اقتصادی

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی فقط تا ۳۱ خردادماه است / مودیان تعلل نکنند

عباس مزیکی در گفتگویی اظهار کرد: ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی از هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کند چراکه اگر مودیان در مدت زمان مشخص شده اظهارنامه خود را تسلیم نکنند ۳۰ درصد جریمه شده و از معافیت‌های مالیاتی نیز بهره مند نخواهند شد.

وی افزود: اینکه مودی به تکلیف خود عمل کند، اهمیت بسیاری دارد. تا سال گذشته حدود ۵۰ درصد مودیان از پرداخت مالیات معاف بودند اما با تغییراتی که در تعیین سقف درآمدها انجام شد این میزان تغییر می‌کند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: بسیاری از افرادی که مشمول معافیت‌های مالیاتی می‌شوند، از جمله قشرهای ضعیف بوده و پرداخت مالیات برای آنان مشکل است. بنابراین لازم است در مهلت مقرر اظهارنامه‌های خود را تسلیم کرده تا مشمول پرداخت مالیات و جریمه آن نشوند.

مزیکی اضافه کرد: امیدواریم که مردم بدانند تکلیف اولشان تسلیم اظهارنامه است. در ادامه اگر شرایط تبصره ۱۰۰ وجود داشته باشد افراد مشمول می‌توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: تا امروز نسبت به سال گذشته وضعیت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی مطلوب نیست و این در حالی است که مهلت ارائه اظهارنامه فقط تا پایان خردادماه است. با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که سال گذشته در تسلیم اظهارنامه و تبصره ۱۰۰ به وجود آمد، شورای هماهنگی مهلت ارائه اظهارنامه را ابتدا تا ۱۵ تیرماه و سپس تا پایان این ماه تمدید کرد اما امکان تمدید مهلت اظهارنامه در سال جاری بسیار کم است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سال گذشته مجموعاً ۳۲۰ هزار و ۲۷۷ فقره اظهارنامه و تبصره ۱۰۰ در استان تسلیم شد اما امسال تاکنون ۱۱۸ هزار و ۷۳۵ تبصره ماده ۱۰۰ با ۴۳۷ میلیارد تومان و ۱۴ هزار و ۱۴۳ اظهار نامه به مبلغ حدود ۹۰ میلیاردتومان تسلیم شده است که می‌توانند در چهار قسط آن را پرداخت کنند.

مزیکی خاطرنشان کرد: تعلل و تأخیر در مراجعه به سایت و تسلیم اظهارنامه به صلاح صاحبان مشاغل نیست. درخواست تمدید این مهلت ارسال شده اما امکان آن بسیار کم است. پیش از این نیز به دلیل شرایط کرونایی، مهلت ارائه اظهارنامه تمدید می‌شد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کنند؟ گفت: اگر فروش کالا و خدمت افراد بیش از شش میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان نباشد نیازی به پرداخت مالیات نبوده و این افراد می‌توانند با استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ از پرداخت مالیات معاف شوند. در سال ۱۴۰۰، مجموع پرونده‌های صاحبان مشاغل که مالیات پرداخت کردند حدود ۱۵ درصد بوده و ۸۵ درصد مشاغل از پرداخت مالیات معاف شدند، سقف فروش صاحبان مشاغلی که به صورت شراکتی فعالیت می‌کنند ۱۵ میلیاردتومان تعیین شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان تصریح کرد: شرایط استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ در سال جاری بر اساس داده‌های سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود، افراد باید ضریب محاسبه مالیات را متناسب با نوع فعالیت خود تعیین کنند تا در محاسبات خطایی انجام نشود، ممکن است فردی همزمان خدمت‌رسانی کرده و در کسب و کار خود خرید و فروش جنس نیز انجام دهد و ضریب محاسبه مالیات برای این دو فعالیت تفکیک نشده باشد. برای برخی از این افراد ممکن است فرم تبصره ۱۰۰ بارگذاری نشده باشد که با اصلاح ضرایب می‌توانند از این تبصره استفاده کنند.

مزیکی اظهار کرد: مردمی که تبصره ماده ۱۰۰ و اظهارنامه تسلیم می‌کنند باید مبلغ فروش خود را به صورت واقعی بنویسند، در صورت مشاهده مغایرت بیش از ۱۵ درصدی و همچنین اثبات فروش بیش از شش میلیارد و ۷۲۰ میلیون سقف فروش اعلام شده با آنچه سازمان امور مالیاتی محاسبه می‌کند، افراد جریمه شده و معافیتشان لغو می‌شود.

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا