اقتصادی

اقدام جدید پاکستانی‌ها برای حذف دلار از مبادلات تجاری با ایران

به گزارش سرمایه گستران، وزارت بازرگانی پاکستان دیروز شنبه با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که مبادلات پایاپای با افغانستان، ایران و روسیه در برخی کالاها را مجاز می‌داند.

ناظران اقتصادی و خبرنگاران پاکستانی از تصمیم دولت پاکستان برای اجرای سازوکار پایاپای در تجارت با ایران استقبال کردند و از آغاز روند حذف دلار از مبادلات تجاری با ایران خبر دادند.

وزارت بازرگانی پاکستان در بیانیه خود آورده است که دستور ویژه‌ای صادر کرده است تا مبادلات پایاپای با افغانستان، ایران و روسیه در برخی کالاها مجاز باشد و این دستور واردات گاز، بنزین و سایر کالاها از ایران و روسیه را از طریق سیستم پایاپای مجاز می‌داند.

ناظران اقتصادی در پاکستان از سیاست جدید وزارت بازرگانی این کشور به منظور تسهیل واردات و صادرات با ایران بر اساس سازوکار مبادله پایاپای استقبال کردند و معتقدند از این طریق وابستگی به دلار در تجارت دوجانبه کاهش می‌یابد و از تجارت غیررسمی و قاچاق جلوگیری می‌شود.

این قانون بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مکتوب و الکترونیکی پاکستان داشت و کارشناسان معتقدند این طرح تأثیر مثبتی در کاهش فشار دلار و بهبود وضعیت واردات و صادرات پاکستان خواهد داشت.

روزنامه‌های پاکستانی نوشتند که اجرای رسمی سازوکار مبادله کالا در تجارت با ایران، روسیه و افغانستان به ویژه تسهیل واردات فرآورده‌های نفتی از کشور همسایه ایران، خبر خوشی را برای جامعه تجاری و صنعتی پاکستان دارد.

دولت پاکستان که با کمبود ذخایر ارزی مواجه است و این ذخایر تنها برای واردات یک ماه این کشور کافی است، به شدت تلاش می‌کند تا بحران تراز پرداخت‌ها را مدیریت و نرخ تورم را کنترل کند؛ نرخ تورم این کشور ماه گذشته به رکورد نزدیک به ۳۸ درصد رسید.

منبع: فارس

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا