تکنولوژی

جوان‌ترین خدمه فضایی چینی به مدار زمین رفتند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران به نقل از اسپیس، امروز ( پنج شنبه) در ساعت ۳:۱۴ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ یک موشک لانگ مارچ ۲F از مقر پرتاب ماهواره جیوکوان در صحرای گوبی همراه فضاپیمای «شنژو ۱۷» و ۳ فضانورد به مدار زمین رفت.

طبق بیانیه سازمان ملی فضایی چین، کپسول حامل فضانوردان ۱۰ دقیقه پس از آغاز پرواز از موشک جدا شد. تانگ هونگ بو ۴۸ ساله، فرمانده این ماموریت است که پیش از این نیز در نخستین ماموریت سرنشین دار چین به فضا(شنژو۱۲) به مدار زمین سفر کرده است. همراه او تانگ شنگجی، خلبان جنگنده ۳۴ ساله و جیانگ شینلین ۳۵ ساله نیز به ایستگاه فضایی چین سفر کردند.

آنها جوانترین خدمه‌ای هستند که به ایستگاه فضایی تیانگونگ سفر کرده اندو طبق پیش بینی ها پس از سفری ۶.۵ ساعتی به مقصد خود می‌رسند و ماموریت ۶ماهه‌شان برای اقامت در مدار زمین را آغاز می‌کنند.

در ایستگاه فضایی چین نیز خدمه شنژو۱۶ یعنی جینگ هایپنگ، ژو یانگ ژو و گوی هایچائو حضور دارند. آنها مدیریت ایستگاه فضایی را به خدمه جدید می سپارند و طبق برنامه ریزی ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی به زمین برمی گردند.

خدمه شنژو ۱۷ قرار است آزمایش‌های علمی مختلفی انجام دهند، ایستگاه فضایی را فعال نگه‌ٔارند و تحقیقات و فعالیت‌های دیگر طی ماموریت‌شان انجام دهند.

همچنین قرار است این خدمه نخستین پیاده‌روی فضایی آزمایشی خارج از ایستگاه فضایی چین را انجام دهند. چین ساخت ماژول‌های ایستگاه فضایی را در آوریل ۲۰۲۱ میلادی آغاز کرده است.

شنژو۱۷ ششمین ماموریت سرنشین‌دار به تیانگونگ و دوازدهمین پرواز فضانوردان چینی به فضا به حساب می آید. ذخایر لازم برای این ماموریت همراه ماموریت باری تیانژو۶ درماه می ۲۰۲۳ میلادی به فضا ارسال شده است. قرار است محموله بعدی ذخایر طی ماموریت تیانژو۷ در نیمه نخست ۲۰۲۴ میلادی به فضا پرتاب شود.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا