اخبار استان ها

دو گروه از شکارچیان متخلف شرور در پارک ملی بمو شیراز شناسایی و دستگیر شدند

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از فارس و به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست، مهدی محمد جانی با تشریح چگونگی درگیری محیط‌بانان با شکارچیان در پارک ملی بمو اظهار کرد: از این افراد دو کل، یک بز و یک قوچ شکار شده به همراه ادوات و وسایل شکار به دست آمد.

وی با بیان اینکه دوربین‌های دید در شب به عنوان یکی از ابزارهای ضروری محیط بانی در این عملیات به کار گرفته شد، افزود: این فناوری نوین به کمک محیط‌بانان آمده است و در مناطق تحت مدیریت مورد استفاده قرار می‌گیرد، این دو گروه شکارچی در بمو به همراه همه ابزارهای شکار دستگیر شدند، شکارچیان سابقه دار با تفنگ جنگی به سمت محیط‌بانان تیراندازی کردند و درگیری مسلحانه رخ داد و با تیراندازی شکارچیان یکی از آنها نیز جراحت مختصری برداشت که محیط‌بانان اقدام به انتقال وی به بیمارستان و پس از مداوا ترخیص کردند.

رئیس پارک ملی بمو شیراز تصریح کرد: به رغم آنکه فصل زاد و ولد حیات وحش است، این افراد بدون توجه به فضل زاد و ولد مبادرت به شکار کرده بودند و محیط‌بانان در یک عملیات غافلگیرانه و تعقیب و گریز و درگیری‌های طولانی موفق شدند تعدادی از این شکارچیان را دستگیر کنند. از این افراد تفنگ سمینوف، اسلحه جنگی ژ ۳ و برخی ادوات شکار به دست آمده است، شکارچیان حتی ترازوی دیجیتالی همراه داشتند که شکار را وزن کنند و خارج از پارک به مشتریانی که منتظر آنان هستند بفروشند.

محمد جانی، ضمن درخواست از شهروندان به جهت همکاری با محیط‌بانان، اضافه کرد: شهروندان اجازه ندهند خرید و فروش گوشت شکار حیات وحش رونق گیرد. از سوی دیگر حیات وحش در پارک ملی بمو شیراز امانتی برای حفظ طبیعت و حفظ اقلیم است و نباید به دست افراد سودجو به یغما برود. چرا که تاراج این سرمایه‌های ملی صدمات جبران ناپذیری بر پیکر محیط زیست وارد می‌کند.

به گزارش سرمایه گستران، پارک ملی بمو از پارک‌های ملی استان فارس در فاصله ۱۵ کیلومتری شیراز قرار دارد و این پارک نامش را از کوه بمو گرفته است، این پارک حدود ۵۰ سال است که مورد حفاظت قرار گرفته و در جوار شهر زرقان قرار دارد، پارک ملی بمو ۴۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا