اخبار استان ها

وقتی همه دنیا از آب کره می گیرد؛ ایران هیچ/تبدیل گل محمدی به شکلات، دارو و عطر در جهان!

خبرآنلاین اصفهان- فاطمه کازرونی: در شرایطی که ایران به ویژه شهرستانهایی مانند کاشان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده گل محمدی در حال صادرات این گل به شکل خام یا در نهایت صدور گلاب و اسانسهای گیاهی به دنیا است، دیگر کشورهای برتر جهان در حال تبدیل این فراورده که با قیمت ارزان از ایران خریداری می کنند، به محصولی با صدها برابر ارزش اولیه هستند.

امروزه «گل رز» و «محمدی» در دنیا، کیمیایی ناب و گران قیمتی است که کاربردهای زیادی در عطرسازی، داروسازی و گلاب گیری دارد؛ ارزشهایی که سالهاست از آنها غفلت می شود در حالی که این صنایع و فراوری گل سرخ و محمدی می تواند زمینه ای برای ارزآوری و نجات از اقتصاد تک محصولی نفت در کشورمان ایجاد کند آن هم در شرایطی که کشور و استان اصفهان از مشکل خشکسالی رنج می برد و تغییر برخی کشت ها به کاشت گل محمدی و سرخ می تواند علاوه بر سودآوری اولیه، ارزش افزوده خوبی نیز ایجاد کند.

مرغوبیت گلاب ناب کاشان به اندازه ای است که هر ساله داخل کعبه با گلاب تازه و ناب این شهرستان شست و شو می شود اما در ارتباط با ظرفیت‌های مثال زدنی صادرات گل و فرآورده های حاصل از آن در سالهای گذشته به فرصت سوزی بسنده کرده ایم.

تحولات اقتصادی که گل سرخ می آفریند

بهروز کیانی یکی از تولیدکنندگان گل و گیاه در استان اصفهان که بیش از یک دهه در زمینه تولید گل کار می کند، به خبرآنلاین می گوید: کاشت گل و صادرات آن در بسیاری از کشورها باعث تحول اقتصادی شده است، استان اصفهان نیز زمینه آب و هوایی خوبی برای کاشت این گل و ارزآوری از طریق صادرات دارد.

وی کاشت این گل را به صرفه برشمرد و گفت: این گل می تواند در هوای گرم و خشک تاب آوری داشته باشد، از سویی کاشت این درختان دیگر در کنار این محصول امکان پذیر است و این موضوع سود اقتصادی کاشت این نوع گل را دو چندان می کند.

ارز آوری ۱۰۰ شاخه گل رُز معادل یک بشکه‌نفت است و کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلیس، هلند، کنیا، کلمبیا، اکوادر، آفریفای‌جنوبی و هندوستان به عنوان پرچمداران تولید گل رُز در دنیا هستند

این تولیدکننده گل گیاه با بیان اینکه چیدن گل به روش سنتی موجب کاهش کیفیت گل می شود، تاکید کرد: برداشت محصول تنها در بازه ۴۰ روزه ممکنه است اما نبود امکانات برای فرآوری مناسب، از کیفیت گلها کم می کند.

وی با اشاره به صادرات گل محمدی به دیگر کشورهای جهان ادامه داد: کشورهای اروپایی تقاضای در زمینه صادرات این گل را دارند اما برخی محصولات ما مطابق استانداردهای آنها نیست و این امر از موفقیت صادرات می کاهد.

کیانی نبود فضایی برای نگهداری گل و مشکلات مربوط به گمرک نیز را از جمله مشکلات این حرفه می داند که موجب شده با وجود تولید مناسب گل، تنها ۱۰درصد از تولیدات صادر شود و مابقی روی دست تولیدکننده بماند.

اصفهان ۳۸۱۰ هکتار گلستان زیر کشت گل محمدی دارد

و اما مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به این سوال که اکنون در کدام شهرستان های استان اصفهان گل محمدی کشت می شود،گفت: هم اکنون در شهرستان شاهین شهر، میمه، گلپایگان و آران و بیدگل، نطنز و کاشان به عنوان قطب های گل محمدی کاشت این گل را داریم و در اصفهان نیز با تغییر الگوی کشت به سمت کاشت گل محمدی در برخی زمین های کشاورزی رفته ایم.

وی افزود: اکنون استان اصفهان سه هزار و ۸۱۰ هکتار گلستان گل محمدی دارد.

رئیس زاده میانگین برداشت سالیانه گل محمدی در استان اصفهان را ۱۱ هزار تن اعلام کرد و گفت: برداشت محصول، امسال نزدیک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافت.

وقتی همه دنیا از آب کره می گیرد؛ ایران هیچ/تبدیل گل محمدی به شکلات، دارو و عطر در جهان!

وی در ارتباط با اینکه با توجه به کاهش منابع آبی و افزایش کاشت گل محمدی چه تعداد از باغ های گل محمدی همچنان به شکل سنتی آبیاری می شود، تصریح کرد: هنوز ۷۰ درصد از باغ های گل محمدی استان اصفهان به شکل غرقابی آبیاری می شود اما در نظر داریم تا این باغات را به شکل نوین و آبیاری قطره ای تجهیز کنیم تا منابع آبی کمتری نیاز باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه گل محمدی یکی از محبوب ترین محصولات باغی به شمار می رود که در طی سال های اخیر حجم بیشتری از سطح زیر کشت در اصفهان را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: گل محمدی از ارزشمندترین و محبوب‌ترین محصولات باغی است که در سال‌های اخیر، گستره مناطق پرورش آن از مناطق سنتی و شناخته شده فراتر رفته است.

وی گفت: بهره گیری از شیوه‌های نوین کشت و کار به خصوص آبیاری، بازده تولید و سودآوری آن را افزایش می‌دهد؛موضوع مهمی که به نظر می‌رسد باید جدی‌تر دنبال شود.

امروز زمانی است که باید دانش بنیان ها در زمینه دانش و تکنولوژی اسانس گیری و تولید عطر وارد عمل شوند، آن هم در شرایطی که بسیاری از کشورهای معروف دنیا گل مورد نیاز خود برای ساخت ادکلن و عطر را از کشور ایران دریافت می کنند و با پرداخت هزینه ای اندک چندین برابر، مبلغ پرداختی ارزش افزوده در زمینه های مختلف دارند

رئیس زاده با اشاره به اینکه ارز آوری ۱۰۰ شاخه گل رُز معادل یک بشکه‌نفت است، تاکید کرد: کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلیس، هلند، کنیا، کلمبیا، اکوادر، آفریفای‌جنوبی و هندوستان به عنوان پرچمداران تولید گل رُز در دنیا هستند.

نبود کارخانه اسانس گیری در استان اصفهان

وی ادامه داد: هم اکنون از گل محمدی می توان فراورده های زیادی از جمله گلاب، عرقیات، اسانس و غنچه خشک به دست آورد، محصولاتی که می تواند ظرفیتهای صادراتی استان را افزایش دهد اما به خاطر نبود کارخانه اسانس گیری در برخی از مناطق اصفهان نمی توانیم آن طور که باید و شاید از ظرفیت منطقه برای فراوری گل ها استفاده کنیم.

وقتی همه دنیا از آب کره می گیرد؛ ایران هیچ/تبدیل گل محمدی به شکلات، دارو و عطر در جهان!

در کنار صنعت پرورش گل، گلابگیری، آیینی است که از هزار سال پیش تاکنون به جا مانده و استان اصفهان به ویژه کاشان همواره در این فصل میزبان گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا می شود؛ سالانه چندین هزار تن گلاب سنگین در شهرهای قمصر، برزک، نیاسر، جوشقان و کامو تولید می شود؛ محصولی که به دلیل کیفیت ناب ، متقاضی زیادی از سرتاسر جهان دارد.

یک کارشناس کشاورزی در این ارتباط به خبرآنلاین می گوید: امروزه فراوری محصولات خام اولیه در تمام دنیا ارزش زیادی دارد، اما در کشور ما به این موضوع توجه چندانی نشده است.

رویا قاسمی می افزاید: امروز زمانی است که باید دانش بنیان ها در زمینه دانش و تکنولوژی اسانس گیری و تولید عطر وارد عمل شوند، آن هم در شرایطی که بسیاری از کشورهای معروف دیا گل مورد نیاز خود برای ساخت ادکلن و عطر را از کشور ایران دریافت می کنند و با پرداخت هزینه ای اندک چندین برابر، مبلغ پرداختی ارزش افزوده رد زمینه های مختلف دارند.

اسانس گل محمدی از تولید شکلات و بیسکویت تا استفاده در صابون و کرم دست

به گفته کارشناسان سرمیه گذاران ما باید در کنار فرآوری گل محمدی در حوزه عطر و گیاهان دارویی نیز ورود کنند، امروزه در صنایع بهداشتی به‌ویژه در تولید صابون، لوسیون‌های پاک‌کننده پوست، کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده و حتی شیرینی و شکلات از گلاب و اسانس طبیعی این گل استفاده می‌شود ولی مهم‌ترین استفاده از اسانس گل‌محمدی و گلاب در صنایع عطرسازی است و اسانس این گیاه در فرمولاسیون عطرهای بسیار معروف و پرفروش دنیا به کار می‌رود، حوزه ای که پس از سالها غفلت و با توجه به دانش گذشتگان ما در حوزه اسانس گیری وقت آن رسیده است که کشور ما نیز در این عرصه پا بگذارد.

منبع خبر : خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا