اقتصاد کلان

افزایش اخذ مالیات فشار زیادی به فعالان اقتصادی وارد کرده است

– اخبار استانها –

زهرا معینی  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد، با اشاره به رشد فزایند اخذ مالیات از فعالان اقتصادی، اظهار داشت: تولید ناخالص ملی ظرف ۳۰ سال گذشته ۳ برابر شده،  اما مالیات ۲۹۳ برابر افزایش داشته است.

وی افزود: عدم تناسب تولید ناخالص ملی با مالیات اخذ شده، همچنین مالیاتی که سازمان امور مالیاتی بر تورم ایجاده شده می‌بندد، در هیچ جای دنیای پیشرفته محقق نشده است. پیچیده‌تر آن که استان ما در ستاندن مالیات نسبت به رشد اقتصادی‌اش، حائز رتبه‌های برتر کشوری است، در حالی که درآمد سرانه خانوار آن از انتهای  جدول حائز رتبه نخست است.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، مالیات و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی بجنورد، گفت: کاش این افتخارات به عکس رخ می‌داد. افزایش وصول مالیات در یک سال گذشته از حدود ۲٫۴ همت به ۳٫۶ همت,گرچه مطلوب سازمان امور مالیاتی استان است، اما قدر مسلم فشار مضاعفی بر پرداخت‌کنندگان آن وارد کرده است.

معینی با مقایسه وصولی مالیات خراسان شمالی با ساسر استان‌ها، بیان کرد: در سایر استان‌ها که سهم بیشتری در توسعه یافتگی نسبت به استان ما دارند، مالیات کمتری اخذ شده،  البته  کارمندان و تولیدکنندگان سال‌ها است پای ثابت پرداخت مالیات بوده‌اند.

وی تصریح کرد: برخی اقدامات در اخذ مالیات‌های کلان از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، در استان آسیب‌های جدی‌تری به رشد و  توسعه استان وارد کرده  است، همچنین این وضعیت در آینده نه چندان دور  استان را از توسعه، تولید و سرمایه‌گذاری  فارغ و درگیر سفته بازی، دلار و این بار پول‌های مجازی و بیت کوئین خواهد کرد. 

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا