اخبار صنعت، معدن و تجارت

۷۶ واحد آلاینده از حریم شهرهای استان به شهرک صنعتی شمال اصفهان منتقل شدند

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان درخصوص ششمین جلسه کارگروه تدوین طرح انتقال واحدهای آلاینده براساس ماده ۱۴ قانون هوای پاک، اظهار کرد: این نشست با حضور دستگاه‌های متولی، واحدهای صنفی، اتاق اصناف و شهرداری‌های اصفهان، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و دولت‌آباد برگزار شد.

وی افزود: براساس گزارش ارائه شده در این نشست، ۷۶ واحد از صنایع ریخته‌گری آلاینده از محدوده و حریم شهرهای اصفهان، خمینی شهر، دولت آباد، فلاورجان و نجف‌آباد که مغایر ضوابط زیست‌محیطی و بدون مجوز فعالیت هستند به منطقه صنعتی شمال اصفهان منتقل شدند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان ادامه داد: از این تعداد واحد آلاینده منتقل شده، ۵۴ واحد در یک سال گذشته انتقال یافته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم براساس پیگیری‌های به عمل آمده شاهد روند رو به رشد انتقال واحدهای آلاینده از از حریم شهرها باشیم.

زینلیان تصریح کرد: با تغییر روش فعالیت و با فاصله گرفتن این واحدها از محدوده‌های شهری و مستقر شدن در محدوده‌های منطبق با ضوابط محیط زیست، روند فعالیت اینگونه واحدها نیز منطبق با ضوابط زیست محیطی تغییر می‌یابد.

وی افزود: ضمن اینکه با توجه به تغییر روش تولید این واحدها به نحو چشمگیری در مصرف برق و گاز نیز صرفه‌جویی می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین مقرر شد سایت ۵۰ هکتاری مطابق با استانداردهای محیط زیست در شهرک صنعتی شمال اصفهان در ادامه سایت قبلی پیش‌بینی و تا پایان سال جاری مقدمات واگذاری پلاک‌ها در راستای انتقال واحدهای آلاینده صورت پذیرد.

وی گفت: همچنین مقرر شد در خصوص قطعه بندی واحدها و زمین ۵۰ هکتاری مذکور اتاق اصناف و اتحادیه‌ها با هماهنگی شرکت شهرک‌های صنعتی استان در خصوص نحو تفکیک اقدامات لازم را به عمل آورند.

زینلیان اظهار کرد: در این نشست همچنین شهرداری‌های اصفهان، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و دولت‌آباد نیز گزارشی از اقدامات انجام شده را ارائه کردند.

وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد ضمن پیگیری اخطاریه‌ها و اقدامات انجام شده به صورت موردی برای تمامی کارگاه‌های ریخته‌گری که در حریم شهرها به صورت آلاینده مشغول به فعالیت هستند، اخطاریه صادر و برخورد قانونی نیز اعمال شود و گزارش ماهانه از نحوه برخورد با این واحدهای آلاینده ارائه شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز متعهد شد پیگیری لازم را به منظور تأمین اعتبار لازم و تسهیلات مربوطه جهت انتقال واحدها به عمل آورد.

وی تصریح کرد: با پیگیری اداره کل محیط زیست در خصوص اجرای بندهای صورت جلسه در جلسات آتی روند انتقال واحدها دنبال می‌شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا