اخبار صنعت، معدن و تجارت

برگزاری مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، سید محمدصادق قنادزاده با بیان اینکه ۲۹ مهرماه به عنوان روز ملی تجلیل از صادرکنندگان ملی و نمونه شناخته می‌شود، در مورد فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه، اظهار کرد: فرایند ثبت‌نام و ارزیابی صادرکنندگان نمونه از چند ماه قبل شروع شده که یک بخش از این ارزیابی، شامل خود اظهاری و بخشی هم شامل آمار عملکرد صادرات شرکت‌هاست.

وی با بیان اینکه امسال به لحاظ شکلی و محتوایی تغییرات اساسی در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز صورت گرفته است، افزود: به لحاظ شکلی مهم‌ترین تغییر این است که فرایند انتخاب صادرکننده نمونه به صورت سامانه‌ای انجام پذیرفته است؛ به گونه‌ای که عمده ارزیابی از صورت دستی و کارگروهی خارج و به صورت سامانه‌ای و فراخوان داده از طریق سامانه‌های رسمی کشور انجام شده است.

قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات تاکید کرد: این شیوه ارزیابی باعث شده شفافیت و دقت در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه امسال افزایش و حواشی کاهش یابد.

قنادزاده همچنین با اشاره به تعداد شرکت‌ها و صادرکنندگانی که امسال مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، گفت: امسال و همزمان با روز ملی صادرات در مجموع از ۵۰ صادرکننده نمونه تجلیل صورت خواهد گرفت که ۴۰ مورد از این انتخاب‌ها، در حوزه کالایی خواهد بود که در گروه‌های کالایی مختلف دسته‌بندی شده‌اند و بسته به شاخص‌های اعلام شده، منتخبان هر گروه کالایی انتخاب می‌شوند.

وی با اشاره به اهمیت صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر افزود: امسال ۵ مورد از صادرکنندگان برتر را از میان شرکت‌های صاحب محصولات با ارزش افزوده بالاتر و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انتخاب خواهیم کرد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: امسال و در روز ملی صادرات متفاوت از سال‌های گذشته از یک تعاونی برتر نیز تجلیل می‌شود. همچنین از بین SME ها (شرکت‌های کوچک و متوسط) یک منتخب و از میان شرکت‌های مدیریت صادرات نیز یک شرکت در میان صادرکنندگان برتر حضور خواهد داشت و نهایتاً ۵ مورد از صادرکنندگان نمونه و برتر امسال از بین شرکت‌های حوزه صادرات خدمات اعم از خدمات فنی و مهندسی، گردشگری، صنایع خلاق و… و. انتخاب خواهند شد.

به گفته قنادزاده در مجموع و در کنار صادرکنندگان ممتاز، نهایتاً ۵۰ صادرکننده نمونه انتخاب و تندیس صادرکننده برتر به آنها تقدیم می‌شود.

وی ادامه داد: امسال حدود ۵۵۰ تقاضا برای حضور در فرایند صادرکننده نمونه داشتیم که از هفته‌های قبل ارزیابی این تقاضاها در دستگاه‌های مختلف و براساس شاخص‌های تدوین شده آغاز شده و بخشی هم که به صورت سامانه‌ای و ارزیابی کمی بوده، در حال انجام است و نهایتاً طی روزهای آینده اسامی صادرکنندگان نمونه نهایی و در روز ملی صادرات اعلام می‌شود.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، ۲۹ مهرماه و همزمان با روز ملی صادرات، تندیس برترین صادرکنندگان کشور با حضور رئیس جمهوری اهدا خواهد شد و از آنها تقدیر صورت خواهد گرفت.

به گفته قنادزاده این مراسم با حضور تعدادی از وزرا، اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور، فعالان اقتصادی، صادرکنندگان نمونه و ممتاز ادوار مختلف، نمایندگان مجلس و نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی برگزار می‌شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا