نفت،گازو پتروپالایش

نرخ خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر شناور باشد

به گزارش خبرنگار «ایران‌اکونا»،محمود کریمی، عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر، در نشستی خبری گفت: ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان مرتبط با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در صنایع با سرعت بیشتری در حال اجرا است.

وی با اشاره به توسعه صنایع دانش بنیان گفت: در راستای تحقق توسعه صنایع دانش بنیان مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه بازار برای این صنایع و تولید برق پاک در محل مصرف صنایع با قدرت مصرف بیشتر از یک مگاوات موظفند معادل یک درصد از برق مورد نیاز سالانه خود را از طریق احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین نمایند و همه صنایعی که دارای چنین شرایطی هستند موظف به اجرای این مصوبه هستند.

کریمی ادامه داد: این میزان در پایان سال پنجم حداقل به پنج درصد می‌رسد درغیر این‌صورت وزارت نیرو موظف است درصد ذکر شده از برق مصرفی این صنایع را با تعرفه برق تجدید پذیر محاسبه نموده و از صنایع اخذ کند.

این فعال بخش انرژی‌های تجدیدپذیر با تأکید بر اینکه مبالغ تعیین شده ضمن تفکیک از قبوض برق به میزان پنجاه درصد مستقیم صرف خرید تضمینی برق تجدید پذیر می‌شودف گفت: به میزان بیست و پنج درصد پس از واریز به حساب خزانه داری کل کشور به حساب معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور واریز می‌گردد تا صرف حمایت از آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و شتابدهنده‌ها و سایر موارد مرتبط با توسعه برق گردد و مابقی از طریق خزانه داری کل کشور و بانک مرکزی صرف پرداخت تسهیلات کم‌بهره به بخش خصوصی جهت احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر کوچک مقیاس می‌شود.

کریمی گفت: صنایعی که ملزم به خرید برق در بهابازار (بورس) انرژی هستند می‌توانند درصد فوق را از برق تجدید پذیرعرضه شده در بورس انرژی را خریداری کنند. این درحالی است که آیین نامه اجرایی این ماده حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با همکاری وزارت نیرو و صنعت تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

وی تعداد صنایع مشمول ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان را ۴ هزار و ۲۸۳ واحد اعلام کرد و بیان داشت: هر کدام از این صنایع اگر نسبت به احداث نیروگاه تجدیدپذیر اقدام کنند هدف وزارت نیرو برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر محقق می‌شود.

کریمی ادامه داد: انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر خواستار آن است که نرخ خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر شناور باشد تا سرمایه‌گذاران بیشتری به این سمت متمایل شوند.

وی افزود: همچنین اعلام این نرخ به موقع باشد تا به دلیل تاخیر در اعلام ماهیت سود رسان خود را از دست ندهد.

عضو هیئت مدیره انجمن ساتکا در باره نیروگاه‌های حمایتی خاطرنشان کرد: سال گذشته چند عامل سبب شد این طرح به خوبی اجرایی نشود.

کریمی قیمت دستوری، تعریف طرح در قالب بسته‌های بزرگ که خیلی از فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر را برای شرکت در طرح ناتوان ساخته بود، تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی برق و حذف ارز نیمایی را از جمله این عوامل دانست.

وی ابراز امیدواری کرد: امسال با برطرف شدن برخی مشکلات بتوان طرح را اجرایی کرد.

*شهرک‌های صنعتی بهشت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

علیرضا داد مدیر کارگروه شهرک‌های صنعتی انجمن ساتکا هم در این نشست گفت: صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی بهشت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند و باید از این فرصت استفاده کنند.

وی ادامه داد: واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها نیازی به در نظر گرفتن زمین برای احداث نیروگاه ندارند زیرا می‌توانند در بام سوله‌ها پنل‌های خورشیدی نصب کرده و از برق تولیدی سود ببرند.

وی در باره نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها افزود: این قیمت برای ظرفیت تا ۲۰ کیلووات به‌ازای هر کیلووات ۱۷۵۰ تومان است.

این فعال انرژی‌های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: قیمت خرید برای ۲۰ تا ۳۰ کیلووات به ازای هر کیلووات ۱۶۵۰ تومان تعیین شده که فرصت بسیار خوبی برای فعالان صنعتی مستقر در شهرک‌ها است.

داد گفت: صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی همه شرایط لازم برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر را دارند و فقط باید سرمایه‌گذاری اولیه را انجام دهند .

وی بیان کرد: احداث این نوع نیروگاه برای صنایع مستقر در شهرک‌ها علاوه بر همه مزیتی که دارد هزینه انتقال و اتلاف انرژی آن‌ها را از بین خواهد برد؛ زیرا در محل تولید مصرف می‌شود.

*برگزاری همایش انرژی‌های تجدیدپذیر ویژه آشنایی صنایع با تجدیدپذیر‌ها

درادامه این نشست، کریمی، همچنین به برگزاری همایش انرژی‌های تجدیدپذیر ویژه آشنایی صنایع با تجدیدپذیر‌ها اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این همایش آشنایی فعالان صنعتی با انرژی‌های تجدیدپذیر و تلاش آن‌ها برای احداث نیروگاه تجدیدپذیر است.

وی ادامه داد: این همایش با حضور ۳۰۰ نفر از مدیران صنعتی، فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیران سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران و برخی مدیران وزارت نیرو تیرماه امسال برگزار خواهد شد.

عضو هیئت مدیره انجمن ساتکا با اشاره به ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان که صنایع با دیماند بالا یک مگاوات را به احداث سالی یک مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تشویق می‌کند گفت: برگزاری این همایش کمک خواهد کرد فعالان صنعتی با تماس رودرو با فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر بهتر بتوانند این ماده قانونی را اجرایی کنند.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا