اخبار استان ها

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران، فصل جدید لیگ‌برتر فوتبال‌ساحلی کشورمان از شانزدهم و هفدهم اردیبهشت سال جاری با حضور ۱۰ تیم در ۹ استان آغاز شد. رشد و پیشرفت چشم‌گیر فوتبال‌ساحلی در کشورمان و عملکرد خوب آنها در آسیا و جهان با اهمیت کم مسئولان مربوطه روبه‌رو بوده است چرا که ساحلی‌بازان کشورمان با زیرساخت‌های اندک و غیرقابل توجه به استقبال فصل جدید لیگ‌برتر رفتند.

نداشتن زیرساخت مناسب در کلان‌شهرها

فوتبال‌ساحلی رشته‌ای کم‌تجهیزات است و با نداشتن زیرساخت‌های مدنظر شامل کم‌لطفی بسیاری شده است، برخی از باشگاه‌های فوتبال‌ساحلی مانند باشگاه دکتر تأمین اصفهان زمین مناسب و در دسترس برای میزبانی‌های خود ندارند که این موضوعی قابل توجه برای مسئولان است چرا که اصفهان جزو کلان‌شهرهایی محسوب می‌شود که ملی‌پوشان خوبی دارد و باید فکری به حال زمین مناسبی برای این باشگاه باشد.

علاوه‌بر مشکلات زیرساختی که وجود دارد، مبلغ قرارداد بازیکنان و مربیان است که نسبت به دیگر رشته‌ها بسیار کم است، با اینکه فوتبال‌ساحلی از خانواده فوتسال و فوتبال است، اما از لحاظ مالی هیچ شباهتی به هم نداشته و کلیه سرمایه‌ای که روی رشته فوتبال‌ساحلی انجام دادند با درآمد یک بازیکن فوتبال برابر است.

بالا رفتن سطح لیگ با حضور مدعیان بیشتر

سیدمجید هاشمی، سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی دکتر تأمین در رابطه با سطح لیگ‌برتر فوتبال‌ساحلی نسبت به سال‌های گذشته به خبرنگار سرمایه گستران می‌گوید: سطح لیگ‌برتر فوتبال‌ساحلی در سال جاری نسبت به سال گذشته بالاتر است چرا که حدود شش تیم‌ها یارگیری بهتری در ابتدای فصل انجام دادند و موفق به خرید بازیکنان ملی‌پوش شدند، چهار تیم در یک سطح قرار دارند و این شکست امتیازات منجر به جذابیت بیشتر رقابت‌ها شده است.

وی می‌افزاید: در هیچ کشوری لیگ‌برتر فوتبال‌ساحلی این‌گونه طولانی و با رفت‌وبرگشت که در کشور ما برگزار می‌شود، پیگیری نمی‌شود، در دیگر کشورها به صورت تورنمنت برگزار می‌شود که همین موضوع منجر به پیشرفت کشورمان در این رشته شده است.

نبود همکاری همه‌جانبه

سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی دکتر تأمین بیان می‌کند: چندین سال است که ما در مورد زمین خانگی و نزدیک برای تیم دکتر تأمین از همه سمت، صحبت‌های بسیاری شنیده‌ایم که هیچ‌کدام عملی نشده‌اند حتی مسئولان باشگاه به‌طور جدی از طریق اتحادیه و اداره ورزش و جوانان پیگیر هستند تا در یکی از دو ورزشگاه تیران و ناژوان بتوانند زیرساخت مناسبی ایجاد کنند، اما همکاری‌ها بسیار کم است و همین امر سرعت پیش رفتن کار را بسیار پایین آورده است چرا که تا همکاری همه‌جانبه صورت نگیرد، چنین کارهایی انجام نمی‌شود.

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

وی ادامه می‌دهد: آرزوی ماست که ورزشگاه به لیگ جاری برسد چرا که ما در ورزشگاه تیران میزبانی کاملی نداریم، بازی‌های ما بدون تماشاچی برگزار می‌شود و ما نمی‌توانیم از حق میزبانی خود به خوبی و به‌طور کامل استفاده کنیم.

هاشمی تصریح می‌کند: در شهرهایی مانند نوشهر و رودسر همه ارگان‌ها در سعی و تلاش برای برگزاری مسابقه به بهترین شکل بودند و این موضوع باید در کلان‌شهری مانند اصفهان نیز رخ دهد.

وی تاکید می‌کند: متمرکز برگزار شدن لیگ باعث می‌شود کیفیت لیگ‌برتر پایین بیاید، مدتی بیماری کرونا بر جامعه سایه افکند و شاهد افت کیفیت فوتبال‌ساحلی بودیم. برگزاری لیگ به‌صورت رفت‌وبرگشتی اتفاق بسیار خوبی است که باید با امکانات مناسبی که فراهم می‌شود، کیفیت‌ش را بالاتر ببرند.

ارائه عملکرد خوب، اما نگرفتن نتیجه مناسب

سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی دکتر تأمین تشریح می‌کند: باشگاه شرایط خوبی را برای ما فراهم کرده است و ما با بازیکن‌هایی که داریم بهترین عملکرد را ارائه می‌دهیم، اما موفق به کسب پیروزی نمی‌شویم، اما امیدواریم که با پیدا کردن آمادگی بهتر، در بازی‌های آینده نتایج بهتری را کسب کنیم. همچنین قرار است نیم‌فصل با تزریق بازیکنان جدید و ملی‌پوش کیفیت تیم را ارتقا دهیم.

وی عنوان می‌کند: در لیگ جاری تیم‌هایی با بودجه‌های بالا توانستند بازیکن‌های بسیار خوبی بگیرند و هرچه تعداد این تیم‌های مدعی در لیگ‌برتر بیشتر شود، سطح و جذابیت بازی‌ها نیز افزایش می‌یابد. تیم‌هایی در لیگ حاضر شدند که تماشاچیان بسیار خوب و زیادی دارند و این موضوع به جذابیت لیگ کمک می‌کند.

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

هاشمی تصریح می‌کند: ارتقای قراردادها حق بازیکنان بود چرا که مبلغ قراردادهای آنها بسیار پایین بود، برخی باشگاه‌ها توانایی خرید بازیکن‌های خوبی را ندارند و برای میانه جدول بسته می‌شوند، اما باید تعادلی برای خرید بازیکنان برقرار شود که تیم‌ها با توانایی خرید کمتر ضرر نکنند.

شرایط خوب لیگ‌برتر نسبت به گذشته

مهدی میرشمسی، سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی مقاومت گلساپوش یزد در رابطه با سطح لیگ‌برتر فوتبال‌ساحلی از ابتدای فصل تاکنون به خبرنگار سرمایه گستران می‌گوید: در سال جاری سطح لیگ‌برتر نسبت به گذشته بهتر است چرا که بازیکنان ملی‌پوش در تیم‌ها مختلف پخش شدند و اسپانسرها نیز بیشتر به این رشته ورود پیدا کردند. پس از عملکرد درخشان تیم‌ملی فوتبال‌ساحلی کشورمان در جام‌جهانی این رشته بیش از پیش دیده شد و سرمایه‌گذاری روی این رشته اتفاق افتاد. امیدوارم این روند ادامه‌دار باشد که هر ساله شرایط بهتر شود و لیگ پویاتری را تجربه کنیم.

وی می‌افزاید: رفته‌رفته می‌توانیم جوانان را وارد این رشته کنیم تا پس از مدتی بازیکنان جوان را به تیم ملی کشورمان تزریق کنیم. ایران تنها کشوری است که فوتبال‌ساحلی را به صورت لیگ برگزار می‌کند و چندین ماه روی آن وقت می‌گذارد، در دیگر کشورها به‌طور معمول ضمن استفاده از لژیونرها، در مدت زمان‌های کوتاه‌تری لیگ را برگزار می‌کنند و پیش می‌برند و نتیجه این موضوع را در عملکرد تیم ملی کشورمان در جام‌جهانی مشاهده کردیم.

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی مقاومت گلساپوش یزد تصریح می‌کند: برخی از تیم‌ها که زیرساخت ندارند و در تلاش برای آماده کردن آن زیرساخت‌ها هستند، اما این زیرساخت‌ها به لیگ جاری نمی‌رسد و آنها اکنون کمبودهایی دارند مانند باشگاه دکتر تأمین اصفهان، این رشته در اصفهان سابقه خوبی دارد و این باشگاه نیز اسپانسر خوبی دارد، اما موفق به انجام کاری نشدند و کلان‌شهری مانند اصفهان نباید چنین شرایطی داشته باشد. دکتر تأمین بازی و عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد، اما می‌توانیم بگوییم گاهاً بدشانس بوده است که نتوانستند نتیجه بگیرد.

وی عنوان می‌کند: اصفهان همیشه یکی از تیم‌های خوب لیگ بوده است و باید حمایت از این تیم صورت گیرد تا به روال قبل بازگردند و در جدال با تیم‌های دیگر برای مدافع عنوان قهرمانی بودن، باشند.

توانایی گرفتن میزبانی تورنمنت‌های بین‌المللی

میرشمسی تشریح می‌کند: ورزشگاه خوبی داریم و اگر شهرستان‌های دیگر بتوانند زیرساخت‌های خود را به شرایط یزد برسانند می‌توانیم تورنمنت‌های بین‌المللی نیز در کشور برگزار کنیم، به غیر از شهرهای یزد و بوشهر، دیگر شهرها کم‌کاری کردند.

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

وی بیان می‌کند: پخش‌زنده مسابقات جزو کمبودهای این رشته است چرا که هم به بازیکنان انگیزه می‌دهد و هم برای حضور اسپانسر در این رشته نیاز است. تیم‌ها باید کمی روی جوان‌ها سرمایه‌گذاری کنند چرا که اگر این نسل بروند دیگر جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

سرمربی تیم فوتبال‌ساحلی مقاومت گلساپوش یزد تشریح می‌کند: نسبت به سال گذشته و با توجه به نتیجه‌ای که بازیکنان در جام‌جهانی گرفتند. کمی سقف قراردادهای بازیکنان افزایش داشته است که این افزایش باید با تناسب بالا رود که از عهده اسپانسرها خارج نباشد و بازیکنان نیز راضی باشند.

تکمیل زیرساخت‌ها زمینه‌ساز اخذ میزبانی‌های بین‌المللی است

به گزارش سرمایه گستران، نداشتن تجهیزات و زیرساخت‌های لازم در رشته فوتبال‌ساحلی موجب شده است تا باشگاه‌ها با اینکه عملکرد خوبی دارد، نتوانند نتیجه مناسبی بگیرند. همچنین اگر تیم‌ها روی بازیکن‌های جوان خود کار کنند برای داشتن جایگزین بازیکنان با تجربه کنونی، نتیجه بهتری در این رشته خواهیم گرفت چرا که یکی از کشورهایی که به‌خوبی روی این رشته فعالیت می‌کند، ایران است.

اگر موضوع پخش زنده‌ها حل شود اسپانسرهای بیشتری به این رشته ورود خواهند کرد و این ورود باعث افزایش سطح قراردادهای بازیکنان می‌شود تا آنها دیگر از این بابت مشکلی نداشته باشند.

گزارش از مهسا زین‌العابدینی

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا