی را نصیب کشور کرده است. سالانه بیش از ۸۰ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می‌شود که یکی از دلایل اتلاف انرژی است.

وی گفت: معادل شش درصد از گاز تولیدی کشور صادرات می‌شود که درآمدزایی آن بیش از شش میلیارد دلار است و بیشتر از رقمی است که از فروش داخل گاز حاصل می‌شود. یعنی اگر جلوی هدررفت را بگیریم، درآمدزایی کشور به شدت افزایش می‌یابد.

منبع خبر :

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا