اخبار استان ها

افتتاح نخستین موزه نساجی شمال کشور در گیلان

به گزارش سرمایه گستران، ولی جهانی امروز _جمعه پنجم آبان‌ماه_ در آئین بهره برداری از فاز نخست موزه نساجی شمال کشور در روستای جهانی قاسم‌آباد اظهار کرد: این موزه می‌تواند در شناخت صنعت نساجی گیلان نقش مهمی ایفا کند.

وی با اشاره به وجود حدود ۲۷ موزه در گیلان، افزود: نیمی از موزه‌های گیلان طی دو سال اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند و در تلاش هستیم تعداد آن موزه‌ها را افزایش دهیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: احداث یا احیای موزه‌ها می‌تواند در شناخت تاریخ، فرهنگ و تمدن و نیز معرفی جاذبه‌های گردشگری گیلان برای گردشگران، نقش مؤثری داشته باشد.

جهانی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ قلم شیء و ادوات و آلات نساجی سنتی در موزه نگهداری می‌شود، اضافه کرد: فاز نخست این مجموعه به ابعاد ۲۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: حفظ و احیای رشته‌های منسوخ شده و در حال منسوخ مثل دارایی‌بافی، قدک‌بافی، ابریشم‌کشی سنتی، چادر شب‌بافی ابریشمی و جاجیم‌بافی از اهداف اصلی راه اندازی این موزه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه راه‌اندازی موزه نساجی، «چادر شب بافی» قاسم آباد را به جهانی شدن نزدیک می‌کند، افزود: ایجاد این موزه کمکی به ایجاد اشتغال پایدار، رونق اقتصادی، ارزآوری و ایجاد زیر ساخت‌های عمرانی و جذب گردشگر داخلی و خارجی خواهد بود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا