تکنولوژی

این «تخته‌سنگ» مرموزترین اثر باستانی ژاپن است

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، دوره کوفون جیدای (۵۵۲-۲۵۰ پس از میلاد) با نوع خاصی از تپه‌های خاکی به شکل کلید مشخص میشود که با خاکریز احاطه شده است. ناحیۀ تاکایچی به داشتن معابد، زیارتگاه‌ها و مجسمه‌های زیادی که دارد معروف است. اما عجیب‌ترین آثار این منطقه که بیش از همه نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند، تخت‌سنگ‌هایی هستند که اصلا با مجسمه‌ها یا سازه‌های سبک بودیسم روی تپه‌های اطراف آسوکا جور درنمی‌آیند.

ماسودا-نو-ایوافون که در زبان ژاپنی به معنای «کشتی سنگی ماسودا» است، نام بزرگ‌ترین اثر تاریخی این منطقه است اما کاربرد و دلیل ساخت آن هنوز مثل یک راز باقی مانده است. این سازۀ تاریخی در بالای تپه‌ای نزدیک ایستگاه اوکادِرا قرار دارد. این اثر غول‌آسای سنگی که بی‌شباهت به کشتی نیست، از یک صخرۀ گرانیت یک تکه ساخته شده است. اندازۀ طول و عرض این اثر ۱۱ در ۸ متر، ارتفاع آن ۴.۵ متر و وزن آن تقریباً ۸۰۰ تن است. دو سوراخ در این سنگ وجود دارد که مساحت هر کدام حدود یک متر مربع است و عمقشان تا سطح زمین است.

نام «کشتی سنگی» به احتمال زیاد برگرفته از ظاهر قایق‌مانند آن یا مجاورتش با دریای ماسودا بوده است. سمتی از شیب رو به بالای این کشتی سنگی با زاویه‌ی ۴۵ درجه صیقل خورده است. نزدیک زمین، نشانه‌ی تراش‌خوردگی‌هایی منظم را می‌توان در سه سوی دیگر آن دید. این نشانه‌ها به احتمال زیاد به نحوه‌ی صیقل دادن سطح سنگ توسط سازندگان آن ارتباط دارد. از آنجا که حکاکی گرانیت دشوار است (حتی با ابزار مدرن)، این سازه یک شگفتی فنی عهد باستان به حساب می‌آید که نظر کارشناسان و دانشمندان را به خود جلب کرده است.

گفته می‌شود ساخت ماسودا-نو-ایوافون بسیار مشابه سنگی ژاپنی رازآمیز دیگری به نام ایشی-نو-هدن است. سنگی که هیچکس نمی‌داند چه کسی و چرا آن را حک کرده است، اگرچه تصور می‌شود دو سوراخ (هرچند غیرقابل‌رویت) در مرکز داشته باشد، درست مانند ماسودا-نو-ایوافوون.

رایج‌ترین فرضیه درباره ساخت کشتی سنگی این است که از آن به عنوان یک نقطه دید نجومی استفاده می‌شده است. هم‌ترازی جهت آن با شیب گواه این است که این تک‌سنگ شاید با تقویم قمری ژاپنی (که برای کشاورزی اولیه اهمیت داشته) و نخستین مشاهدات نجومی ارتباط داشته باشد. با این حال، برخی کارشناسان با این نظریه مخالفند.

مورخان دیگر ادعا می‌کنند این سنگ نشان‌گر یک زمین تدفین شاهانه است که در آن زمان تنها ورودی آن کامل شده است. اما این توضیحات توجیه ویژگی‌های غیرعادی ساختار آن نیست. بدون در دست داشتن هیچ اطلاعات قطعی در خصوص اهمیت این تخت سنگ اسرارآمیز، چرایی ساخت آن تا به امروز به صورت معما باقی مانده است.

منبع خبر : سیتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا