اقتصادی

جریمه دیرکرد اقساط بانکی حذف می‌شود

به گزارش سرمایه گستران، سید احسان خاندوزی در دیدار با علمای اهل سنت در مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه در حال پیگیری آن هستیم که تا حد امکان، دغدغه‌های علما در خصوص اقتصاد و شریعت را کاهش دهیم، اظهار کرد: از جمله اقدامات ما که در همین هفته‌های اخیر و بر مبنای پیشنهادات خوب علمای اهل سنت، جامه عمل پوشید، راه‌اندازی بیمه تکافل به عنوان بیمه‌ای است که خیلی از کشورهای اسلامی از آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه در تولید بسیاری از کشورهای اسلامی از روش بیمه تکافل استفاده می‌کردند تا بتوانند از عقود شرعی در فرایندهای بیمه‌گذاری استفاده کنند، با دستور رئیس‌جمهور آئین‌نامه مربوط به بیمه تکافل به شرکت‌های بیمه کشور ابلاغ شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مسئله جریمه دیرکرد بانکی به عنوان یکی از مسائلی که از طرف علمای شیعه و اهل سنت محل شبهه بود، اظهار کرد: ما تلاش کردیم در گام اول این اجازه را به تمام شبکه بانکی بدهیم و بلکه آن‌ها را مکلف کنیم که بعد از پرداخت کامل دینِ وام گیرندگان، مبلغ دیرکرد آن‌ها را ببخشند.

وی افزود: در گام دوم و اتفاقی که در ماه‌های آینده می‌افتد، این است که نظام اعتبارسنجی وام‌گیرندگان را جایگزین هر گونه جریمه دیرکرد کنیم.

خاندوزی تصریح کرد: به این ترتیب، اگر روش اعتبارسنجی به درستی کار کند، دیگر نیازی نداریم به اینکه از روش‌ها و ابزارهایی مثل جریمه دیرکرد استفاده کنیم، چرا که افراد پیش از آنکه بخواهند وارد یک عقد شرعی با بانک بشوند، مشخص می‌شود آیا درستکار و خوش حساب هستند یا خیر؟

وی افزود: بنابراین مسیر ملتزم کردن وام‌گیرندگان به پرداخت به موقع تسهیلات دریافتی، مسیر متفاوتی از قبل خواهد بود، امید است تا پایان امسال از این شیوه جایگزین در قالب تغییر الگوی اعتبارسنجی رونمایی شود.

وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: البته پیش از رونمایی، باید داده‌های اولیه را که توسط مؤسسه اعتبارسنجی ایرانیان جمع‌آوری شده است، تحت آزمون قرار دهیم و پس از رسیدن به قطعیت، به‌طور رسمی آن را به اجرا بگذاریم.

منبع: مهر

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا