اقتصاد کلان

رشد ۳۲ درصدی مهارت آموزی به کارگران

– اخبار اقتصادی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛اقتصاد و رشد و توسعه آن، به اشتغال نیروی انسانی وابسته است. این نیروی انسانی نیز برای دستیابی به کار یا کارآفرینی نیاز به مهارت آموزی دارد. مهارت با استعداد ذاتی متفاوت بوده و اکتسابی است. مهارت هایی که هر فرد برای اشتغال نیاز دارد در سه بخش انسانی، ادراکی و فنی دسته بندی می شوند.

برای کسب مهارت متناسب با مشاغل نیاز به آموزش است. آموزش مهارت به نیروی انسانی برای ورود به بازار کار را مهارت آموزی می گویند. با آموزش مهارت های شغلی و تخصصی به نیروی انسانی و ترغیب آن ها به  اشتغال و کار آفرینی، می توان موجب کاهش مشکلات اقتصادی شد.

مهرداد عظیمی, رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای از رشد ۳۳درصدی ارائه آموزش‌های مهارتی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت:در این مدت به چهار میلیون و ۶۹۹هزار نفر دوره، آموزش‌ مهارتی ارائه شد.

 وی گفت: عملکرد سازمان فنی‌وحرفه‌ای در ۳۰ماهه فعالیت دولت سیزدهم در مقایسه با مدت مشابه دولت قبل در بخش آموزش مهارتی به زندانیان رشد ۶۱درصدی، در آموزش به سربازان وظیفه رشد ۵۸درصدی و در بخش آموزش به کودکان کار و خیابان رشد ۱۱درصدی داشته است.۶۵۷مرکز دولتی فنی‌وحرفه‌ای در کشور فعال است که در این مراکز بیش از چهار هزار و ۸۰۰کارگاه آموزشی وجود دارد.مجموع تعداد مربیان فنی‌وحرفه‌ای در بخش خصوصی و دولتی به ۴۰هزار نفر می‌رسد.

 عظیمی افزود: همچون کشورهای پیش‌رو در حوزه مهارتی، توسعه مراکز آموزشی جوارکارگاهی را در دستور کار قرار دادیم تا واحد آموزشی کنار بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی کشور راه‌اندازی شود که در همین راستا تاکنون چهار هزار و ۱۶۲مرکز آموزشی جوارکارگاهی در کشور راه‌اندازی شده است.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا