اقتصاد کلان

رتبه پنجم خراسان جنوبی در سرمایه‌گذاری مصوب خارجی

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مرتضی ذاکریان در نشست خبری با اشاره به اینکه تحقق شعار سال ۱۴۰۳ به عنوان فرمان و نقشه راهبردی رهبر معظم انقلاب به مردم و مسئولان، نیازمند حرکت شتابنده و متفاوت با گذشته، یعنی همان “جهش” است، اظهار داشت: امید و انگیزه، لازمه جهش است و  حضور میدانی مقامات و مسئولان در جمع مردم، پاسخگویی به مردم و انجام پروژه‌ها ایجاد امید می‌کند. 

وی با بیان اینکه “تولید” هم در شعار امسال با کیفیتی بیشتر مطرح شده است، خاطرنشان کرد: “جهش تولید با مشارکت مردم” یک شعار مردم پایه است که کنشگران اصلی این مهم محسوب می‌شوند. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به واگذاری امور به مردم به سهم ۲۵ درصدی اقتصاد در حوزه تعاون و اصل ۴۴ قانون اساسی خاطرنشان کرد: امروز طبق برآوردها، سهم تعاونی‌ها تنها ۶ تا ۷ درصد در حوزه اقتصاد است. 

ذاکریان  با بیان اینکه آیا بخش خصوصی که در تولید ناخالص ضعیف است و یا به این توانمندی رسیده‌اند که در مقابل شرایط ناپایدار، فعال باشند تأکید کرد: در استان خراسان جنوبی نیازمند حضور پررنگ دولت در زیرساخت‌ها هستیم. 

لزوم تقویت مشوق‌های مؤثر برای جذب سرمایه گذاران  

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه  لازم است مشوق‌های موثر برای جذب سرمایه‌گذاران تقویت شود، ادامه داد: باید از مزیت‌های استان بهره بگیریم که بتوانیم در فرصت کوتاه موضوع عقب ماندگی جبران شود. نیروهای انسانی در زمینه توسعه فردی و ارتقای شغلی توانمند شوند و  توسعه ستیزی در استان باید کنار گذاشته شود. 

رشد ۵۴ درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب  

وی با اشاره به اینکه میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در ابتدای دولت سیزدهم ۹۹۰ میلیون دلار بوده و تا پایان اردیبهشت امسال به مبلغ یک هزار و ۵۳۰ میلیون دلار رسیده که رشد بیش از ۵۴ درصدی داشته است، ادامه داد: از این رقم، مبلغ ۱۷۱ میلیون دلار در ۷ پروژه مربوط به سال ۱۴۰۰، مبلغ ۷۶ میلیون دلار در پنج پروژه سرمایه‌گذاری مربوط به سال ۱۴۰۱ و مبلغ ۲۹۲ میلیون دلار در پنج پروژه سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به سال گذشته است. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی، میزان سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده در ابتدای دولت سیزدهم ۸۶٫۸ میلیون دلار بوده است، گفت: این رقم تا پایان اردیبهشت ماه امسال به بیش از ۹۷٫۹ میلیون دلار رسیده  که نسبت به به دو سال گذشته رشد ۱۲٫۸ درصدی را نشان می‌دهد که از این رقم ۶۰۰ هزار دلار مربوط به سال جاری است. 

رشد ۱۳۰ درصدی تعداد پروژه‌ها  نسبت به ابتدای دولت سیزدهم 

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی بیان کرد: پروژه‌های دارای مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در اردیبهشت ماه امسال، به تعداد ۳۰ پروژه است که نسبت به ابتدای دولت سیزدهم رشد ۱۳۰ درصدی داشته است. 

وی عنوان کرد: پروژه‌های فعال به بهره‌برداری رسیده در اردیبهشت ماه امسال، به تعداد ۱۶ پروژه است که نسبت به ابتدای دولت سیزدهم، رشد ۷۷٫۷ درصدی داشته است.

ذاکریان با بیان اینکه اکنون  ۱۶ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی با سرمایه‌گذاری خارجی با سرمایه مصوب به مبلغ ۲۱۷٫۶ میلیون دلار فعال است، گفت: در حال حاضر بهره‌برداری، ۵ پروژه با سرمایه مصوب ۳۵٫۸ میلیون دلاری در حال ساخت و چهار پروژه سرمایه‌گذاری خارجی با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۸۹٫۱ میلیون دلار در حال پیگیری است. 

وی با بیان اینکه  میزان اشتغال مستقیم در ۱۶ پروژه فعال را یک‌هزار و ۸۵ نفر و اشتغال غیرمستقیم را ۲ هزار و ۱۲۵ نفر است، خاطر نشان کرد: ۸۵۵ نفر در ۷ پروژه مربوط به سرمایه‌گذاران کشور چین است.

 نتهای پیام/۲۵۷/

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا