بازار‌های مالی ، بورس و بانک

کوتاهی تأمین مصالح نهضت ملی مسکن به خود وزارت راه برمی گردد – خبرگزاری مهر |

محمدصادق مفتح قائم مقام سابق وزیر صمت در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از رویکرد وزارت راه و شهرسازی که تلاش می‌کند مقصر گرانی سیمان و فولاد برای نهضت ملی مسکن را بورس معرفی کند، تعجب می‌کنم، اظهار داشت: زمانیکه در وزارت صمت مسؤولیت داشتم، در جلسات متعددی میان وزارت صمت و وزارت راه در دوره مرحوم رستم قاسمی مقرر شد تا جدول زمان بندی احداث پروژه‌های مسکن ملی تهیه شود و از این طریق به جدول نیاز مواد اولیه که عمده آن سیمان و فولاد بود برسیم.

وی افزود: مطرح می‌شد که این برنامه ریزی برای آنکه بدون ایجاد اختلال در بازار، مصالح ساختمانی آن هم نه تنها فولاد و سیمان بلکه شیرآلات، کاشی، سرامیک و … تأمین شود لازم است اما آن جلسات مهم متأسفانه از سوی دوستان وزارت راه رها شد و مورد پیگیری قرار نگرفت.

مفتح خاطرنشان کرد: وزارت راه در همان زمان با یک تخمین ساده می‌توانست مشخص کند که از هر مصالح چقدر مورد نیاز است و برای تأمین آن برنامه ریزی کند اما متأسفانه اقدامی انجام نشد.

حذف کالاها از بورس یعنی حذف شفافیت

قائم مقام سابق وزیر صمت در ادامه در خصوص ورود سیمان به بورس کالا گفت: وقتی در دولت می‌گوئیم سیستم قیمت گذاری دستوری و فرآیند حواله‌ای نباشد، خوب نقطه مقابل این رویه چیست؟ قطعاً بورس کالاست.

وی ادامه داد: راه جلوگیری از رانت و فساد در مبادلات کالایی، بورس کالا است که محصول در یک مکانیزم شفاف، کاملاً روشن، مستند و قابل حسابرسی عرضه و معامله می‌شود.

وی با تاکید بر این نکته که عرضه در بورس سبب حذف تقاضای کاذب و کشف واقعی قیمت‌ها می‌شود اظهار کرد: در چند سال و چند دهه گذشته دلالان از روش‌های غیر شفاف و رانتی بهره برده اند در حالی که این روش‌ها به دلیل شفافیت در بورس، منتفی می‌شود.

مفتح ادامه داد: در تمام دنیا این مکانیزم برای عرضه محصولات استفاده می‌شود. ما تنها کشوری نیستیم که محصولات اساسی را تولید می‌کنیم و سایر کشورهای تولیدکننده نیز از این مکانیزم استفاده می‌کنند و حتی در فرآیندهای صادراتی خود نیز از بورس کمک می‌گیرند.

به گفته مفتح، بورس یک رابطه بسیار شفاف میان تولیدکننده، مصرف کننده و در یک کلام نظام توزیع است.

وی خاطرنشان کرد: اتفاقاً اگر بنای دولت تأمین سیمان و فولاد برای پروژه‌های بزرگ است، بهترین و شفاف‌ترین راه آن بورس کالا است چراکه کمترین امکان فساد و رانت در این بستر وجود ندارد.

قائم مقام سابق وزیر صمت در پایان مخالفت‌ها با عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا و مقصر جلوه دادن بورس در گرانی‌ها را عدم آشنایی با فرآیندهای بورس عنوان کرد و گفت: این افراد یا آشنا نیستند یا تصمیم خود را گرفته اند که بورس را مقصر جلوه دهند و حالا دنبال دلیل می‌گردند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا