اخبار استان ها

آتش‌سوزی در کمین بیش از ۱۳۹۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش سرمایه گستران از کهگیلویه و بویراحمد، سید علی معتمدی‌پور، امروز _یکشنبه، بیست‌وسوم اردیبهشت_ در جمع خبرنگاران، نسبت به احتمال وقوع آتش‌سوزی‌ها هشدار داد و اظهار کرد: در سال زراعی اخیر، بارش‌های بسیار خوبی داشتیم که هم به لحاظ کمیت و هم پراکندگی قابل توجه بودند و همین موضوع باعث شده است که سطح پوشش مراتع بسیار وسیع شود و این هم یک مزیت است و هم یک خطر بالقوه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه همه ادارات در اطفای حریق مراتع و جنگل‌های استان موظف به همکاری هستند، افزود: با فرارسیدن فصل گرما و با خشک شدن علف‌زارها و سطح پوشش مراتع، پیش‌بینی می‌شود که آتش‌سوزی‌هایی را در روزها و ماه‌های آتی داشته باشیم که ضروری است همه ادارات به ویژه خانواده جهاد کشاورزی با محوریت منابع‌طبیعی، بیش از گذشته آمادگی لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشاورزان عزیز به‌هیچ عنوان بقایای گیاهی مزارع خود را بعد از برداشت، آتش نزنند که این کار علاوه بر آسیب جدی به بافت خاک و میکروارکانیسم‌های مفید خاک، موجب سرایت آتش به مراتع و جنگل‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: نقش جوامع محلی و سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد در پیشگیری و کاهش وقوع آتش‌سوزی‌ها بسیار مؤثری و پررنگ است که در این زمینه نیازمند یک انسجام و هماهنگی بین جوامع محلی و دولت در کاهش یا آسیب نرساندن به سرمایه ارزشمند این استان در جنگل و مرتع هستیم.

به گزارش سرمایه گستران، کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۵۱۹ هزار هکتار مرتع و حدود ۸۷۴ هزار هکتار جنگل، سهمی ۱۶ درصدی از جنگل‌های زاگرس دارد که حفظ و نگهداری از آنها یک اولویت حیاتی برای ساکنان این استان است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا