مسکن و عمران

مهلت ۶ ماهه برای ساخت و ساز در زمین های احتکار شده – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه اگستران فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری در نشست خبری پاسخگویی به نیاز تولید مسکن در داخل محدوده شهرها گفت: سیاست‌های محرک عرضه زمین برای جلوگیری از احتکار زمین در محدوده‌های شهری به تصویب رسیده است، در قانون جهش تولید برای رفع نیازهای مسکن زمین‌های حبس شده در محدوده‌های شهری استفاده خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در سیاست گذاری جدید مکان یابی ها در شهرهای جدید، شهرک‌های جدید در داخل حریم شهری و الحاق زمین به شهرها صورت خواهد گرفت، در دو دهه طرح جامع اجرایی نشده است و اراضی مسکن در شهرها حبس شده است و فارغ از مالکیت‌ها فرار است که این زمین‌ها به ساخت و سازها بازگردند.

وی در ادامه افزود: مالکیت‌های این اراضی احتکار شده برای برخی از تعاونی است که قرار بود ساخت و ساز صورت بگیرد که چنین اتفاقی رخ نداده است و دولت به دنبال بازگرداندن زمین برای ساخت است. مالکیت‌های حقیقی اشخاصی که اراضی کلانی دارند و در آخر مالکیت‌های حقوقی زمین‌هایی که در دست بانک‌ها و ارگان‌ها است قرار است برای هرکدام‌از این مالکیت‌ها مهلت ۶ ماهه داده خواهد شود تا ساخت و ساز صورت گیرد.

معاون شهرسازی و معماری در ادامه افزود: در هر شهری حدود ۱۰ درصد زمین فیریز شده است و دولت به دنبال عرضه مسکن در بازار مسکن است و نمی‌توان گفت همه عرضه در دست دولت باشد و باید بخش خصوصی هم کمک کند.

وی افزود: این اقدامات برای زمانی صورت می‌گیرد که هیچ عرضه‌ای انجام نشده باشد یا فرآیندهای ساخت و ساز صورت نگرفته باشد.

صادق مالواجرد ادامه داد: با این اقدامات قفل احتکار اراضی مسکن شکسته خواهد شد و ما شاهد افزایش میزان ساخت و ساز و عرضه مسکن خواهیم بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام تلاش ما آن است که در کنار الحاق اراضی محدوده برای تأمین اراضی صورت می‌گیرد چراکه مکان یابی شهرها و شهرک‌ها با بسته‌های تشویقی این سیاست به عرضه مسکن کمک می‌کند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا