تکنولوژی

آخرین وضعیت راه‌اندازی کامل بیمارستان هوشمند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، دکتر محمد شهرام معین در گفت‌وگو با مهر در خصوص انعقاد تفاهم نامه جهت عملیاتی کردن سلامت هوشمند در کشور گفت: در حال حاضر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با دانشگاه علوم پزشکی هوشمند که متولی هوشمند سازی و استفاده از هوش مصنوعی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، در حال تعامل است تا سلامت هوشمند و بیمارستان هوشمند در کشور را عملیاتی کند.

وی با اشاره به افتتاح بیمارستان هوشمند در اواخر سال گذشته گفت: منظور از آنچه تحت عنوان «بهره برداری از بیمارستان هوشمند» مطرح شده شاید تنها گرفتن دیتا و دیجیتالی و الکترونیکی شدن بیمارستان سنتی باشد اما بیمارستان هوشمند به این معنا که بیمار در آن هوشمند ویزیت و تمام خدمات هوشمند برای بیمار انجام شود، هنوز وجود ندارد چرا که در حال حاضر، وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان در حال برنامه‌ریزی هستند و می‌توان گفت هنوز بیمارستان هوشمند کامل به بهره برداری نرسیده است.

معین در خصوص زمان راه اندازی و فعالیت بیمارستان یا بیمارستان‌های هوشمند در کشور گفت: فکر می‌کنم بتوانیم بخش‌هایی از بیمارستان هوشمند را در یک سال آینده پیاده سازی کنیم. متولی اصلی این موضوع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و ما در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همکار هستیم. بنابراین باید باهم به یک تفاهم برسیم، نقشه راه داشته باشیم و برنامه‌ریزی کنیم که امیدواریم تا چند ماه آینده این کار انجام شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی هوشمند با هدف استفاده از هوش مصنوعی و هوشمند سازی حوزه پزشکی در سال گذشته تأسیس شده افزود: کنگره‌ای که در اواخر اردیبهشت ماه برگزار شد، اولین کنگره بین‌المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی بود که ما به عنوان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن شرکت داشتیم و طی آن تصمیم گرفته شد تا به منظور توسعه سلامت هوشمند و به منظور برنامه‌ریزی و تعیین نقش‌ها، تفاهم نامه‌ای بین دو مجموعه منعقد شود.

معین در ادامه عنوان کرد: مرکز توسعه هوش مصنوعی به عنوان متخصص در زمینه فناوری هوش مصنوعی و با توجه به تجربه‌ای که در زمینه رگولاتوری حوزه‌های فناوری‌های نوین دارد، برای فراهم نمودن ساخت‌های فناورانه، داده‌ای و حقوقی برنامه‌ریزی می‌کند که در حال حاضر مفاد تفاهم نامه تقریباً مشخص شده و در حال نهایی سازی است.

معین در خصوص اینکه بیمارستان تا چه زمان به صورت کامل افتتاح می‌شود و خدمات رسانی هوشمند به مردم ارائه می‌دهد، گفت: وزارت بهداشت متولی این فرایند و لازم است در ابتدا نقشه راهی داشته باشیم و اگر همه چیز تأمین شود می‌توان گفت که بیمارستان هوشمند برای ارائه خدمات به مردم تا دو سال آینده بتواند افتتاح کامل شود.

رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی با اشاره به اینکه بیمارستان هوشمند چه خدماتی را به دانشجویان و بیماران ارائه می‌کند افزود: در بیمارستان هوشمند تشخیص زودهنگام بیماری، تجویز داروها، جراحی هوشمند… و ارائه خدمات سلامت و پزشکی در خارج از بیمارستان به بیمار و مانیتورینگ بیمار ارائه خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه راه اندازی سیستم‌های پایلوت اجرای بیمارستان هوشمند با کمک مراکز درمانی و پزشکی و سپس پایلوت یک بیمارستان هوشمند یکی از برنامه‌ها است افزود: هوشمند سازی بیمارستان مؤلفه‌های مختلفی دارد از جمله استفاده از هوش مصنوعی در مدیریت منابع (مانند برنامه‌ریزی اتاق عمل)، تشخیص بیماری‌ها، تجویز دارو و… که باید در کل بیمارستان‌ها و همینطور در مراکز درمانی عملیاتی شود. حتی استفاده از هوش مصنوعی در آموزش علوم پزشکی نیز مطرح است.

رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی افزود: باید زیر ساخت‌ها و تجهیزات مورد نظر آموزش افراد نیز در نظر گرفته شود. در حال حاضر نمونه‌هایی از این بیمارستان‌ها در دنیا وجود دارد اما در ایران هنوز زمان نیاز است تا به آن مرحله برسیم.

منبع خبر : سیتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا