اخبار صنعت، معدن و تجارت

تاثیر قطعی برق بر تولید فولاد ایران

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، انجمن جهانی فولاد در گزارشی آخرین وضعیت تولید فولاد جهان در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش میزان تولید جهانی فولاد خام برای ۶۳ کشور گزارش شده به انجمن جهانی فولاد (worldsteel) در ماه سپتامبر ۲۰۲۳، ۱۴۹.۳ میلیون تن (Mt) بود که ۱.۵ درصد نسبت به سپتامبر ۲۰۲۲ افزایش داشت.

افزایش ۱.۵ درصدی تولید فولاد در جهان

از بین ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد خام جهان، تولید فولاد در چهار کشور در ماه سپتامبر کاهشی و در شش کشور افزایش بوده است. چین، هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۸۲.۱، ۱۱.۶ و ۷.۰ میلیون تن فولاد خام، سه تولید کننده برتر فولاد در جهان بوده‌اند.

هند و کره جنوبی رکورددار افزایش تولید فولاد خام

بررسی تغییرات تولید فولاد خام در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که هند و کره جنوبی هر دو با افزایش ۱۸.۲ درصدی رکورددار افزایش تولید بوده‌اند. پس از این دو کشور، روسیه با افزایش ۹.۸ درصدی، ترکیه با افزایش ۸.۴ درصدی و آمریکا با افزایش ۲.۶ درصدی بیشترین افزایش تولید فولاد خام در این مدت را داشته‌اند. گفتنی است تولید فولاد خام ایران در ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۲.۷ درصد کاهش یافته است.

قطعی برق دامن‌گیر تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر شد

ادامه روند کاهش تولید فولاد خام اتحادیه اروپا

۲۷ عضو اتحادیه اروپا که در ماه گذشته نیز کاهش ۷.۱ درصدی تولید فولاد خام را ثبت کرده بودند در این ماه نیز با کاهش ۹.۱ درصدی همچنان در تولید فولاد خام عقب مانده‌اند. براساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام در این کشورها در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ برابر با ۱۰.۶ میلیون تن بوده است.

تولید فولاد خام در سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس برابر ۳.۵ میلیون تن بوده و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲.۷ درصد افزایش داشته است.

قطعی برق دامن‌گیر تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر شد

تولید فولاد خام در ماه سپتامبر در کشورهای آسیا و اقیانوسیه (استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام) برابر ۱۱۰.۷ میلیون تن و در کشورهای آمریکای شمالی (کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) برابر ۹.۰ میلیون تن بوده است.

همچنین در آفریقا (مصر، لیبی و آفریقای جنوبی) ۱.۳ میلیون تن و در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین ۷.۳ میلیون تن فولاد تولید شده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی (آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا) نیز با کاهش ۳.۷ درصدی به ۳.۴ میلیون تن رسیده است.

ایران در جایگاه دهم تولید فولاد جهان

گزارش تولید فولاد خام در ۱۰ کشور برتر تولیدکننده، نشان می‌دهد که در ماه سپتامبر ۲۰۲۳، چین ۸۲.۱ میلیون تن، هند ۱۱.۶ میلیون تن، ژاپن ۷.۰ میلیون تن، ایالات متحده ۶.۷ میلیون تن، روسیه ۶.۲ میلیون تن، کره‌جنوبی ۶.۷ میلیون تن، آلمان ۲.۹ میلیون تن، ترکیه ۲.۹ میلیون تن، برزیل ۲.۶ میلیون تن و ایران ۲.۴ میلیون تن فولاد خام تولید کرده‌اند.

تولید فولاد خام در ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۷ درصد و نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد کاهش یافته است.

ایران تولید کننده ۶۴ درصد فولاد غرب آسیا

تولید ۲.۴ میلیون تنی فولاد ایران در حالی اتفاق افتاده است که کشورهای فولادی خاورمیانه (ایران، قطر، عربستان و امارات) در ماه سپتامبر ۲۰۲۳، در مجموع توانسته‌اند ۳.۶ میلیون تن فولاد تولید کنند، به عبارتی ایران یک‌تنه در این ماه توانسته است نزدیک به ۶۶ درصد از تولید این منطقه را به نام خود ثبت کند، البته قابل ذکر است که ایران بزرگترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه است و هر ماه تولید بیشتری از سایر کشورهای این منطقه دارد.

عملکرد صنعت فولاد در بورس (فصل تابستان)

تابستان امسال به دلیل قطعی‌های برق اعمال شده برای صنعت فولاد فصل مناسبی نبوده و افت سود این صنعت قابل توجه بوده است، در بین صنایع فولادی کشورمان فولاد مبارکه و کاوه با افت سه و ۱۳ درصدی عملکرد بهتری نسبت به سایر شرکت‌ها داشته‌اند، فولاد ارفع و هرمز نزدیک به ۴۵ درصد افت سود و فولاد خوزستان ۸۸ درصد افت سود داشته است. این موضوع در کنار افت تولید نشان دهنده ضرر قطعی برق به صنایع فولادی کشور است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا